Основна ціль у житті мусульманина — жити так, щоб Бог був ним задоволений

Основна ціль у житті мусульманина — жити так, щоб Бог був ним задоволений
Муфтій мусульман України шейх Саід Ісмагілов
16.07.2016
Оцініть статтю: 
(596 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Шейху Саіде, які категорії в Ісламі є для вас визначальними?

— Найбільша цінність для мусульман — це віра. Вона навіть важливіша за цінність життя. Закон Ісламу нас вчить: те,  що сповідує людина, як дотримується приписів, є головним.

Друга цінність — це життя.

Третя ж — справедливість, як одна з найбільших чеснот. У Святому Переданні Всевишній Аллаг каже: «Я заборонив для себе вчиняти несправедливо, так само забороняю і для своїх творінь», тобто для людей.

Також пророк Мухаммад, засновник Ісламу, сказав, що потрібно бути твердими у дотриманні справедливості, навіть якщо це суперечитиме власним інтересам.

Ще одна з найбільших цінностей — це родинні зв’язки. Про них багато йдеться у Священному Корані. Він вчить нас: сім’я настільки важлива, що якщо родичі знущаються чи не поважають вас, то все одно потрібно ставитися до них добре. Найбільша ж повага повинна проявлятися стосовно батьків.

У Священному Корані Аллаг каже, що якщо ваші батьки не вірують, все одно їх потрібно слухатися. І є лише єдиний випадок, коли можна не підкорятися їм, коли вони наказують відступити від віри, не сповідувати її, вчиняти гріхи.

Відомо, що мова Корану — притчева. Чи можете навести якийсь цікавий приклад ставлення дітей до батьків?

— Усім мусульманам добре відома оповідь про мусульманина, який здійснив хадж і свою стару матір носив на руках, бо вона вже не могла ходити сама. Так він пройшов 5 чи 6 днів. А потім дістався до Пророка і промовив: «О, посланцю Аллага, я здійснив хадж. Увесь хадж я носив свою матір на руках, щоб вона також здійснила обряд паломництва. Чи виконав я таким чином свій синівський обов’язок?».

І пророк Мухаммад відповів йому: «Все, що ти для неї зробив, не порівняти навіть із однією пологовою переймою». Тобто дитина ніколи не зможе, щоб вона не робила, віддячити своїй матері за те, що та народила та виховала її.

Також один із учнів пророка Мухаммада спитав: «Кого я повинен поважати серед людей найбільше після Пророка? І Пророк сказав: «Твою матір». Учень запитав вдруге: «А після неї?». І знову почув у відповідь: «Твою матір». І втретє поставив учень те саме запитання. І знову почув таку ж відповідь. І лише на четвертий раз Пророк Мухаммад відповів: «Твого батька».

Повага до матері є найбільшою подякою для неї. Не ми обираємо батьків, їх дає нам Бог, і Він спитає у Судний день, як ми ставилися до своїх рідних.

Який шлях проходять мусульмани, щоб виховати в собі ці риси?

— Це довгий шлях духовного вдосконалення, який триває усе життя. На жаль, представники інших віросповідань дуже поверхнево розуміють термін «джихад», який перекладається, як «боротьба, зусилля», і думають, що це — війна. Але насамперед — це духовне вдосконалення.

Розповім повчання, яке також добре відоме усім мусульманам. Одного разу пророк Мухаммад зі своїми сподвижниками повернувся до Медіни (прим. місто в районі Хіджаз на заході Саудівської Аравії. Друге священне місто Ісламу і місце поховання пророка Мухаммада) з воєнного походу і сказав: «Ми повернулися з маленького джихаду і тепер мусимо робити великий».

Всі здивувалися і запитали: «Ми ж були на війні, захищали наші кордони, родини від агресора, нападника, билися, гинули». А Пророк сказав: «Великий джихад — це боротьба зі своїми недоліками. А кожна людина є недосконала, кожен вірянин мусить постійно працювати над собою».

У мусульман є певні періоди, коли потрібно особливо ретельно працювати над собою. Один з них — це священний місяць Рамадан. Це особливий час, коли послідовник Ісламу мусить якомога менше займатися буденними справами і більше приділяти увагу Богові, молитві, самовдосконаленню. У цей період мусульмани дотримуються посту, виконують нічну молитву, читають Коран, дають пожертву і роблять якомога більше добрих вчинків. Під час Рамадану винагорода за добрі справи більша, але і покарання за гріхи сильніше. Саме у цей місяць віряни мають зосередитися на позбавленні себе від гріхів, поганих звичок.

Ще один посилений період роботи над собою — це перші 10 днів місяця Зуль-хіджа. Це останній місяць мусульманського календаря, коли багато мусульмани здійснюють хадж — паломництво до Священної Мекки.

Без сумніву, працювати над собою завжди потрібно, але в ці два вищезгадані періоди духовна праця більш концентрована. І також кожна п’ятниця, бо для мусульман — це богослужбовий день.

Які ще основні цілі в житті мусульманина, окрім боротьби зі своїми недоліками?

