17 грудня 2010 р. у древньому українському місті Львові відбулась знаменна подія – круглий стіл «Львів’янин, що став найціннішим дарунком Європи для мусульманського світу. Мухаммед Асад – видатний мусульманський мислитель і діяч». Ініціаторами цього заходу стали: Всеукраїнська Асоціація громадських організацій «Альраід», Всеукраїнська громадська організація «Український центр ісламознавства» та керівництво університету «Львівський Ставропігіон».
Зазначена подія стала логічним завершенням багатогранної та інтенсивної роботи, яку здійснювали у минулому році провідні наукові та освітні центри світу із відзначення наукової спадщини видатного мусульманського мислителя і діяча Мухаммеда Асада для аналізу і розуміння сучасних проблем мусульманської умми.
Поштовхом для значної активізації вивчення й аналізу значення Мухаммеда Асада став вихід у 2008 р. документального фільму австрійського режисера Георга Міша «Шлях до Мекки» про життя великого мусульманського діяча.
Фільм поставив низку важливих та принципових питань про відношення до внеску Мухаммеда Асада у відродження та відновлення ісламу, взаємовідносин між Заходом та ісламом, тощо. І серед цих питань одне було для українців просто шокуючим. Виявилось, що у місті, де народився славетний мусульманський мислитель – у Львові, його просто не знають і не пам’ятають.
Тому і для українських мусульман, і для ісламознавців справою честі і великого обов’язку стало повернення пам’яті про видатного львів’янина, якого відомий німецький вчений, публіцист і дипломат Мурад Гофман охарактеризував, як «істинний дар Європи минулого століття» для мусульманського світу. Він також підкреслював, що за обсягом і глибиною наукової та інтелектуальної спадщини, практичних справ, його з повним правом можна назвати «людиною Відродження». Про велике значення особистості та наукових праць Мухаммеда Асада для відновлення колосального потенціалу ісламу говорив у своїй лекції всесвітньо відомий прогресивний мусульманський інтелектуал, професор Оксфордського університету Тарік Рамадан, який називає Мухаммеда Асада своїм учителем та духовним наставником.
Першим і знаменним спільним кроком українських мусульман та ісламознавців й стало проведення зазначеного круглого столу у Львові, у стінах старовинного й легендарного закладу – Університеті «Львівський Ставропігіон», чия історія розпочалася ще у 15 столітті. У доповідях під час дискусії були обговорені питання значення наукової спадщини Мухаммеда Асада у контексті проблем та викликів сучасної мусульманської умми, його концепцію «ісламського погляду на світ». Велике значення було також приділено ролі і значенню львівської аури, львівських традицій толерантності та взаємодопомоги між представниками різних конфесій та національностей, які були притаманні львівській громаді протягом століть.
Вперше в Україні, саме під час цього круглого столу 17 грудня, було показано повну версію знаменитого документального фільму Георга Міша «Шлях до Мекки», який справив на аудиторію неповторне враження.
Учасники круглого столу були єдині у тому, що головною метою заходу, що відбувся, є підготовка фундаменту для подальшого вивчення й дослідження життя і наукової спадщини видатного мусульманського мислителя і діяча Мухаммеда Асада. З огляду на те, що Львів – важливий інтелектуальний центр України і Центрально-Східної Європи, організатори сподіваються, що у подальшому круглий стіл у Львові переросте на постійний майданчик, де відбуватиметься ефективна аналітично-практична робота з питань обговорення злободенних проблем європейської мусульманської умми, всебічного розвитку й поглиблення відносин Української держави з країнами ісламського світу, посилення ролі України у здійсненні міжнародних проектів із межрелігійного та міжцивілізаційного діалогу.
Отже, йдеться про те, що розгортання глибокої й багатогранної роботи з вивчення наукової спадщини Мухаммеда Асада, її значення для активізації сучасного ісламського дискурсу, дозволить українським мусульманам та ісламознавцям піднятися на якісно новий рівень своїх знань про іслам та його сучасні проблеми, а також знайти своє важливе місце у світовому дискурсі з питань сучасного ісламу і сучасної мусульманської умми. Особливого значення набуває активна співпраця із провідними світовими та європейськими центрами й організаціями стосовно вирішення актуальних проблем європейської мусульманської умми, формування європейської мусульманської ідентичності, опрацювання оптимальної моделі державної політики щодо ісламу в європейських країнах, входження мусульман у правовий та політичний простір європейського й західного світу.
При цьому, доповідачами круглого столу підкреслювалось, що Мухаммед Асад став предтечею сучасної плеяди відомих і перспективних мусульманських інтелектуалів Європи та Сполучених Штатів Америки, саме до нього тягнеться духовний та інтелектуальний зв'язок нинішнього покоління мусульманських мислителів та діячів, саме у нього вони багато в чому перейняли лінію мислення й аналізу ісламу, його концепції та ісламської цивілізації. Адже Мухаммед Асад поєднав, синтезував у своїх працях європейські традиції націоналізму та критичного аналізу із системністю, гармонійністю та духовністю ісламу як всеохоплюючого духовного і соціального організму. Вказуючи на відмінність ісламської та західної цивілізації за своїми духовними і соціальними цілями, Мухаммед Асад завжди відстоював необхідність виявляти терпимість і шукати шлях до того, щоб навчитися існувати цим двом світам поруч. Ця думка, цей посил є одним із найголовніших у його спадщині. Він був упевнений у необхідності знаходження оптимального формату взаємовідносин між ісламом та Заходом як на міжнародній основі, так і у рамках європейської цивілізації. Але це співробітництво, партнерство, мають існувати на принципах рівноправності, безумовній повазі до традицій і цінностей кожної із сторін, терпимості, взаємобаченні та взаємодопомозі.
Саме тому оволодівання методологією аналізу сучасних проблем ісламу видатного мусульманського мислителя й реформатора Мухаммеда Асада, дозволить українським мусульманам та ісламознавцям зробити свій вагомий внесок у розв’язання цього комплексу нагальних питань життя світової та європейської мусульманської умми.
Круглий стіл у Львові став для українських мусульманських та ісламознавських організацій початком реалізації широкомасштабного проекту, який, за нашим переконанням, відіграє важливу роль у здійсненні євро інтеграційного курсу української держави та підвищення її іміджу на міжнародній арені, у тому числі, й на просторах Ісламського світу.
В’ячеслав ШВЕД, к.е.н., доц., провідний науковий співробітник Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України, віце-президент Всеукраїнської громадської організації «Український центр ісламознавства»
Спеціально для сайту «Іслам в Україні»
Посилання на тему:
Львів відкриває сторінки життя Мухаммада Асада
Мохаммад Асад: «Іслам для мене подібний до прекрасного архітектурного витвору»
Україна - батьківщина видатного мусульманина XX століття Мохаммада Асада