Група активістів з Криму збирає кошти на встановлення бронзового бюсту кримськотатарському суспільно-політичному діячеві Номану Челебіджиханові — кримськотатарському політикові і громадському діячеві, першому голові уряду проголошеної у 1917 році Кримської народної республіки, організаторові I Курултаю кримськотатарського народу, першому Муфтієві мусульман Криму, Литви, Польщі і Білорусі.
Про це повідомляє видання Crimean Tatars.
У підготованому журналісткою Гулізар Мустафаєвою відеосюжеті йдеться про те, що ідея з увічнення пам’яті одного з найяскравіших політиків в історії Криму визрівала багато років.
До оргкомітету зі встановлення бюсту увійшли громадські діячі, журналісти і ветерани національного руху.
Автором є художник, скульптор Айдер Алієв.
«Ми завжди пам’ятали своїх гідних людей, ми пишалися своїми героями, — говорить митець. — Ми пишалися мовчки, тому що там, на чужині, нам не можна було зводити пам’ятники. Ми мріяли створити щось на знак пам’яті про Номана Челебіджихана».
Айдер Алієв ліпить скульптуру з глини, потім з виготовлених ним форм віділлють бюст з бронзи.
Для створення образу видатного сина кримськотатарського народу художник використовує фотографії Челебіджихана, але, за словами пана Айдера, знайти світлини з високою роздільною здатністю виявилося непростою справою.
«Дуже мало було матеріалів. Фотографії — поганої роздільності… Намагався максимально наблизитися до характеру…», — зауважує скульптор.
Загальна висота скульптурної композиції становитиме 2,6 метра.
На жаль, рідне село Челебіджихана Біюк-Сунак давно зникло з карти Криму, тому бюст планують встановити у сусідньому селі Кучук-Алкали (Завіт-Ленінський) Джанкойського району.
Урочисте відкриття бюсту заплановано на серпень цього року.
Ініціатори встановлення скульптури закликають співвітчизників фінансово підтримати акцію.
Кошти можна переказати за реквізитами, вказаними наприкінці відеосюжету.
Номан Челебіджихан відомий також як Челебі Челебієв (саме так його ім’я було записано в офіційних російських документах), автор вірша «Ant etkenmen» («Я поклявся»), який став національним гімном кримських татар.
Челебіджіхан підтримував зв’язки з Українською Центральною Радою. У вересні 1917 року направив до Києва від Мусульманського виконкому делегацію у складі 10 осіб для участі у роботі З’їзду народів Росії.
Кримськотатарська делегація підтримала рішення з’їзду про перетворення Росії у федерацію рівноправних республік.
Вітав утворення Української Народної Республіки.
23 лютого 1918 року матроси-більшовики розстріляли Челебіджихана у севастопольській в’язниці, а його понівечене тіло викинули у Чорне море.