Чи справді на окупованих територіях України з’явилися «вартові ісламської революції» з Ірану?

Чи справді на окупованих територіях України з’явилися «вартові ісламської революції» з Ірану?
«Вартові ісламської революції» на параді
Чи справді на окупованих територіях України з’явилися «вартові ісламської революції» з Ірану?
Уламки одного з дронів-камікадзе, ураженого українською ППО
Чи справді на окупованих територіях України з’явилися «вартові ісламської революції» з Ірану?
Чи справді на окупованих територіях України з’явилися «вартові ісламської революції» з Ірану?
23.10.2022
Оцініть статтю: 
(219 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Президент Зеленський оцінював, що Росія для війни з Україною могла отримати від Ірану 2400 дронів-камікадзе. А тепер з’явилась інформація про іранських інструкторів, що навчають російських операторів безпілотників керувати дронами-камікадзе Shahed-136. Що являє собою Корпус вартових ісламської революції в Ірані, вояків якого РФ нібито перекинула на окуповані українські території, та які безпосередньо контролюють запуск «Шахедів»?

Про це розповів Ростислав Хотин, редактор «Радіо Свобода», в матеріалі «Іранське НКВД». Чи справді Росія розмістила в Україні вартових ісламської революції з Ірану?».

Приводом для статті стало повідомлення американського Інституту вивчення війни (ISW), який, своєю чергою, посилається на Центр національного опору, про те, що російські війська привезли невизначену кількість іранських інструкторів до Джанкою в окупованому Криму, а також на окуповану частину Херсонської области. Також повідомляють, що іранські оператори дронів безпосередньо контролюють запуск «Шахедів» по цивільних об’єктах в Україні. Росія тероризує українське населення іранськими безпілотниками, перейменувавши останні на «Герань». 

«Корпус вартових — це дуже особливий інститут. Це фактично окрема армія, окремий інститут сектору безпеки Ірану, функції якого закріплені в конституції. Це особиста гвардія режиму. Це як війська НКВД при Сталіні! Війська НКВД мали свої дивізії, а Корпус вартових ісламської революції має свою авіацію, свою ракетну програму, свій морський флот. Це ніби найкраща частина армії, — каже в інтерв’ю «Радіо Свобода» Сергій Данилов, заступник директора Центру близькосхідних досліджень. — Часто Корпус виконує функції і розвідки, і внутрішніх військ, і експедиційного корпусу, який працює за кордоном для поширення експансії іранського режиму на Близькому Сході».

«Вартові ісламської революції» беруть участь у багатьох іранських операціях за межами країни. У Лівані вони підтримують «Хезболлу», в Сирії воюють на боці президента Асада, в Ємені підтримують повстанців-хуситів, яким фактично протистоїть Саудівська Аравія. Вартові також є в сусідньому Іраку.

Експерти не мають спільної думки, скільки саме дронів-камікадзе Тегеран міг поставити для армії Росії. Річ у тім, що Shahed-136 Іран запустив у серійне виробництво десь у другій половині 2020 року. З одного боку, за такий короткий період важко виготовити тисячі дронів. З іншого боку, «Шахеди» — це не ультратехнологічна зброя, вони легкі у виготовленні. До того ж Іран, напевно, скопіював технології з американських та ізраїльських безпілотників, як зазначає міжнародна преса.

Експерт-міжнародник Ілля Куса вважає, що 2400 — це величезна цифра. За його словами, системні постачання дронів Росії стануть для України проблемою: «Україна буде змушена буде просити в західних партнерів більше засобів протидронної боротьби, яких у нас немає». 

Через постачання іранських дронів Росії офіційний Київ позбавив акредитації іранського посла і попросив іранців скоротити дипломатичну присутність в Україні.

Вперше Росія використала іранські дрони в кінці серпня, а українські військові збили перший «Шахед» на початку вересня. Іранські безпілотники Росія використала й під час масованого обстрілу українських міст 10 жовтня. Західні аналітики казали, що причиною активного використання іранських дронів є бажання Росії «трохи зберегти» свої ракети для наступних ударів, адже їх уже бракує російській армії.

Shahed-136 має вагу 200 кг і розмах крил 2,5 м. Радіус дії безпілотника — близько 2500 км. 

Military Watch Magazine описує «Шахеди» як «концептуальний гібрид між безпілотником та крилатою ракетою» і заявляє, що ці дрони більш ефективні коли використовуються «зграєю» — цілим флотом з високою точністю та низькою вартістю. Але українці вже навчилися збивати іранські дрони, а також «глушити» їх, перериваючи сигнал зв’язку з оператором.

Іранські Shahed-136 досить дешеві —  це ще один важливий момент, — і, як зауважує журнал Forbes, їх можна закуповувати у великих кількостях. Дрон коштує «лише» 20 тис. доларів — це значно дешевше за ракети, ціна яких становить від 300 тис. до 13 млн доларів, залежно від марки. Лише для ударів 10 вересня Росія використала 84 ракети.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.