Кримських татар час звільнити від іміджу работорговців

1
Кримське ханство характеризували «високий рівень освіти, поголовна грамотність, розквіт поезії, філософії, музики, декоративних мистецтв»
20.07.2009
Оцініть статтю: 
(300 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

У кримських ЗМІ розгорнулася активна полеміка навколо опусу українського письменника Олеся Бузини «Невідоме кримське ханство», у якому автор намагається зрозуміти, як «невелика татарська орда 500 років тримала у страху половину Східної Європи, займаючись лише рекетом і работоргівлею».

«Мало знайдеться прихильників у народу з такою репутацією, - пише на сторінках щотижневика «Полуостров» у статті «Ми повинні навчитися постояти за себе» кримськотатарський публіцист Мамут Чурлу. - Цей образ ворога-татарина продовжує насаджуватися у свідомість величезної маси людей на пострадянському просторі».

На жаль, відзначає автор статті, цей стереотип міцно вкорінений і у свідомості кримських татар.

Бузина ж «ставить запитання, яке давно вже повинні були задати ми самі. Відповісти силами наших істориків, військових, економістів, філологів, мистецтвознавців».

На думку Чурлу, Кримське ханство відігравало важливу роль в історії Європи тому, що воно відповідало всім сучасним вимогам до як мінімум регіональної наддержави.

Кримське ханство славилося своїм середньовічним «ВПК» - бахчисарайські рушниці вважалися одними з найкращих у світі. Кримське кінне військо пересувалося з неперевершеною на той час швидкістю, здатною застати будь-якого супротивника зненацька на широкому оперативному просторі. Тому навіть турецький султан побоювався татарських кіннот.

Кримське ханство характеризували «високий рівень освіти, поголовна грамотність, розквіт поезії, філософії, музики, декоративних мистецтв».

Торкаючись питання жорстокості кримських татар, публіцист підтверджує той факт, що вони брали полонених і робили їх рабами. Але, нагадує він, воїни не брали в полон тих, хто ховався у церквах. Людину, яка потрапляла у рабство до мусульманина, потрібно було відпустити на волю - так велів шаріат - через п'ять-сім років. «А якщо бранець приймав мусульманську віру, то його потрібно було негайно звільнити».

Чурлу переконаний, що в жилах сучасних кримських татар тече кров греків, готів, генуезців - за кілька століть нащадки Чингіз-хана змогли перетворити різноплемінне населення Криму на єдиний народ. Такої точки зору дотримувався і видатний російський поет і художник срібного століття Максиміліан Волошин.

З огляду на все це, вважає Чурлу, - виникла необхідність створити популярний історичний довідник з історії Кримського ханства.

«Я впевнений, що така книга стала б бестселером. Ця робота, очевидно, під силу лише колективу авторів - фахівців у різних галузях науки і культури», - підсумовує публіцист.

За матеріалами інформагентства «Новий регіон»

Посилання на тему:

Вперше портрети Кримських ханів представлені у Києві

Виданий 2-й том науково-популярної праці про історію Кримського Ханства і його правителів

В Бахчисараї виявлені ханські поховання

В Криму видана книга про історію кримського ханства «Розовый куст ханов»

Пам’ятник хану Гераю в Криму. Чом би й ні? Історія з проекцією на сучасність

Про що розповість усипальня перших кримських ханів?

Відбулася презентація нової книги про історію Кримського Ханства

Мечеті Криму

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.