Тарік Рамадан: Мусульмани і Палестина

1
Мусульманський мислитель, професор Оксфордського університету Тарік Рамадан.
14.01.2009
Оцініть статтю: 
(584 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

В той час, коли уряди не діють, мусульмани повинні об'єднатися з оточуючою більшістю для опору насильству, яке чиниться в Газі.

Тарік РАМАДАН - мусульманський мислитель, професор Оксфордского університету.

Переживання мусульман у всьому світі викликають почуття злості і обурення, змішаного з почуттям безпорадності. Ці звірячі вбивства всього лише підтвердження добре відомого факту: «міжнародне співтовариство» не турбується про палестинців, і так звана «держава Ізраїль» при сприянні США та деяких європейських країн влаштовують державний терор.

Серед президентів і королів мало хто насмілюється висловитися; ніхто не готовий сказати правду. Всі паралізовані страхом.

В той час як ізраїльсько-палестинський конфлікт часом сприймається як вирішальний у відносинах між Заходом й Ісламом, багато мусульман не знають, як реагувати. Чи дійсно це - чистий політичний конфлікт? Яке відношення має Іслам до цьому? Чи повинні ми звернутися з ісламським закликом до умми?

Мусульмани у всьому світі стикаються з трьома характерними речами. По-перше, вони розуміють, що в ісламському світі або на Заході вони не можуть сподіватися на позитивну реакцію урядів, особливо арабських держав. Це мовчання спільника, лицемірства, презирства до палестинських життів.

По-друге, висвітлення подій у західній пресі викликає тривогу: дві однаково сильні воюючі сторони, де жертва агресії - «Ізраїль», який лише вдається до самозахисту. Яке перекручення!

Але найцікавіше третє явище: в 1967 році 73 % європейців підтримували «Ізраїль», але сьогодні більше 67 % - за палестинців. З часом розуміння проблеми і ставлення до неї змінилося: люди не слідують наосліп за іграми і лицемірною поведінкою їх політичних еліт.

Розглядаючи ці фактори, мусульмани у всьому світі, і особливо на Заході, повинні прояснити свою позицію. Відмовляючись перетворити ізраїльсько-палестинську війну на релігійний конфлікт, їм не слід заперечувати його релігійну спрямованість, і в такий спосіб вони повинні сформулювати справжню причину.

З ісламської точки зору повинно бути зрозуміло, що мусульманський опір не проти євреїв (антисемітизм суперечить Ісламу); метою повинно бути як для євреїв, так і для християн і мусульман (а значить для людей інших релігій чи невіруючих) співіснування всіх без винятку з рівними правами і гідністю.

Палестинці ніколи не здадуться; і «Ізраїль», при всій його дивуючій вогневій моці, не виграв конфлікт. Мусульмани у всьому світі повинні бути рушійною силою пам'яті й опору. Не проти «Ізраїлю», Заходу чи лицемірних арабських держав, ця сила повинна бути більш широкою і конструктивною, яка б об'єднала заради справедливості всіх людей (релігійних чи ні), хто відмовляється від промивання мізків або кому відведена лише роль спостерігача. Прийшов час створювати широкі союзи і проводити спільні дії заради ясних політичних цілей.

Якщо події на Близькому Сході спонукають мусульман до чого-небудь, то вони повинні припинити діяти в ізоляції, треба повернутися до універсальних цінностей, які ми розділяємо зі своїми співгромадянами. Мусульмани повинні зрозуміти, що вони знаходяться з більшістю.

Демонстрації і статті вкрай важливі, але ми повинні піти далі. Почати глобальний ненасильницький рух опору сильній і екстремістській політиці «держави Ізраїлю» стало обов'язковим.

Насильство над півтора мільйонами людей, що відбулося на наших очах, наше мовчання, наша ізольованість і навіть наша скупа емоційна реакція є негідними, божевільними і негуманними. Справжній і гідний опір вимагає роботи, терпіння і довгострокової стратегічної інформаційної кампанії, союзу і величезної, демократичної ненасильницької участі.

«The Guardian» (переклад «IslamNews»)

За матеріалами Іслам для всіх

Посилання на тему:

Бойню в Газі повинен розбирати міжнародний трибунал

Російський політолог: Боротьба палестинців - це боротьба за пріоритет цінностей християнства й ісламу над новим типом фінансового матеріалізму і фашизму

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.