Голова Європейської асамблеї імамів і наставників: Стале уявлення про поняття «релігійна свобода» у західній свідомості

1
Голова Європейської асамблеї імамів і наставників шейх Хайсам Рахма
11.01.2011
Оцініть статтю: 
(201 оцінка)
Теги: 
oksana
Зображення користувача oksana.

Нещодавно в Ісламському громадському культурному центрі м. Києва відбувся перший в Україні семінар для імамів, на який з'їхалося близько 250 духовних наставників та активістів з усієї країни. Серед запрошених лекторів були провідні спеціалісти в області шаріатських наук, одним із них був голова Європейської асамблеї імамів і наставників шейх Хайсам Рахма, який люб'язно погодився дати інтерв'ю для Інформаційного центру «Альраїд».

- Розкажіть, чим є Європейська асамблея імамів і наставників, хто її засновник, які основні напрямки та види її діяльності?

- В ім'я Аллаха, Хвала Аллаху, мир і благословення Посланнику Аллаха. Європейська асамблея імамів і наставників була заснована два з половиною роки тому Федерацією Ісламських організацій Європи (ФІОЕ), яка широко відома серед мусульман. ФІОЕ стояла біля витоків зародження ісламських громадських організацій у багатьох країнах світу. Крім нашої асамблеї імамів, ФІОЕ відкрила у Європі інститут гуманітарних наук, а також форум європейських жінок-мусульманок.

Європейська асамблея імамів і наставників була створена з метою об'єднати та орієнтувати європейських імамів, удосконалити їх шаріатські знання, допомогти у виборі методів та шляхів ознайомлення людей з ісламом.

Враховуючи той факт, що всі імами нашої асамблеї проживають і працюють у Європі, ми докладаємо максимум зусиль для того, щоб європейські мусульмани не відходили від витоків Ісламу - Корану і Сунни Пророка (мир йому і благословення). Ми беремо активну участь в обговоренні та вирішенні проблем, пов'язаних із приниженням ісламу та мусульман, що може ускладнювати їх життя в Європі.

У цих умовах ми повинні розвивати потенціал імамів, щоб вони гідно уособлювали Іслам і своїми знаннями допомагали мусульманам, які живуть у європейському суспільстві.

- Ким є членами асамблеї, та які умови вступу до неї?

- Зараз в асамблеї налічується близько 300 імамів. Після заснування асамблеї ми прийняли положення про членство в нашій організації. Кожен імам або проповідник може приєднатися до асамблеї без будь-яких умов.

Членами асамблеї є як приватні особи, так і організації. Будь-який імам може приєднатися до асамблеї, якщо в його країні немає місцевих релігійних асоціацій або об'єднань, однак, якщо такі є, то він повинен стати членом однієї з них, і вона, у свою чергу, може стати членом Європейської асамблеї імамів.

Ми прагнемо до того, щоб місцеві ісламські організації в європейських країнах працювали ефективно на благо суспільства, так само ми намагаємося розширити і підвищити рівень координації і взаємодії між членами та організаціями нашої асамблеї.

- Що ви робите для реалізації поставлених цілей?

- Зараз ми зосереджені на програмах розвитку потенціалу імамів, адже на них лежить відповідальність за європейських мусульман, за те, як вони себе зарекомендують у європейському суспільстві, чи гідно представлять Іслам і його культуру. У цьому нам допомагають розробки, методики, результати досліджень та книги, які ми розсилаємо в наші філії.

Крім того, ми постійно організовуємо в країнах Європи конференції, семінари для місцевих імамів і проповідників.

- Відмітьте найвизначніші досягнення та проекти Європейської асамблеї імамів?

- За останні два з половиною роки ми взяли участь у багатьох семінарах та конференціях, що проводилися в європейських країнах, також ми брали участь у кількох зустрічах під егідою Європейського парламенту. За підтримки Європейських держав і європейського парламенту ми провели, культурно-шаріатські конференції, наради та засідання для імамів і проповідників у Чехії, Угорщині, Іспанії, Італії, Україні, Швеції та інших європейських країнах.

У нас немає проектів як таких, але ми прагнемо до затвердження асамблеї в деяких країнах через місцеві громади, і плануємо низку заходів у співпраці зі Світовим союзом мусульманських вчених.

- Яким за чисельністю є мусульманське населення Європи зараз, і яка кількість із них є корінними жителями цих країн?

- Немає точних статистичних даних про кількість мусульман у Європі, але, можна сказати, що ця цифра перевищує двадцять мільйонів, проте якщо брати до уваги кількість резидентів, які не є громадянами європейських країн, цифра буде набагато більшою.

Якщо ці 20 чи 25 мільйонів розділити на кількість європейських держав, то процентне співвідношення не буде перевищувати 5-6% мусульман у кожній державі. Це незначний відсоток.

- Як асамблея допомагає мусульманам у Європі, і які труднощі виникають у її роботі?

- Діяльність нашої організації спрямована на поширення достовірних ісламських знань, та допомогу у проблемах, що виникають у мусульман в Європі, що допомагає самим мусульманам наблизитися до ісламу і зрозуміти його глибше.

Труднощів у нашій роботі, на мою думку, не так вже й багато. Наше завдання навчити мусульман розуміти їх права та обов'язки, щоб вони приносили користь суспільству.

