Про підпали церков в Єгипті

Про підпали церков в Єгипті
06.09.2013
Оцініть статтю: 
(129 оцінки)
oleg
Зображення користувача oleg.

Від початку масових протестів у Єгипті, що послідували за зміщенням з посади президента Мохаммеда Мурсі, ЗМІ регулярно публікують повідомлення про підпали церков у цій країні. У першу чергу, мова йде про напади на коптські церкви по всьому Єгипту. Однак, за повідомленнями ЗМІ, незабаром після розгону протестів, прокотилася хвиля нападів на церкви всіх існуючих в країні християнських конфесій.

Заголовки статей, при цьому, були досить характерними, - начебто "Прихильники колишнього президента вчинили підпали двох церков у Єгипті" або "Ісламісти підпалюють християнські церкви по всьому Єгипту" і "Підпалені церкви - зловісний сигнал для Єгипту".



Факт нападів на церкви, підпалів або спроб підпалу, не викликає сумнівів, оскільки підтверджується численними свідченнями з різних джерел. А от питання щодо того, хто саме, які конкретно сили та організації , стоять за здійсненням цих нападів , вимагає уточнень.



Читаючи повідомлення ЗМІ, ми натрапляємо на два визначення, - це " ісламісти " і " брати" ( вони ж - " прихильники колишнього президента"). Щодо вживання терміну "ісламісти", заради справедливості, слід зазначити, що і мусульманська преса часто вживає його в занадто розпливчастому сенсі, як і термін "ліберали в Єгипті". Створюється враження, що в країні є якийсь однорідний табір ісламістів і протистоїть йому, також однорідний, табір лібералів, і в якості самостійного гравця діють " військові".



При цьому, випадає з поля зору той факт, що обидва табори є далеко не однорідними. Коли в Єгипті проходили вибори до парламенту, після повалення Хосні Мубарака, то друге місце посіла салафітская партія "Нур". Багато оглядачів відзначали ряд істотних відмінностей її програми від такої "Братів- мусульман", а також той факт, що її представники постійно, іноді вельми жорстко, критикували уряд Мурсі і його самого за, на їхню думку, слабку вираженість ісламської складової в їх практичній діяльності. Коли ж у країні проходили президентські вибори, то прихильники партії "Нур" голосували за Мурсі тільки тому, що не бачили іншого виходу. Та й крім салафітів, в середовищі єгипетських "ісламістів" є ряд не таких впливових, іноді дрібних, але зате більш радикальних і навіть екстремістських угруповань, на кшталт "Такфір ва ль- Хіджра", - є думки, що в період смути подібні угруповання здатні перейти від озлобленої пропаганди до активних, особливо провокаційним, діям .



Точно так само, не можна об'єднувати всіх лібералів в одне ціле. Серед них виділяється ще більшу кількість течій і груп, ніж серед "ісламістів". Виявляються марксистські, ліві, націоналістичні, ліберально-демократичні, схильні до авторитаризму та інші партії, групи і течії. Відповідно, ставлення до захоплення влади військовими, до репресій і до майбутньої перспективі країни також дуже різниться в цьому середовищі. Якщо ліберал ель-Барадеї пішов у відставку і заявив про неприйняття силових дій військових, після чого проти нього було порушено кримінальну справу, то ліберал аль-Беблави не відчуваючи ніякого видимого дискомфорту продовжує виконувати обов'язки прем'єр -міністра.



Що стосується офіційної позиції "Братів-мусульман" щодо підпалів церков і нападів на них, то було зроблено чимало заяв з цього приводу. Відкрито було висловлено осуд подібних варварських актів. Деякі ЗМІ публікують відомості про те, що на акаунтах деяких "братів" в соціальних мережах публікуються матеріали, що сприяють розпалюванню ненависті щодо християн. Але не можна виривати події з контексту. В даний час Єгипет переживає важкі часи, членів "Братства" і його прихильників дуже багато в країні. І ці люди не всі однакові. І якщо окремі члени "Братства", теоретично, могли піддатися емоціям і взяти участь у нападах на церкви, то це не відображає позицію самої організації і жодним чином не означає , що вона як така причетна до таких подій.



Крім того, не можна забувати і про можливі фальсифікації і провокації. Що стосується сторінок в соціальних мережах , то єгипетські спецслужби технічно можуть їх зламувати і використовувати для публікації помилкових повідомлень (при цьому сам господар сторінки може перебувати в руках поліції або числитися зниклим без вісті під час заворушень ) . Режим військових у Єгипті всіляко намагається зобразити " братів " і їх прихильників терористами і людиноненависниками . Тому , не можна виключати і можливість здійснення прямих провокацій, скоєних з метою викликати невдоволення Братством в суспільстві і виправдати будь-які свої дії перед Заходом "захистом коптів та інших меншин від озвірілих і злісних фанатиків-ісламістів ".



Читачі можуть по різному ставитися до Братства, можуть критикувати ті чи інші сторони його діяльності . Але, заради справедливості, слід визнати, що за весь час існування цієї організації, вона ніколи не закликала до насильства проти християн і немає підстав покладати відповідальність за напади на церкви та їх підпали на організацію "Братів- мусульман" , як таку.



ArabPress

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.