Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп, здається, спровокував новий виток близькосхідного конфлікту, заявивши про наміри перенесення Посольства США до Єрусалиму, тим самим ігноруючи низку міжнародних актів, зокрема ухвалених Організацією Об’єднаних Націй.
Так написав Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» шейх Саід Ісмагілов в своїй публікації у Facebook, коментуючи останні заяви Президента США:
— Єрусалим — це не лише святиня для мусульман, де розташована третя за значенням мечеть Ісламу аль-Акса, це ще і місто миру, паломництва та молитви для вірян світових релігій. Тому з такими сакральними, «крихкими» місцями не можна поводитись так, як у діалозі з Північною Кореєю, де обидві сторони міряються тим, у кого більше балістична ракета. Тут будь-який необережний крок може призвести до непередбачуваних наслідків, що боляче зачеплять усіх без винятку.
Як безперечно мудра людина на це терміново відреагував Папа Римський Франциск, який заявив, що виступає за збереження нинішнього статусу Єрусалиму: «Я звертаюся із закликом до всіх поважати статус-кво міста відповідно з резолюціями ООН. Єрусалим є унікальним містом, священним для юдеїв, християн і мусульман».
Переводячи з мови церковної дипломатії, Папа Римський Франциск прямо закликає офіційно відмовитись від перенесення Посольства США до Єрусалиму, та, як мені здається, натякає на неприпустимість визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю.
Я не можу не приєднатись до таких мудрих закликів Понтифіка. Маю надію, що і політичні кола в Україні це розуміють і не намагатимуться перенести посольство нашої держави до Єрусалиму. В часи болісної окупації Криму, коли Україна розраховує на підтримку світової спільноти і вимагає від країн світу виконання резолюцій Генеральної Асамблеї ООН щодо Криму та України, ми, як ніхто інший, мусимо дотримуватись й інших постанов тієї самої Генасамблеї щодо Близького Сходу.
Просто нагадаю, що лише минулого року була ухвалена резолюція Ради Безпеки ООН № 2334 від 23 грудня 2016 року щодо нових ізраїльських поселень. У цьому документі ООН ще раз нагадала про статус Східного Єрусалиму та інших палестинських земель як окупованих Ізраїлем територій.
В арабському світі декларацію Трампа щодо Єрусалиму вже розглядають як початок чергової «накби», яка може породити нову інтифаду.
Президент Палестинської автономії Махмуд Аббас заявив, що рішення Глави США суперечить позиції міжнародної спільноти та підриває мирні зусилля:
— Аль-Кудс — це давня та велика столиця Палестини, і не можна змінити її самобутність. Декларація Трампа означає вихід США з мирного процесу на Близькому Сході, — заявив він.
Емір Катару шейх Тамім бін Ахмад аль-Тані вказав, що перенесення Посольства США до Єрусалиму вплине на безпеку та стабільність в регіоні, а лідер Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган закликав до скликання 13 грудня екстреного засідання лідерів країн Організації ісламського співробітництва для координації дій мусульманських держав щодо можливого оголошення Єрусалиму столицею Ізраїлю.
З різкою критикою декларації виступив колишній директор ЦРУ за часів адміністрації Обами Джон Бреннан, який назвав рішення Трампа «нерозважливими», такими, що завдадуть шкоди інтересам США на Близькому Сході та зроблять регіон більш нестабільним.