Парламент Криму на початку минулого тижня погодився з рекомендацією президента Україна Віктора Януковича і призначив прем'єр-міністром автономної республіки Анатолія Могильова, який до цього півтора року очолював МВС України. Рада міністрів Криму залишалася без керівника майже три місяці - попередній прем'єр Василь Джарти помер у середині серпня.
Могильов отримав роботу в Криму вже вчетверте. Він виріс у Донецькій області, але після університету працював на півострові учителем фізики в сільській школі, у 2007 році керував кримським управлінням міліції, а під час президентської кампанії 2010 року очолював регіональний штаб Віктора Януковича. Проти призначення Анатолія Могильова на будь-які державні посади виступали лідери кримських татар: відносини між колишнім міністром і частиною кримськотатарського населення зіпсувалися в 2007 році, коли міліція допомогла виконати рішення суду і знести кав’ярні, збудовані кримськотатарськими бізнесменами на горі Ай-Петрі.
Про відносини з кримськотатарською громадою і плани з розвитку економіки Криму новий глава Ради міністрів розповів в інтерв'ю кореспондентові РІА Новини в Криму Дмитру Жмуцькому.
- Анатолію Володимировичу, після роботи главою МВС призначення до Криму - це, напевно, пониження?
- Я так не вважаю. Навпаки, сфера моєї відповідальності стала ширшою. Населення Криму - майже 2 мільйони чоловік. Забезпечити їм гідні умови життя і добитися розвитку такого важливого регіону, як Крим - це досить великий обсяг роботи і особливий рівень відповідальності. Парламент Криму і президент України Віктор Янукович довірили мені цей важливий пост, і я не вважаю це пониженням.
- Деякі кримсько-татарські лідери активно Вас критикують, звинувачують у тому, що в 2007 році, коли Ви керували міліцією Криму, Ваші підлеглі застосували силу проти кримських татар, які заважали виконати рішення суду про знесення незаконних будівель у заповіднику на плато Ай-Петрі...
- Тоді ми діяли суворо за законом, виконували свої обов'язки. Прокуратура проводила перевірку цього інциденту, але не знайшла в діях міліції жодних порушень. Міліція зобов'язана забезпечувати громадський порядок під час виконання судових рішень.
Але тепер у мене зовсім інша посада, інші завдання, тому підхід до вирішення проблем теж буде іншим. Голова Ради міністрів - це, в першу чергу, політична посада, на цій посаді потрібно знаходити політичні компроміси, діяти в інтересах стабільності Криму і благополуччя всіх жителів регіону.
- Як будете вирішувати питання з масовими самовільними захопленнями землі кримськими татарами?
- Процес добровільного звільнення земель уже розпочався: люди йдуть із захоплених територій, проходять передбачену законом процедуру і отримують натомість землю в інших місцях. Ця робота обов'язково буде продовжуватися. Рада міністрів Криму ще на початку року розробила програму поетапного вирішення даного питання, ми будемо її коригувати і виконувати. Для цього потрібно вирішити низку правових питань: щоб виділяти людям ділянки під будівництво будинків, необхідно розширювати межі населених пунктів, а це прерогатива Верховної Ради України. Завдання непросте, але за кілька років ми неодмінно його вирішимо.
- Ви вже зустрілися з Джемільовим (глава Меджлісу кримсько-татарського народу - ред.) І його заступником Рефатом Чубаровим. Про що говорили?
- Про міжнаціональну ситуацію в Криму, про проблему облаштування кримських татар після повернення на батьківщину. Обговорювали, в тому числі, і звільнення самозахоплених земель. Ми розпочали конструктивний діалог і готові його продовжувати.
- Одна із найболючіших проблем Криму - розкрадені землі Південного берега. В останні півтора року виконавча влада і прокуратура разом відновлювали законність...
- Ця робота, звичайно, теж буде продовжуватися. У земельній сфері потрібно наводити порядок, тому що нескінченне розтягування територій кримських здравниць і парків заважає розвивати туризм. Слід повернути все в правове русло. Я взагалі проти дроблення земель рекреаційного призначення: потрібно пропонувати потенційним інвесторам достатньо великі ділянки, де можна буде створити туристичні комплекси високого рівня.
- Яким Ви бачите майбутнє кримських курортів?
- Крім Південного берега Криму на півострові є цілий ряд регіонів, дуже привабливих для туристів, перспективних для розвитку санаторно-курортного комплексу. Це я узбережжя Азовського моря, і Східний Крим, і західна частина півострова - там прекрасні пейзажі, дуже гарна берегова лінія. Ми будемо там розвивати санаторно-курортний бізнес: залучати інвестиції, створювати нові підприємства, нові робочі місця. Є проект загальнодержавного масштабу: зведення найбільшого курортного комплексу в західному Криму - на території Сакського і Чорноморського районів.
- Крим - це найбільш тісно пов'язаний з Росією регіон України. Будете розвивати співробітництво з регіонами РФ?
- Нас підштовхує до цього саме життя. Крим, як і Україна в цілому, зацікавлений у розвитку відносин з усіма сусідами - з Росією, з Євросоюзом, з іншими країнами.
- Ваш попередник на посту прем'єра Василь Джарти збирався розширювати взаємодію з Чорноморським флотом Росії, який базується в Криму. Наприклад, постачати російським морякам продукти ...
- Думаю, це дуже перспективний напрям. Ми будемо шукати нові шляхи збуту кримської продукції, і якщо є можливість налагодити збут наших товарів Чорноморському флоту, ми будемо це робити.
За матеріалами Іслам у СНД