Під час круглого столу «Російський геноцид корінних народів Північного Кавказу та Криму», котрий відбувся в Укрінформі 23 лютого, співробітник Українського інституту національної пам`яті Сергій Громенко заявив, що народи Кавказу і Криму постраждали внаслідок імперських амбіцій Радянського Союзу, котрий готувався до війни з Туреччиною і зачищав свої кордони від небажаних народів. Історик нагадав, що під час депортації кримських татар війна на півострові вже закінчилася.
− Ніякої загрози масового колабораціонізму, що закидали кримським татарам з боку Радянського Союзу, не було й не могло бути. Німецькі війська або виїхали, або були розбиті, фронт на території материкової України був значно далі. Тобто кримські татари Радянському Союзу не загрожували. Натомість, їх звинуватили у масовому дезертирстві, колабораціонізмі, вантажили у вагони і висилали переважно до Центральної Азії, − розповів Сергій Громенко.
За його словами, сьогодні ми можемо однозначно сказати, для чого це було зроблено:
− Якщо ми звернемося до сумновідомої, цілком таємної постанови про депортацію кримських татар, то побачимо там рядочок, про який найчастіше забувають, але який є найважливішим. Це не звинувачення в колабораціонізмі, а формулювання: «небажаність проживання на прикордонній території». Це дуже умовний термін, йдеться про звинувачення, які не були доведені. У 1967 році вони, здебільшого, були зняті, і Радянський Союз визнав, що вини за цими народами немає. Частина з них змогла повернутися, кримські татари одні з тих, кому це не вдалося через пряму заборону комуністичного режиму. Комуністи не бажали, щоб у Крим повернувся корінний народ. Чинили їм всілякі перепони, потім ще й змінили топоніміку, щоб про кримських татар нічого не нагадувало, − розповів Сергій Громенко.
Історик нагадав, що у першу п’ятирічку після депортації кримськотатарський народ втратив близько 46% свого населення. Перед Другою світовою війною в Криму їх нараховувалося понад 230 тисяч, на сьогодні в Криму приблизно 270 тисяч кримських татар, тобто за повоєнні роки йдеться лише про відновлення чисельності.