17 листопада Ініціатива «21 листопада» провела в Українському кризовому
− Я відчуваю велику гордість і відчуття надії, які подарував Майдан два роки тому, і тому що я громадянин України, і тому що я кримський татарин. Мабуть, передусім прошу вибачення, що я кримський татарин. Я 25 років живу в Україні, але Майдан вперше мені подарував відчуття себе як частини цілого, як частини країни, в якій є соціальні ліфти, про які ми мріємо і для себе, і для своїх дітей. Країни, в якій є справедливість. Країни, в якій деякою мірою реалізується теорія меритократії, коли людині не через родинні зв’язки, а через можливості даються і посади, і шанс реалізувати себе і допомагати тому, хто поруч.
Велику надію в мене вселяє те, що в суспільстві є величезний запит на своє. Я кажу про культуру. Можу це стверджувати абсолютно точно, бо дуже багато їжджу і з виставами, і з концертами і бачу своїх колег, повні зали, бачу дуже тривалі непрості, емоційні, дуже змістовні діалоги з артистами, поетами, письменниками. Це говорить про те, що є величезний запит на те, щоб розібратися, що відбувається, на те, щоб утвердитися у своїх надіях, на те, щоб зберегти віру, що все ж гарне, заради чого, власне кажучи, і стояв Майдан, все одно відбудеться.
З іншого боку, у мене дуже багато болю викликають хедлайнери − ті, хто формує громадську думку тим чи іншим способом, а якщо говорити конкретно, через засоби масової інформації, в першу чергу через телебачення. У мене склалося враження, що дуже часто відбувається свідома, до чого я більше схильний, а може іноді несвідома підміна понять бізнесу та совісті. Дуже часто я чую фразу від своїх колег,
Якісь кроки відбуваються. Вже є продукт, який формує національну свідомість, гордість за те, що ти живеш у цій країні, гордість за те, що відбувається в ній. Але найчастіше − це просто калька з того контенту, який був раніше. Я кажу вузьконаправлено, але вважаю, що це дуже важливо. Починаючи з мультфільмів, з тих цінностей, які закладаються дітям через телевізор, через інтернет. Потім діти стають дорослими людьми, яким колись буде 35–45 років, які поширюватимуть європейські цінності і керуватимусь цією державою.
Але все ж хотів би закінчити оптимістично, перефразувавши Олександра Сергійовича Пушкіна з Бориса Годунова. «Народ не мовчить», і я в цьому абсолютно впевнений, маючи честь багато їздити країною і зустрічатися з людьми, які живуть у цій ній. Є величезний запит на зміни і величезне бажання не повертатися в той жах, в якому ми жили буквально кілька років тому. Дякую!
Довідка:
Ініціатива «21 листопада» − громадське об’єднання, яке зібрало у своїх лавах майже чотири десятки найкращих представників української науки, мистецтва, підприємців, релігійних і громадських діячів, які «фактично представляють народ України у всьому його різноманітті». Ініціатива була заснована 21 листопада 2014, в річницю початку подій на Майдані з метою «утвердження в Україні європейських цінностей і поширення в світі цінностей українських». Одним з її учасником є й український і кримськотатарський кіноактор, сценарист, режисер театру і кіно Ахтем Сеітаблаєв.