Харам у Нігерії: релігія чи політика?

1
Мухаммаду Бухарі: «Я вважаю, що політика є сильним чинником у цих зіткненнях»
30.07.2009
Оцініть статтю: 
(83 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Запеклі бої між збройною групою «Боко харам» і силами безпеки забрали за чотири дні життя понад 300 чоловік у декількох штатах на півночі Нігерії. Однак корінь цього явища криється не в релігії, а скоріше у політиці, одностайно вважають офіційні особи і незалежні експерти.

«Я завжди вважав, що ця група зовсім не веде ніяку «священну війну», - сказав «ІсламОнлайн» на умовах анонімності один із радників губернатора штату Баучі Іси Югуди. - Вони прикриваються ісламом винятково щоб завоювати симпатії людей. Їх ціль - порушити мир, і релігія усього лише привід для здійснення цього лиходійства».

На те, що цілі, які переслідує «Боко харам», зовсім не релігійні, вказував раніше і сам губернатор Югуда. «Релігії тут немає на порядку денному, це лише прикриття для нападу на мирних громадян», - заявив він на прес-конференції.

За вчорашній день у зіткненнях, що тривають у штаті Йобе, загинуло не менше 43 чоловік. Таким чином, загальна кількість жертв насильства, розв'язаного войовничим угрупованням у минулу неділю, перевалила за 300.

Президент країни Умару Яр'адуа пообіцяв придушити всі збройні виступи групи, назва якої у перекладі з місцевого діалекту хауза дослівно означає «Західна освіта - це гріх».

Деякі аналітики пов'язують нинішній розгул насильства з поганою системою управління і ростом безробіття. Однак експерт із питань безпеки Абіодун Арему бачить у подіях на півночі країни політичне підґрунтя.

«Ми розібрали методи здійснення цих атак, і виявили, що це хитрування для досягнення політичної мети, - стверджує він. - Стає ясно, що «Боко харам» просто прикривається релігією, і службам безпеки потрібно копати глибше, щоб виявити щось крім так званого «релігійного екстремізму».

Цю точку зору розділяє і колишній військовий правитель країни, а нині лідер Партії всіх народів Нігерії (All Nigerian Peoples Party - ANPP) Мухаммаду Бухарі: «Я вважаю, що політика є сильним чинником у цих зіткненнях».

Бухарі, який двічі балотувався на пост президента Нігерії, закликає уряд зайнятися розслідуванням тієї ролі, яку зіграли у розгулі «релігійного» насильства у країні певні політики.

«Це огидно, продовжувати винити у всіх цих подіях релігію, коли насправді за ними криються цілком певні егоїстичні політики, - вигукує він. - Чим раніше ми довідаємося про те, яку роль тут зіграли політики, тим краще для країни».

Політична криза у штаті Баучі, у якому, власне, і почалися збройні виступи, вибухнула після того, як губернатор Югуда перейшов з ANPP у правлячу Народну демократичну партію (Peoples Democratic Party - PDP). Молодь штату влаштувала недавно бурхливі акції протесту проти цього рішення губернатора.

«Не слід забувати, що ця молодь загрожувала Югуде нападом, - зауважує Маллам Муса Гані, голова Групи спостереження за процесом переходу влади - найбільшого у Нігерії об'єднання спостерігачів за виборами. - Можливо, це їхня відповідь, яка коштуватиме губернаторові його політичної кар'єри? Хоча напевно можуть сказати тільки члени цієї групи».

Джо Ігбокве, голова конгресу дії (Action Congress - AC), правлячої партії у Лагосі і основної платформи опозиції у Нігерії, не виключає можливого зв'язку між цими подіями. Він звинувачує деяких політиків у переслідуванні «егоїстичних цілей з використанням релігії для поділу мас».

Інші аналітики схильні пов'язувати розгул насильства у країні з недоліками управління. «Події у Баучі... підкреслюють наростання проблеми з безпекою у країні, - вважає президент Організації за цивільні свободи Тітус Манн. - Той факт, що заворушення у Баучі взагалі відбулися, незважаючи на всі прояви насильницької природи цієї секти під час попередніх інцидентів у штатах Борно і Йобе, демонструє слабість уряду і його служб безпеки».

«Причому відбулося це саме у той час, коли щирість федерального уряду викликає сумніви у зв'язку з амністією повстанців у дельті Нігеру», - додав він.

Як нагадує IslamNews, минулого тижня уряд оголосив амністію, звільнивши лідера повстанського Руху за звільнення дельти Нігеру (Movement for the Emancipation of the Niger Delta - MEND) Генрі Окаха, якому колись було пред'явлене обвинувачення у державній зраді. Амністія була запропонована в обмін на укладення його групою перемир'я терміном на два місяці.

З 2006 року MEND систематично скоює напади на нафтові родовища, викрадає робітників, вимагаючи виділення місцевим жителям більшої частки доходів від природних багатств регіону.

«Федеральний уряд і служби безпеки продемонстрували свою повну неефективність, - підкреслив Манн. - Причому всі ці події відбуваються на фоні того, що не вживаються жодних розумних і рішучих заходів для подолання згубного і зростаючого безробіття та бідності».

«Саме це живить всі численні і різноманітні етнічні, релігійні, соціальні та інші кризи, які настільки часто переростають у насильство у різних частинах країни».

У недавній доповіді ООН Нігерія значиться серед найбільш неблагополучних країн світу, у яких часті прояви етно-релігійного насильства і збройні конфлікти.

За матеріалами IslamNews

Посилання на тему:

Мусульмани Нігерії одностайно засудили дії угруповання «Боко харам»

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.