В Української Держави немає відповіді на запитання, що робити далі з релігійними мусульманськими громадами, котрі опинилися на окупованій території. Про це заявив муфтій ДУМУ «Умма» шейх Саід Ісмагілов 21 червня в Інституті філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України в Києві, де відбулася презентація колективної монографії «Мусульманська спільнота України: інституціоналізація і розвиток».
— У нас офіційно зареєстрована певна кількість мусульманських об’єднань, і ніхто їх з реєстрації не знімав, але вони практично вже не працюють в Україні. Вони знаходяться в стані невизначеності. Духовні управління, центри, які залишились на окупованих територіях, або вже прийняли певні правила гри, що там запроваджуються, або не визначились, що їм робити далі, — сказав Саід Ісмагілов.
За його словами, у держави теж немає відповіді на запитання, що робити далі. Наприклад, як вчинити з тими релігійними громадами, які фактично підтримують війну проти України?
— Чи можна їх взагалі далі вважати українськими релігійними громадами? Чи позбавляти реєстрації, тоді як і через що? Так, можна звинуватити певного релігійного діяча, але не можна звинуватити всю громаду. А якщо громада вже працює проти України, її державних інтересів? Виник великий пласт запитань, на які немає відповіді, — підкреслив муфтій ДУМУ «Умма».
Релігійний діяч висловив надію, що в монографії «Мусульманська спільнота України: інституціоналізація і розвиток» та в наступних працях «всі ці найцікавіші моменти будуть досліджені». За його словами, на нас чекає новий етап в історії розвитку Ісламу в Україні.
— Він вже буде не таким, як попередній. Як сформуються далі мусульманські відносини в Україні, ми можемо лише спостерігати та робити певні прогнози, — додав Саід Ісмагілов.