Тарик Сархан: Долаймо перешкоди на своєму шляху заради утвердження миру

Тарік Сархан: Долаймо перешкоди на своєму шляху заради утвердження миру
Тарік Сархан: Долаймо перешкоди на своєму шляху заради утвердження миру
26.03.2019
Оцініть статтю: 
(336 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Завідувач відділу ознайомлення з історією та культурою ісламу ІКЦ м. Києва Тарік Сархан днями був гостем студії телеканалу ATR. Випуск ранкової програми «SABA» було присвячено темі тероризму на ґрунті релігійної нетерпимості, прикладом якого є нещодавні жахливі події у Новій Зеландії.

Під час передачі, до якої протягом ефіру долучалися скайпом і телефонними включеннями багато інших осіб, йшлося про жахливу подію у Новій Зеландії і той резонанс, який мав цей терористичний акт у світі. Вкотре учасники передачі наголосили на тому, що терористи використовують релігійний мотив для виправдання своїх людиноненависницьких дій, зазначивши, що жодна релігія не виправдовує вбивство мирних, ні в чому не винних людей й не закликає до цього своїх послідовників.

На запитання ведучого (див. запис передачі з 38 хвилини) про те, чому на тлі тероризму знову говорять про начебто існуюче протиставлення християнства й ісламу, і чому виникають протиріччя між сповідувачами цих віровчень, які, на думку ведучого, мають одне й те саме коріння, Тарік Сархан відповів:

«Бог ідеальний і надсилає ідеальну релігію. Як іслам, так і християнство — релігії від Бога, які мають атрибути Бога. Вони не мають недоліків, адже вони — ідеальні. Не ідеальна тільки людина, яка порушує релігійні приписи або протирічить своїй вірі, свідомо чи несвідомо… На жаль, це реальність сьогодення. Ми є свідками помилок людей, коли вони проливають кров один одного, убивають, руйнуючи мир, який є сутністю релігії. У Біблії Ісус каже: «Мир вам!». Саме так Він вітався зі своїми учнями. Пророк Мухаммад (мир) прийшов, повторивши цю традицію. Він вітався з людьми: «Ассаляму алейкум!», тобто [говорив] «Мир вам!».

Також Тарік Сархан нагадав, що Всевишній у Корані говорить: «О, ті, які увірували! Йдіть у мир усі разом!». Слово «мир» у цьому контексті означає «іслам». Отже, Бог використовує слово «мир» як синонім до слова «іслам». Тобто, мир лежить в основі всіх релігій, але люди порушують релігійні приписи. Тому їхня поведінка у жодному разі не може бути докором на адресу релігії, тому що саме релігія дорікає людям за подібні вчинки, за подібні погляди. У Біблії написано: «Раніше вам було сказано: «Любіть брата ближнього», а я вам кажу: «Любіть ворога свого!». У Корані сказано: «Якщо хтось вбив душу не за душу — він немовби вбив усіх у світі». Мається на увазі не душа мусульманина, а йдеться про душі всіх людей. Тому мир — основа усіх релігій».

Завідувач відділу ознайомлення з історією та культурою ісламу наголосив, що основним завданням суспільства в умовах сьогодення є поширення ідеї миру.

«Наша мета — поширювати разом ідею миру. Нам не вистачає таких ініціатив, які б згуртовували мусульман, християн, юдеїв (заради Бога), або ж навіть атеїстів, спонукаючи їх до пропагування цієї ключової ідеї. Ми повинні не лише ламати стереотипи [щодо послідовників тих чи інших релігій], але і долати перешкоди на шляху до єдності між нами у справі утвердження миру. Наш обов’язок — разом створювати цей дім», — наполягає Тарік Сархан.

«Чи відомо вам, що однією з причин, через яку сьогодні люди відмовляються від релігії, є міжрелігійна боротьба? Спостерігаючи за нашими сварками і суперечками, вони кажуть: «Якщо віруючі ображають один одного, то чому я повинен любити вас?!» Певна річ, розумна людина такого не сприймає», — зауважує пан Сархан.

Тарік Сархан також звернув увагу ведучого й аудиторії на те, що в Україні існує успішний досвід співпраці послідовників різних віровчень. Зокрема, комунікативним майданчиком і платформою такої співпраці є Неформальна група міжрелігійного миру, створена в Україні з ініціативи громадської активістки й журналістки Любові Єремічевої задля подолання ксенофобії, поширення толерантності й поваги у суспільстві.

«Ініціатива, що існує в Україні, має рівень, значно вищий, ніж у багатьох інших країнах. Я є членом Неформальної групи міжрелігійного миру, яка функціонує у нашій державі. Віруючі, які належать до різних традицій, разом зустрічаються, спілкуються на теми своїх релігій, здійснюють різноманітну громадську діяльність тощо. Ми не прагнемо створити нову релігію, а обговорюємо шляхи забезпечення комфортного співіснування сповідувачів різних релігій з метою служіння суспільству. На жаль, у Європі такі приклади — рідкість, а якщо й зустрічаються, то не у такому форматі. Якщо у Європі лише обговорюють перспективи налагодження міжрелігійного діалогу, то в Україні, слава Богові, ми перейшли на вищий рівень, рівень дружби і співпраці. Чому так? Тому що у Європі, на жаль, інтеграція відбувається у „спотвореному“ вигляді: надання прав не передбачає можливості відчути себе повноцінним членом суспільства і громадянином. Тобто існують певні стіни, існує ізольованість. У багатьох західних країнах, зокрема у США, в одному з міст існує Єменський квартал, у якому [ізольовано] живуть вже кілька поколінь людей — чи не з сорокових років…»

Щодо стабільності ситуації в державі і міжконфесійного миру в Україні Тарік Сархан зауважив таке:

«Так, ситуація у державі — стабільна, але не варто розслаблятися. Адже останній теракт, на жаль, є дуже психологічно потужним зверненням до молоді, яка може легко надихатися подібними речами».

Пан Сархан нагадав, що відео холоднокровного вбивства десятків людей у мечетях, яке у режимі реального часу транслював терорист, може спонукати інших прибічників ідеї, якою керувався вбивця, до вчинення такого ж «героїзму».

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.