У Києві в приміщенні Національного інформаційного агентства «Укрінформ» 26 листопада відбувся круглий стіл, учасники якого обговорювали одну з найактуальніших тем сучасності — «Ісламська держава: генеза і нові тренди». Ініціатором виступила ВГО «Український центр ісламознавства» (ВГО УЦІ) та громадська організація «Арабський дім».
На заході були присутні багато авторитетних експертів: науковців, політиків, громадських діячів. Зокрема, Ісламський культурний центр м. Київ представляв завідувач відділу культури центру Тарік Сархан, а Духовне управління мусульман України «Умма» — голова Ради, Іслям Гімадутін.
З привітанням до учасників конференції звернувся президент ВГО УЦІ Олександр Аулін та представник «Арабського дому» Джабер Закрія, які підкреслили важливість та своєчасність обговорень цієї теми.
Під час обговорень висловлювались різні причини виникнення феномену ІД. Наприклад, така причина як системна криза європейської цивілізації — про це, зокрема, говорив і присутній на «круглому столі» доктор політичних та філософських наук, головний науковий співробітник Державної установи «Інститут всесвітньої історії НАН України» Рустем Жангожа, наголосивши, що технологічний прогрес набагато випередив моральне зростання, і сучасність не дає відповідей на духовні пошуки, тому не лише маргіналізовані кола суспільства, але й інтелектуальна еліта не просто навертається в Іслам, але обирає найрадикальніші його відгалуження.
Продовжуючи тему, завідувач сектором східної філософії Інституту філософії ім.
Науковий співробітник Інституту політичних та етнонаціональних досліджень НАН України Артем Курас наголосив, що тероризм є методом ведення бойових дій, який використовують з метою пошуку рішення геополітичних споконвічних інтересів як регіональних, так і глобальних гравців.
Під час обговорень висловлювалися різні, іноді протилежні, точки зору, але не викликала заперечення думка про те, що «Ісламська держава» в сучасному її вигляді не є ані ісламською, ані державою (втім, з останнім не погодився хіба що Денис Брильов, нагадавши, що ІДІЛ має певні ознаки державності — підконтрольну територію, своє населення, свої джерела доходів і навіть взаємини з іншими державами, бо війна, на думку дослідника, теж є формою зовнішньополітичних стосунків).
Іслям Гімадутін наголосив, що така «Ісламська держава» не має права на існування.