Згадуючи Номана Челебіджіхана

Один з ініціаторів вечора пам’яті, незалежний дослідник і перекладач Юрій Косенко у короткій доповіді нагадав деякі моменти, пов’язані з життям та діяльністю славетного героя кримськотатарського народу
У Національному музеї літератури у Києві відбувся вечір пам’яті видатного кримськотатарського суспільно-політичного діяча Номана Челебіджіхана
25.02.2016
Оцініть статтю: 
(525 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

23 лютого у Національному музеї літератури у Києві відбувся вечір пам’яті видатного кримськотатарського суспільно-політичного діяча Номана Челебіджіхана. Організували захід Всеукраїнська асоціація громадських організацій «Альраід» і Центр культури та ремесел «Тамга». Один з ініціаторів вечора пам’яті, незалежний дослідник і перекладач Юрій Косенко у короткій доповіді нагадав деякі моменти, пов’язані з життям та діяльністю славетного героя кримськотатарського народу, з котрими ми хочемо познайомити наших читачів.

Освіта і просвіта

Відомо, що у 1912 році Номан Челебіджіхан з відзнакою закінчив Стамбульский університет, де отримав юридичну та богословську освіту. В Туреччині він не тільки навчався, а й займався громадською діяльністю, був одним із організаторів кримськотатарського гуртка «Товариство кримськотатарської молоді, яка навчається». Організація займалася виданням літератури патріотичного спрямування, переправляла її у Крим.

Соратником його був також відомий діяч Джафер Сейдамет. Ще на початку 1910-х років вони відчували, що насувається нова революція, і хотіли підготувати народ до того, щоб він скористався моментом і покращив своє соціально-політичне становище. Треба згадати Ісмаіла Гаспринського і той факт, що наприкінці XIX століття серед кримських татар з’явився рух, який був спрямований на просвіту й освіту.

Дійсно, ситуація у 1910-ті роки у порівнянні з 1880-ми відрізнялася. З’явилася національна преса, виходила газета «Терджиман». Згадаємо також Рашида Медієва з його газетою «Ватан хадімі» (Слуга вітчизни). Друкувалися книжки. Цікаво, що кримські татари займалися лише конструктивною діяльністю, спрямованою на методичне покращення становища народу. І Номан Челебіджіхан долучився до цієї діяльності, зробивши свій вагомий внесок.

Курултай

У 1917 році у Криму відбувся I Курултай кримськотатарского народу, організований Номаном Челебіджіханом та його соратниками.

Будучи правником, він добре розумівся на юридичних аспектах і був прихильником демократії. Відома його толерантна позиція стосовно інших національностей. Як пишуть дослідники, вперше в історії мусульманського світу жінки були обрані як депутати, які називались уповноваженими представниками Курултаю.

Юнус Кандим зазначає, що на Курултаї були присутні члени Української Центральної Ради і вітали його з початком діяльності. Цікаво, що представники різних національностей надсилали Курултаю свої привітання та делегації, але росіян серед них не було.

Відновлення Курултаю

Ще один факт, котрий не прямо стосується Челебіджіхана: у 1918 році, коли він був закатований, війська Центральної Ради пішли на Крим і звільнили його від більшовиків. Був короткий проміжок часу, коли українські війська під проводом полковника Всеволода Петріва, випереджаючи німців, увійшли на півострів і відновлювали владу Курултаю. Збереглася низка документів, присвячених цьому аспекту, котрий описаний у творах Володимира Сергійчука. Це ще одне свідчення того, що українці і кримські татари прагнули до співпраці.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.