— Цілей таких багато. Насамперед, прожити своє життя так, щоб Бог був нами задоволений. Тоді Він пробачить наші провини, дасть винагороду, тобто ми зможемо потрапити до Раю. Але досягти цього дуже непросто, тому що повинен бути цілий комплекс дій в житті, спрямованих на духове очищення. Пророк Мухаммад в одній із проповідей сказав, що Він був посланий як Пророк саме задля того, щоб довести мораль до досконалості. Тобто якщо людина молиться, виконує якісь обряди, але вона аморальна, вчиняє так, як не може вчиняти вірянин, то дуже мало користі від її релігійних ритуалів, тому що всі ці обряди спрямовані на те, щоб людина сама вдосконалювалася і дякувала за це Богові. Ці обряди в жодному разі не повинні ставати механічними діями, за якими нема духовного наповнення.

Якщо під час Рамадану людина вчиняє аморально відповідно до норм Ісламу, то дотримується посту майже безцільно. Пророк Мухаммад сказав: «Як багато вірян, у яких від посту немає нічого, окрім голоду, і від молитви немає нічого, окрім того, що вони втомлюються».

А що таке душа для мусульман?

— Всі душі, тобто духовні безсмертні субстанції, створив Всевишній Господь задовго до того, як була створена перша людина. Всевишній Аллаг спитав у всіх душ: «Чи вірите ви в мене?». І всі душі відповіли: «Так, ми віримо». Після цього Всевишній сказав: «Я випробую душу у людському тілі. Кожна буде проживати якийсь термін на Землі. І стане зрозумілим, чи дійсно ви вірите, чи виявите вдячність мені за дане вам життя».

Згідно з віруванням Ісламу, як душа потрапляє в тіло?

— Під час вагітності на 120-й день приходить ангел, що приносить душу людини у зародок, який розвивається у матері. Вважається, що з цього дня це вже жива повноцінна людина. Тому в мусульман заборонений аборт, і він прирівнюється до вбивства. Допускається він лише у випадку, коли народження дитини призведе до смерті матері.

Після 120-го дня душа постійно перебуває з людиною аж до моменту смерті. Після цього вона знаходитиметься поруч із тілом до Судного дня, поки Всевишній Господь не дасть наказ вийти з могил, отримати нові тіла та на Божому суді відповідати за своє життя. Потім людина з душею та новим тілом піде до Раю або до Пекла.

Зараз у медійному просторі, соціальних мережах багато людей намагається створити візуальну картинку свого успішного, багатого життя. І відповідно, ті, хто це бачить, починає думати, що матеріальний достаток, розкіш і є правильним. Яка ваша про це думка?

— Я не поділяю протестантський погляд на те, що якщо людина багата у цьому житті, значить, що підготовлена до Раю. У Корані повторюється біблійна істина, що скоріше верблюд пройде через вушко голки, ніж багатий потрапить до Раю. Це сказано через те, що багаті люди, на жаль, не завжди ведуть правильний спосіб життя. Вони можуть бути жадібними, використовувати це майно не на добро.

З точки зору Ісламу, володіти майном не є погано, але правильно ним розпоряджатися — це важко. У мусульман є обов’язок — закят. Кожній забезпеченій людині потрібно раз на рік віддати зі свого майна пожертву малозабезпеченим одновірцям. Коли людина стає багатою, часто духовно псується: починає багато часу приділяти розкоші, вільному життю і гірше дотримується духовних чеснот, духовних приписів. Це випробування, і щоб гідно його витримати, потрібно постійно духовно над собою працювати.

А що для вас особисто успіх?

— Для мене — це духовний успіх, як і для всіх мусульман. Коли людина живе повноцінним духовним життям, вона відчуває себе щасливою. Тобто є віруючою, чинить по доброму та по справедливості, поклоняється Всевишньому. Якщо є щастя в житті вірянина — це і є успіх.

Також важливо мати дружину та дітей. Це один із наказів Всевишнього Господа, адже Він дав людям землю, щоб вони жили, продовжували рід, виховували спадкоємців. Пророк Мухаммад казав, що добра віруюча дружина для чоловіка закриває половину його віри. Тобто йому буде легше й краще провадити своє життя. Так само й стосовно чоловіків. Якщо жінка має доброго віруючого чоловіка — це великий успіх. Адже у них є духовна близькість, і одружилися вони не тому, що просто симпатизують один одному, а бо мають однакові духовні орієнтири, релігійне сповідання.

Що побажаєте нашим читачам?

— Взаєморозуміння та миру. Іслам, насправді, дуже схожий на християнство у віроповчальних моментах. 10 заповідей, яких повинен дотримуватися вірянин, є ідентичними. Єдиний виняток: «Шануй суботу», що було сказано для юдеїв, для християн це неділя, у мусульман — п’ятниця.

У нас з християнами однакові моральні цінності, однаково ми очікуємо настання Судного дня, щоб люди відповідали за своє прожите життя. Справжні мусульмани добре та з повагою ставляться до християн, визнають, що Біблія та Євангеліє були Святими писаннями, посланими від Бога. Мусульмани визнають Діву Марію, як праведницю, що народила за Божим наказом Ісуса, якого мусульмани вважають Пророком. Вважаю, що між мусульманами та українцями, щонайменше в Україні, мусить бути дружба, мир, повна взаємоповага.

Дякую за цікаву розмову

Спілкувалася Ірина Скоробогата

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.