Рамадан удома. Всевишній Аллаг наказував, щоб ми не піддавали себе непотрібному ризику, що може спричинити хворобу чи смерть

Рамадан удома. Всевишній Аллаг наказував, щоб ми не піддавали себе непотрібному ризику, що може спричинити хворобу чи смерть
Рамадан удома. Всевишній Аллаг наказував, щоб ми не піддавали себе непотрібному ризику, що може спричинити хворобу чи смерть
17.04.2020
Оцініть статтю: 
(316 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Станом на середину квітня 2020 року в Україні набирає обертів епідемія коронавірусу. Вогнищами спалахів недуги у всьому світі стали масові зібрання, зокрема і релігійні. Україна — не виняток. У той час, як через загрозу інфікування переважна більшість церков і релігійних організацій скасували масові зібрання і молитви, а Православна Церква України, Українська Греко-Католицька Церква, Римо-Католицька церква і багато протестантських церков закликали вірних навіть одне з найголовніших християнських свят — Великдень — відзначати вдома, одна з найбільших за кількістю прихожан російська православна церква заперечувала існування коронавірусу до того моменту, поки не було зафіксовано випадки інфікування десятків людей у Києво-Печерській Лаврі.

На період карантину припало відзначення не лише Великодня, а й Рамадану.

Священний для мусульман місяць цьогоріч починається із заходом сонця у четвер, 23 квітня, і триватиме до вечора суботи, 23 травня.

Це час посту й молитви, коли прихильники ісламу добрими справами і стриманістю проситимуть у Всевишнього прощення гріхів.

Видання «UKRAINER» у публікації, темою якої є святкування релігійних свят в умовах карантину, наводить і думку муфтія Духовного управління мусульман України «Умма» шейха Саіда Ісмагілова.

«Рамадан — це найщасливіший час для кожного мусульманина, навіть під час карантину», — каже муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саід Ісмагілов.

Саід — один з мусульманських духовних лідерів України, вчений-ісламознавець й активний учасник протестів за єдність України в Донецьку 2014 року.

У 2015 році муфтій Саід Ісмагілов також брав участь у визволенні греко-католицького отця Тихона з російського полону.

— Звісно, кожна країна висуває свої правила під час пандемії. Більшість мусульманських держав вживають дуже потужних запобіжних заходів. Туреччина нещодавно повідомила, що не будуть проводитися таравіх-намази (нічна молитва під час Рамадану — ред.), і це стосується всіх турецьких мечетей. Щодо України, то від самого початку оголошення загальнодержавного карантину Духовне управління мусульман України «Умма» зачинило всі мечеті й ісламські культурні центри. У нас не проводять ніякі молитви. І якщо карантин буде продовжено на увесь час Рамадану, то наші мечеті будуть так само зачинені, і ми будемо рекомендувати всім мусульманам, щоб вони постили і молилися вдома.

За словами муфтія, карантинні заходи — давно відомі у мусульманському світі. Кілька разів за історію віри навіть зупинялося паломництво до святої Мекки. Причина — епідемії холери і чуми, що спалахували в різних куточках світу, зокрема й за життя самого пророка Мухаммада.

— Тоді сам пророк сказав: якщо десь почалася чума, то не їдьте туди. А якщо ви вже опинилися там, то не йдіть звідти.

Така от настанова карантинного характеру.

Тому на випадок карантину у мусульман є вже напрацьовані рекомендації, зокрема такі: не проводити спільні намази і великі зібрання, а всі базові релігійні обряди виконувати вдома, з родиною чи на самоті. Щоправда нині, за словами муфтія, у кожній мечеті є черговий імам, який готовий у разі крайньої потреби прочитати молитву, наприклад, якщо хтось народився чи помер.

— Підтримувати контакт з рідними, звісно, вкрай важливо у цей непростий час, — каже муфтій. — І сучасні засоби зв’язку дозволяють зробити це максимально комфортно і безпечно. Завдяки різним мессенджерам можна контактувати з близькими, провести душевну розмову, дати настанову і підтримати їх, морально чи фінансово.

— Всевишній Аллаг наказував, щоб ми не піддавали себе непотрібному ризику, що може спричинити хворобу чи смерть. Бо людське життя для Аллага — найвища цінність. У Корані сказано: той, хто вбив хоча б одну людину, той вбив усіх людей, котрі мешкають на Землі. Тому не варто наражати себе і людей поруч на такий ризик. Краще залишатися вдома.

При цьому імами і муфтії, на думку священнослужителя, мають бути гарантами безпеки, надавати не лише духовну підтримку, а й матеріальну. Якщо є можливість — купувати ліки і харчі для малозабезпечених вірян. За потреби — дистанційно проводити необхідні обряди, нагадуючи людям про необхідність дотримання норм карантину, особистої гігієни й уникнення ситуацій, за яких виникає загроза життю і здоров’ю.

Якщо карантин таки подовжать на весь період Рамадану, аж до його завершення святом Ураза-байрам, і зібратись в мечетях не буде змоги, то муфтій Саід Ісмагілов планує записати святкову проповідь. Її транслюватимуть через телебачення й інтернет. Муфтій святкуватиме у родинному колі.

— Найважливіше — пережити ці важкі часи. І вже після завершення пандемії зібратися разом, щоб прославляти Всевишнього.

Нагадаємо, муфтій мусульман України вже роз’яснював доведеність ефективності карантинних заходів, відомих ісламському світові ще з часів пророка Мухаммада.

Також Українська рада з фатв і досліджень дала шаріатський висновок щодо карантинних заходів через загрозу поширення коронавірусу, а також — про заходи безпеки під час поховання померлих через COVID-19 мусульман.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.