Сталінська епоха відзначена масштабними соціальними потрясіннями. Широко відомі експерименти в економіці і політиці, що скалічити життя мільйонів громадян, голод і масові репресії. «Батько народів» керувався при цьому теорією класової боротьби і офіційно перебудовував соціальну структуру суспільства.
Однак національний аспект в цих моторошних проектах безсумнівно був присутній, так само як і аспект релігійний, хоча про останній вголос взагалі воліли не говорити.
Депортації — яскравий тому приклад. Органи держбезпеки організовано переселяли цілі етноси і народи на інші землі, у свідомо гірші умови. Влада до того ж не соромилися прикривати це помилковими пропагандистськими гаслами.
У сталінських депортацій виділяють дві хвилі: до початку Великої вітчизняної війни і після 1941 року.
Вони радикально різняться в плані причин,
Перша хвиля — депортовані:
1. Фіни — 1935 — з прикордонних районів Карелії і Ленінградської області.
2. Поляки і німці — 1935 — з прикордонних Київської та Вінницької областей УРСР.
3. Корейці і китайці — 1937 г. — з прикордонних районів на Далекому Сході.
4. Курди — 1937 г. — потрапили під «очищення прикордонних смуг» на Кавказі.
5. Іранці — 1938 г. — з прикордонних районів Азербайджану.
6. Поляки — 1940 — з новоприєднаних земель УРСР (Гітлер і Сталін напередодні розділили Польщу).
В цілому, було охоплено близько 580 тис. осіб, більшість — поляки і корейці.
У всіх випадках оголошувався слушний привід: поліпшення охорони державного кордону.
Спецслужбісти ж знали, що прикордонні смуги очищаються саме від «неблагонадійного елементу» — всі депортовані (крім курдів) мали національні держави за межами СРСР і вважалися потенційними шпигунами. Величезні громади курдів проживали в Ірані і у фантазіях НКВД могли працювати на цю державу.
Особливості першої хвилі депортацій:
— Охоплювала не народ цілком, а лише компактні групи в прикордонній зоні;
— На збори населенню давали близько 10 днів, деяким вдавалося непомітно виїхати.
Депортації довоєнного періоду — жорстокі репресивні дії державної машини, проте з народами другої хвилі депортацій кривавий режим обійдеться ще гірше. І серед них буде багато мусульманських народів.
Друга хвиля — депортовані:
1. Німці, угорці, греки, румуни, болгари, фіни — всі представники цих народів на території СРСР (1200 тис. чоловік) після початку Великої вітчизняної війни вважалися шпигунами і підлягали виселенню з давно обжитих місць.
Міра, безсумнівно жахлива, в той час вважалася виправданою, оскільки Румунія, Угорщина, Болгарія, Фінляндія, Греція були номінальними союзниками гітлерівської Німеччини.
2. Карачаївці — 1943–1944 рр. — 69 тис. осіб — з території Карачіївської автономної області — майже всі представники народу, які жили там.
3. Калмики — 1943–1944 рр. — 94 тис. осіб — з Калмицької АРСР.
4. Чеченці та інгуші — 1944 г. — близько півмільйона людей — з території
5. Балкарці — 1944 г. — понад 37 тис. осіб — з
6. Кримські татари — 1944 г. — весь народ цілком (близько 200 тис. чоловік) — з території Кримської АРСР. На спецпоселеннях у перші два роки лише за офіційними радянськими даними загинула чверть депортованих. Реальна цифра була більшою.
7.
Всіх депортованих, як і у випадку першої хвилі, вивозили в республіки Середньої Азії, іноді в Сибір.
Однак на збори давалися вже не тижні, а лічені години. Заходи відрізнялися жорстокістю. У документах спецслужб про чеченоінгушську операцію відзначалися факти «самочинних розстрілів бабусь, хворих, які не могли слідувати, іноді дітей». Перевозили людей в «телячих» вагонах, рідко годували і напували, ніякого медобслуговування передбачено не було. Фіксувалися спалахи тифу, малярії. Цитата зі спогадів тих, що пережили депортацію кримських татар: «Вранці замість привітання добірний мат і питання: „Трупи є?“. Люди за померлих чіпляються, плачуть, не віддають. Солдати тіла дорослих викидають в двері, дітей — у вікно…».
Далі було не краще. Найчастіше людей просто вивантажували в порожньому степу. Їм присвоювався статус «спецпоселенці», тобто вони не мали права змінювати місце проживання. Втеча вважалася кримінальним злочином.
Особливості другої хвилі депортацій:
— Блискавичне проведення;
— Охоплені не окремі громади, що компактно проживають, а народи цілком;
— Представники націй
Однак НКВД був багатий на вигадки, особливо, коли це стосувалося фабрикації засуджень. Він звинуватив цілі нації в зраді на користь ворога.
Випадки співпраці з фашистською владою були серед всіх народів, які потрапили під окупацію. Але замість покарання окремих колабораціоністів були репресовані народи в повному складі (це відноситься саме до мусульман — депортація калмиків, наприклад, була не настільки тотальною). На спецпоселення депортували навіть солдатів з фронту, якщо вони мали національність
Чому Сталін, «Батько народів», масово депортував корінні мусульманські народи Північного Кавказу і Криму?
Формальна причина про поголовну зраду — нонсенс. Шукаємо реальну мотивацію.
Довоєнна хвиля депортацій мусульман не торкнулася, бо Сталін був зайнятий виключно «очищенням» прикордонних зон. Так, війна показала, що фронт може досягти глибоко внутрішніх районів країни. Але ні українці, ні білоруси, як народи, не були депортовані в повному складі.
Для Сталіна депортації мусульманських народів Північного Кавказу стали черговим етапом у зміцненні влади Кремля в цьому регіоні. Його дії нагадують стратегію російських царів, але в загостреній до максимуму формі.
Згортання політики свобод національних меншин в широкому сенсі почалося ще до 1941 року. Депортація відбулася б рано чи пізно — фашистська окупація тільки прискорила рішення Сталіна. Це була ланка довгого ланцюжка.
Царі реконфігурували населення шляхами ліквідації непокірних, переманювання верхівки, переселення на Кавказ російськомовних.
У
Радикальний настрій почати з чистого аркуша саме у випадку з мусульманськими народами доводить і хід
Сталін дуже поспішав. На параною вказують час проведення депортацій — війна з Гітлером ще не закінчилася, і фронт настільки потребував бійців, що там воювали навіть підлітки. Але при цьому Кремль знаходить можливість задіяти сотні тисяч силовиків і дорослих солдатів для проведення депортацій!
Перевиховання народів було частиною державної політики. Радянської релігією став комунізм. І вкладати його в голови можливе тільки очистивши їх попередньо від інших релігій. У разі з мусульманами це було особливо важко.
Сталін не шукав складних шляхів і любив радикальні заходи. Відірвані від батьківщини і покалічені новими умовами народи перевиховати здавалося простіше.
Можливість повернутися додому у депортованих народів з’явилася через десятиліття. Однак шрами в історичній пам’яті згладити неможливо.
А.Мартинова спеціально для Іслам в Україні