У Боснії і Герцеговині 7 травня офіційно відкрили відновлену з руїн старовинну мечеть Ферхадія. Саме 7 травня 1993 року серед ночі вона була підірвана. Кілька хвилин по тому стався ще один вибух, цього разу у другій мечеті міста − Арнаутії. Обидві будівлі були повністю зруйновані. Місцеві жителі, чиї будинки знаходилися між двома мечетями, розповідають, що в той час практично у всіх будинках в районі скло від вибухів розбилося вщент. Винятком стала будівля міністерства внутрішніх справ Республіки Сербської, − на думку місцевих жителів, вікна в ньому були відкриті заздалегідь напередодні вибухів.
На відновлення мечеті знадобилось 15 років. Цю подію порівнюють з відкриттям у 2004 році моста Мостар або реконструкцією у 2014 році будівлі мерії Сараєво, − повідомляє Радіо Азаттик.
Як зазначається, президент Республіки Сербської Мілорад Додік, відомий своєю націоналістичною риторикою за відділення від Боснії, нещодавно відвідав нову мечеть і подарував їй три прекрасних перських килима. Те, що здавалося неможливим в атмосфері ненависті і нетерпимості в 2001 році, зараз стало реальністю і навіть може здатися дивом, гідним молитовного будинку.
У 1950 році Ферхадію внесли до списку культурної спадщини ООН, і до моменту руйнування в 1993 році мечеть перебувала під захистом ЮНЕСКО. Під час Боснійської війни 1992−1995 років в
Знищення в
Однак історію нелегко обдурити. У 2001 році було дано дозвіл на відновлення мечеті. Будівництво було не завжди гладким, і фінансування виявилося складним: боснійські державні фонди, приватні пожертвування і гроші з Туреччини. Початкові спроби закласти перший камінь вилилися в бунт, в результаті якого 30 осіб отримали поранення. Активісти спробували знайти уламки оригінального шедевра. Деякі з них викинули в річку Врбас, частина була виявлена на сміттєзвалищі в
Професор факультету архітектури в Сараєво Мухамед Хамідович став ключовою фігурою в цьому процесі. Будучи студентом в
Зрештою було знайдено більше 3,5 тис. окремих кам’яних фрагментів. Розробили програмне забезпечення, щоб помістити кожен з них в належне місце. У підсумку, як заявив Мухамед Хамідович телеканалу N1, близько 65% нової мечеті було побудовано з оригінального матеріалу.
Зусилля Мухамеда Хамідовича були винагороджені, коли в січні 2014 року перші віряни прийшли для молитви в ще не закінчену мечеть. «Я дивився на трьох осіб, що шепотіли свої молитви. Не було звуку, не було відлуння. Весь звук піднімався до купола, де голоси, заклинання змішувалися і стикалися один з одним, як в старій Ферхадії», − каже Мухамед Хамідович. Слухаючи його слова, можна тільки згадати легенду про будівельників, що відлетіли від смерті на крилах краси.