Імам мечеті Ісламського культурного центру Дніпра Едґар Девлікамов 5 жовтня виступив на IV Всеукраїнської науковій конференції «Наддніпрянська Україна: проблеми історії освіти, науки та духовно-культурного життя», присвяченій 100-річчю Дніпровського національного університету. Шейх Едґар привітав студентів і викладачів з ювілеєм закладу, окремо відзначивши історичний факультет як «хранителя історії», та передав у дар бібліотеці університету кілька примірників книги «Іслам в Україні».
Організатори — Міністерство освіти й науки України, Дніпровська ОДА, ДНУ ім. О. Гончара, ГО «Інститут суспільних досліджень» — запросили представника мусульманської громади міста як почесного гостя разом з іншими відомими особами.
Серед тем конференції — етнокультурне розмаїття та поліконфесійний світ Наддніпрянської України; антропо- та етнокультурний процес у Великій Україні; запорізькі й донські козаки — міжетнічна взаємодія в середовищі українського та донського козацтва (перша пол. XVII ст.); воєнно-політична взаємодія українського населення Вольностей Війська Запорозького Низового з іншими етносами в середині XVII–XVIII ст. та ін.
У вересні цього року в Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара відбулося підписання генеральної угоди про утворення освітньо-наукового об’єднання «Дніпровський консорціум університетів»: ректори чотирьох вишів — Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара, Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна, Національної металургійної академії України та Українського державного хіміко-технологічного університету — об’єдналися для спільної освітньої, наукової та міжнародної діяльності.
«Дніпровський консорціум університетів є добровільним некомерційним освітньо-науковим об’єднанням, — наголосили ректори Олександр Величко та Олександр Пшинько. — Усі учасники зберігають свою самостійність і права юридичної особи. Керівним органом буде Рада Консорціуму, до складу якої ввійдуть ректори та інші представники університетів».
Історична довідка. Перша спроба заснування університету в Катеринославі була зроблена ще наприкінці XIX століття, коли з’явився відповідний царський указ. Але ідея була реалізована лише в серпні 1918 року, завдяки наполегливим зусиллям місцевої інтелігенції та підтримці видатних українських науковців В. Вернадського, Д. Багалія, М. Василенка, Л. Писаржевського.
Сьогодні в ДНУ та його коледжах навчаються понад 20 тис. студентів за 60 спеціальностями для здобуття ступеня «бакалавр» і 51 спеціальністю для здобуття ступеня «магістр», а також іноземні студенти та аспіранти з понад 20 країн світу. Не випадково 2000 року Указом Президента України університетові надано офіційний статус національного, а від 2008 року він має ім'я свого славетного випускника — Олеся Гончара.
Дніпровський національний університет є членом Великої Хартії університетів Європи (Magna Charta Observatory).
Міжнародна співпраця університету здійснюється в рамках двосторонніх угод з відомими університетами та науковими центрами Європи, Америки, Азії. Укладено та діють 105 відповідних угод.
До теми: раніше Нацбанк України випустив ювілейну монету на честь 100-річчя Дніпровського національного університету. Видану накладом 30 тисяч примірників монету номіналом у 2 гривні в роздрібній реалізації оцінюють у 40 гривень.