Акція «Громадянська блокада Криму» повернула кримську тематику в ЗМІ. Про те, якими можуть бути наслідки енергетичної блокади окупованого півострова, економічні санкції проти Росії, ісламський екстремізм в нашій країні в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Іслам в Україні» розповів лідер кримськотатарського народу, Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.
Чи може, на ваш погляд, енергетична блокада спровокувати бойові дії на сході України? Наприклад, минулого року багато писали про «південний коридор» з Донбасу до Криму.
− Як казав один російський поет: «умом Россию не понять». Все може бути. Якщо відштовхуватись від базових інтересів Росії, то вона не повинна була входити до Криму, влаштовувати провокації, підтримувати цих бандитів в Донецька і Луганська, але вона це робить. Тому, на яке ще безумство піде Росія, ніхто визначити не може, але однозначно, що це буде не в інтересах РФ. Бо чим більше вона розгортатиме якісь дії, тим більше буде піддаватися ізоляції ця країна, тим ближче наближатиметься до свого розвалу.
Як Ви думаєте, чи можуть відбутися судові переслідування учасників енергетичної блокади в Україні?
− Я не думаю. Соціологічні опитування показують, що 48% жителів України підтримують цю блокаду, приблизно 30% байдужі і 16% активно проти. 16% − це приблизно той проросійський відсоток, який існує в Україні. Тому налаштовувати проти себе всю українську спільноту влада навряд чи буде. Адже учасники блокади відстоюють свої цивільні права та інтереси країни теж. Тому я не думаю, що влада може піти на це. Інша справа, звичайно, якщо зміниться влада, гіпотетично прийдуть ватники, януковці.
За вашими спостереженнями, чи немає тенденції до пом’якшення з боку Євросоюзу стосовно Росії?
− Є прагнення. До речі, є деякі політики, які користуючись цією ситуацією (енергетичною блокадою − ред.), зокрема президент Франції Олланд, кажуть, що Україна не контролює ситуацію, там діють терористичні угруповання, які щось підривають, тому треба знімати санкції. Ця країна опинилася в такому становищі, що відчайдушно шукає союзників для боротьби з тероризмом і виступила з ідеєю залучення Росії, стосовно чого більшість західних країн проти. Франція одна з тих країн, яка або за пом’якшення, або за скасування санкцій. Оскільки в Євросоюзі, якщо рішення прийняте, то всі повинні йому підкорятися, Франція поки не знімає санкції. В Італії партія Берлусконі відстоює зняття санкцій. Така тенденція є.
Після терактів у Франції багато хто говорить про ісламський екстремізм, на Ваш погляд, в Україні є це явище?
− Таких настроїв я не бачив. Ми вважали і вважаємо організацію