Наш кореспондент зустрівся з головою Меджлісу кримськотатарського народу Рефатом Чубаровим. Рефат Абдурахманович відповів на кілька питань, які актуальні не тільки для кримських татар, але й становлять інтерес для всіх громадян України.
- Рефат Абдурахманович, розкажіть, будь ласка, який механізм взаємодії Меджлісу кримськотатарського народу з мусульманським світом?
- У багатьох державах є наші діаспори, ми співпрацюємо з ними. Працюємо з політиками цих країн. Ми узгоджуємо з міністерством закордонних справ України всі свої плани щодо співпраці з діаспорними організаціями або світовими мусульманськими політиками, коли ці плани знаходяться в сфері життєво важливих інтересів України як держави.
На жаль, за всі періоди нашої державності українська влада майже не приділяла уваги цілим регіонам ісламського світу. Мова йде про такі країни, як Саудівська Аравія і багато інших. Я думаю, що ті, хто зараз при владі в Україні, це розуміють. Співпраця з мусульманським світом має стати одним з напрямків зовнішнього розвитку України.
Наприклад, наша країна могла б бути членом і спостерігачем в Організації ісламського співробітництва. Росія, до речі, має статус спостерігача у цій організації.
- А які зараз відносини з ісламськими організаціями в РФ?
- Якщо говорити про співпрацю з ісламськими організаціями в самій Росії, ми повинні виходити з того, що в РФ немає системної структурної опозиції. Якщо ми й відчуваємо підтримку, то тільки від окремих особистостей, політиків, які живуть в Росії. Що стосується Організації ісламського співробітництва, раніше ОВК (Організація ісламська конференція - ред.), нині ОІВ, там дуже різні підходи. Все залежить від того, наскільки та чи інша мусульманська країна взаємопов'язана з Росією в економічній сфері. Але ми дуже вдячні ОІВ за те, що на початку окупації Криму організація прийняла заяву про заклопотаність ситуацією з кримськими татарами. Ми дуже вдячні окремим представникам ОІВ за чітку позицію щодо невизнання анексованого Криму, як території РФ. Тобто вони підтримують Україну. Те, що відбувається на ринку нафти не можна назвати прямою підтримкою України або кримських татар. Але це теж є одним з фрагментів великої геополітики по відношенню до Росії.
- Ми знаємо про серйозні проблеми телеканалу АТР, створені нинішньою так званою «владою» Криму. Якщо телеканал буде позбавлений можливості працювати, чи є у вас альтернативний спосіб донесення інформації тим, хто її потребує?
- Ми розглядаємо альтернативні варіанти. Про них я зараз не буду говорити, але альтернативи завжди є.
- Після початку переговорів РФ і Туреччини про будівництво газопроводу «Турецький потік» в середовищі аналітиків почала формуватися думка про те, що Анкара йде на зближення з РФ і таким чином зраджує кримських татар. Ваш коментар?
- Політика між державами, особливо між державами-сусідами - це дуже багатовекторна і складна річ. Немає причин говорити, що турки забувають про інтереси кримських татар або територіальну цілісність України. Поки все відбувається в допустимих дипломатичних рамках геополітики. Думаю, що Туреччина буде балансувати між інтересами своїх сусідів. І я впевнений, що Туреччина ніколи не перейде межу, після якої її будуть звинувачувати в тому, що вона поступилася інтересами кримських татар або України.
Інтерв'ю провів
Ігор Январьов