- Як європейські уряди співпрацюють з асамблеєю, і чи існує певний тиск на неї як на ісламську організацію?

- Європейський парламент прийняв її як релігійну організацію відразу після її заснування, і члени Європейського парламенту неодноразово відвідували наші заходи.

Ми не відчували жодного тиску чи утисків, і, думаю, не відчуватимемо, тому що ми європейська релігійна організація, яка має справу з багатьма європейськими організаціями у світлі прозорої європейської політики відносно релігійних установ.

У західній свідомості є стійке уявлення про поняття релігійної свободи. Я не думаю, що політичне управління виявляє підвищений інтерес до ісламської релігійної діяльності, проте вона може викликати занепокоєння у представників інших релігійних громад, наприклад, церкви. Але це не поширене явище, а радше рідкісні репліки. Просто мусульмани повинні своєю поведінкою показувати благі риси релігії, і тоді всі європейці побачать справжнє обличчя Ісламу.

- Як асамблея дивиться на кампанії деяких урядів з навчання імамів мови та законам країни, в якій вони проживають?

- Я думаю, справедливо й об'єктивно визнати, що ці кампанії є виправданими, оскільки багато імамів, які прожили багато років у тій чи іншій країні, не розмовляють мовою цієї країни і не знають її законів.

З цієї причини багато хто з них потрапляє в скрутні, а іноді протизаконні ситуації. Наприклад, під час своїх уроків або проповідей хтось негативно висловлюється в бік звичаїв і традицій немусульман.

Імам повинен знати мову країни, де він живе, щоб спілкуватися з людьми у цій місцевості, також він повинен знати хоча би мінімум з історії, звичаїв та традицій цього народу.

Головна мета цих кампаній - боротьба з екстремізмом і тероризмом. Наша релігія також допомагає боротися з екстремізмом і тероризмом, отже ми тільки вітаємо подібні кампанії. Що стосується їх спрямованості на імамів, то я вважаю це відбувається не через упереджене ставлення до Ісламу, а тому що більшість європейських імамів вихідці з арабських і мусульманських країн, а не з Європи.

- Чи не стурбовані уряди Європи існуванням радикальних ісламських течій?

- Стурбованість урядів релігійним екстремізмом спрямована не на іслам як такий, але на проблеми релігійного екстремізму в цілому, чи то ісламський, християнський чи який-небудь інший.

- Расизм у Європі спрямований проти релігії чи певної людської раси?

- Так. У Європі спостерігаються прояви расизму, як стосовно релігії, так і стосовно людей, але я думаю, що релігійний расизм не настільки поширений, як расовий та етнічний, останній найбільш небезпечний. У будь-якому випадку всякий прояв расизму створює напругу між людьми і це негативно відображається на настроях у суспільстві.

- Як ставляться у європейських країнах до мусульман, як до повноправних громадян країни?

- Не можу сказати, що в європейських країнах ставляться до мусульман так, як нам би цього хотілося. У цілому в державах Європи спостерігається різна ситуація у ставленні до мусульман, але виникають питання, що стосуються мусульман, обговорюються із зацікавленими сторонами на рівні урядів.

Наприклад, деякі країни мають спрощену систему створення приватних ісламських шкіл, спрощені процедури отримання громадянства, в той час як в інших країнах вводять обмеження в цих областях, але надаючи спрощення в інших напрямках.

Нас хвилюють спроби певних держав вплинути на вільний вибір мусульман, їх віровчення.

Уряди цих країни повинні переглянути деякі пункти своєї внутрішньої політики. Наприклад, вибір мусульманської жінки, одягати їй чи не одягати те, що вона хоче. Або візьмемо заборону на будівництво мінаретів. Ідея проводити голосування з подібних питань помилкова в самій основі і в подальшому може призвести до того, що на референдум виставиться питання про заборону молитви або посту. Це стосується лише мусульман і їхньої релігії, і нікому не слід у них втручатися чи виставляти на голосування повеління Всевишнього, дані людям 1433 роки тому.

- Як асамблея реагує на новини та заяви у ЗМІ, в яких ображають Іслам і мусульман?

- У таких випадках, ми зв'язуємося навіть з урядами країн, і це єдиний ефективний спосіб вирішення подібних питань.

Ми зацікавлені у вирішенні проблеми на локальному рівні, в рамках держави, але іноді, в особливих випадках проявів ісламофобії, ми вдаємося і до допомоги Європейського парламенту.

- Яким Ви бачите майбутнє ісламу і мусульман у Європі?

- Я з оптимізмом дивлюся в майбутнє. В демократичній Європі враховуються інтереси всіх членів суспільства, тому мусульмани і немусульмани можуть жити в мирі та злагоді, безпеці та спокої.

Я не можу передбачити, що відбудеться завтра, але якщо права і свободи людини будуть забезпечуватися, то мусульмани в Європі будуть розвиватися, і з Ісламом усе буде в порядку.

Інтерв'ю провів Мухаммад Сафван Джулак, журналіст Aljazeera.net

За матеріалами ІЦ «Альраїд»

Посилання на тему:

Голова асамблеї імамів Європи зустрівся з муфтієм ДУМУ «Умма»

Вперше в Україні відбувся семінар для імамів за участю провідних ісламських спеціалістів

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.