Українки в султанському гаремі — нова історія

Українки в султанському гаремі — нова історія
Українки в султанському гаремі — нова історія
Українки в султанському гаремі — нова історія
Олександра Шутко
Українки в султанському гаремі — нова історія
Українки в султанському гаремі — нова історія
Українки в султанському гаремі — нова історія
Українки в султанському гаремі — нова історія
Українки в султанському гаремі — нова історія
04.07.2018
Оцініть статтю: 
(410 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

Поціновувачі історій про українських жінок в Османській імперії знову змогли поринути у світ гарему, інтриг та кохання, адже нещодавно вийшов другий том роману «Хатідже Турхан» про Надію з Поділля, матір султана Мехмеда ІV.

Його автор Олександра Шутко, яка досліджує історичні документи того часу, поділилася з нами подробицями написання роману та подальшими планами.

За її словами, роман про Хатідже Турхан замислювався як трилогія. Перша частина присвячена потраплянню українки з Поділля Надії до султанського гарему, її коханню із султаном Ібрагімом І та боротьбі за владу зі свекрухою-грекинею Кьосем. У другому томі йдеться про регентування Хатідже Турхан, адже на той час її синові Мехмеду, який став султаном, виповнилося лише 9 років. Султана фактично керувала за нього Османською імперією, за її участі відбувалися не лише державні призначення, а й аудієнції в султана послів з Азії, Африки та Європи.

— Збереглися десятки листів цієї султани до великих візирів, в яких вона роздавала, не добираючи слів, накази. Через це турки її прозвали «Залізною леді», — розповідає Олександра Шутко. — Вони поважають Хатідже Турхан, адже у скрутні для Османської імперії часи, яку трусили війни та повстання, вона віддала більшість повноважень великому візирові Кьопрюлю Мехмеду-паші. Той виявився диктатором і стратив близько 40 тис. корумпованих чиновників, суддів та воєначальників. Так навів лад у державному апараті й армії.

Велику увагу Хатідже Турхан приділяла й польсько-українським відносинам. Саме за її регентування гетьман Богдан Хмельницький отримав османський протекторат. Утім, невдовзі він перейшов на бік московитів, але навіть це не зіпсувало його «дружбу» з османами. Цьому та багато іншому й присвячений другий том роману.

— Зараз я працюю над третім (фінальним) томом, в якому йтиметься про останні 30 років життя Хатідже Турхан. У цей період часу відбувається зближення гетьмана Петра Дорошенка із султаном Мехмедом ІV. Об’єднавши зусилля та військо, вони пішли відвойовувати у поляків Поділля. Над цими подіями я зараз і працюю, — зазначила Олександра Шутко.

Як розповіла письменниця, своїм завданням вона вважає популяризацію історії про султану-українку Хатідже Турхан, яка домоглася найвищого визнання в Османській імперії, але була забута земляками — українцями.

Допомогти їй у цьому найближчим часом може і турецький кінематограф. Адже кілька років тому турки зняли продовження популярного серіалу «Величне століття. Роксолана», в якому йдеться про історію султани Кьосем. У фінальних його серіях з’явиться українка Хатідже Турхан, яка стане смертельним ворогом своєї свекрухи (про що читачі дізнаються докладніше у першому томі роману Олександри Шутко «Хатідже Турхан»).

Восени турецький серіал під назвою «Величне століття. Нова володарка» мають намір показати в Україні. Відтак історія українських жінок в Османській імперії стане ближчою українцям.

До теми — днями письменниця Олександра Шутко розповідала про свої книги в ефірі «Воскресіння. Живе радіо», відео — за посиланням.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.