Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» шейх Саід Ісмагілов взяв участь у дискусії на тему: «Чи перемогла Революція Гідності: оцінка подіям останніх 2-х років та окреслення перспективи розвитку громадянського суспільства і країни на майбутнє», яка відбулася 17 листопада в Українському кризовому медіа-центрі та була присв’ячена другій річниці Майдану. Ми пропонуємо читачам нашого сайту познайомитися з думками, що висловив Саід Ісмагілов на цьому заході.
− Чи досягла своєї мети Революція Гідності? Відповідаючи на це питання, хочу зауважити, що, на мою думку, головний конфлікт між народом на Майдані та чиновниками у власних кабінетах полягає не стільки в ідеології, скільки в етико-естетичних цінностях. Ті цінності, що сповідувала влада Януковича, отримали конкретне втілення в образі золотого батону і золотого унітазу. Чи існувало в реальності це сантехнічне диво не настільки вже й важливо. Важливо те, що це стало образом, символом, квінтесенцією цінностей тієї влади, і саме так воно і сприймалось народом. До речі, як підтвердили картини в образах Цезарів та інших легендарних історичних постатей, сприймалось не безпідставно.
Це була етика барина стосовно кріпаків-холопів: до народу ставилися як до майна, яке можна і жорстоко побити, і продати іншому барину разом із землею, і вбити, якщо він почне загрожувати барській владі. А народ на Майдані сповідував іншу етико-естетичну концепцію, вже сучасну, де немає барина і немає кріпака, але є свобода, гідність, право свого власного голосу і свого власного вибору.
Цінність етико-естетичного символу золотого батону породжувала і відповідну ідеологію, що мені нагадує біблейно-коранічну історію про золотого тільця. Отримати справжню волю, гідність та свою землю можливо лише після звернення до божих цінностей та відмови від влади золотого тільця. В нашому випадку золотого батону чи золотого унітазу.
Чи залишились у владному кварталі, що знаходиться зараз поруч з нами, державні діячі, що є носіями етико-естетичних цінностей золотого батону? Здається, що залишились, але скільки − я не знаю. Чи перемогла Революція Гідності? Доки не відбулась люстрація та ефективна боротьба з корупцією, революція остаточно не перемогла, але шанс ще не втрачений. Ще є надія на перемогу. Потрібно нагадувати та вимагати від влади виконати волю народу.
Довідка:
Ініціативу «21 листопада» було започатковано 21 листопада 2014 року, у річницю початку подій на Майдані. До складу громадського об"єднання увійшли майже чотири десятки найвизначніших представників української науки, мистецтва, підприємців, релігійних та громадських діячів, представників різних національностей і конфесій, які фактично репрезентують народ України у всьому його різноманітті.
Ініціатива «21 листопада» створена для утвердження в Україні європейських цінностей та поширення у світі цінностей українських. Одним з важливих принципів об"єднання є заборона участі в ньому чинних політиків та держслужбовців.