Після численних звернень створено робочу міжвідомчу групу з питань повернення українських громадян з таборів «Аль-Хол» і «Родж»

Після численних звернень створено робочу міжвідомчу групу з питань повернення українських громадян з таборів «Аль-Хол»  і  «Родж»
Після численних звернень створено робочу міжвідомчу групу з питань повернення українських громадян з таборів «Аль-Хол» і «Родж»
14.10.2020
Оцініть статтю: 
(171 оцінка)
editor
Зображення користувача editor.

3 жовтня 2020 року під час брифінгу міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив про створення в Україні робочої міжвідомчої групи «для опрацювання питання повернення цих громадян».

Під «цими громадянами» маються на увазі десятки українських громадянок і їхніх дітей, які протягом тривалого часу перебувають в ув’язненні в сирійських таборах «Аль-Хол» і «Родж».

Цій заяві очільника зовнішньополітичного відомства передували численні звернення громадських організацій, родичів бранок і Меджлісу кримськотатарського народу, які вимагали від українського керівництва вжиття заходів у справі повернення українських громадянок (більшість з них потрапили до Сирії не з власної волі або шляхом обману) і їх ні в чому невинних дітей на Батьківщину.

У прес-центрі інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна» 9 жовтня 2020 року відбулась прес-конференція «Повернення громадянок України з табору для біженців у Сирії».

З журналістами спілкувались Анжеліка Добровольська, Гульфіре Юнусова, Фатіма Бойко і Тетяна Кобелєва — родички громадянок України, які перебувають у таборах для біженців у Сирії.

Під час прес-конференції було представлено фото-, аудіо- і відеодокази-свідчення умов, у яких перебувають громадянки України.

Модератор заходу журналіст Тарас Ібрагімов повідомив, що, за наявними даними, у сирійському таборі «Аль-Хол» утримуються щонайменше 25 громадянок України і не менше 35 їхніх дітей (12 з яких народилися вже на території Сирії), а в іншому таборі — «Родж» — тримають чотирьох українок і тринадцятьох їхніх детей.

Протягом останніх двох років у цих таборах загинули три українки. Шістьом жінкам разом з дітьми вдалося втекти.

Як повідомляє видання «Апостроф», родички українок стверджують, що деякі бранки перебувають там майже три роки. Вони потрапили до Сирії обманом, а тепер їх утримують силою в нелюдських умовах.

«Вона випадково мені написала про те, що три місяці їй довелося харчуватися травою і пити з річки, щоб вижити», — розповіла мати однієї з утримуваних жінок Анжеліка Добровольська.

Сестра однієї з громадянок України з Криму, яка зараз перебуває в таборі «Аль-Хол» в Сирії, Гульфіре Юнусова розповіла, що її родичі зовсім не підтримували терористів:

«Моя сестра разом з сином, невісткою і їхніми дітьми виїхали з Криму у 2014 році, у березні, й оселилися на материковій частині України. Жили в гуртожитку, потім переїхали на квартиру. Не було ані житла, ані роботи. Син запропонував матері — моїй сестрі — переїхати до Туреччини, щоб доглядати за дітьми, поки вони з дружиною працюватимуть. У Криму вони нічого продати не змогли — все залишили. Моя сестра погодилася. Два місяці її син працював на будівництві, все було добре, але потім він познайомився з людьми, які переконали його поїхати до Сирії. Він приховав це від дружини і від матері, заявивши, що їх усіх можуть депортувати, тому треба їхати. Коли вони потрапили до Сирії, то зрозуміли, що сталося, але назад дороги вже не було. Син дуже швидко загинув, і почалися їх поневіряння. Умови життя — жахливі: пустеля, спека, намети. Діти голодні або до вечора, або взагалі цілодобово <…> Благаю вас, допоможіть. Треба врятувати цих людей. Вони гинуть щодня. У всіх є діти, тому потрібно рятувати», — додала Гульфіре Юнусова.

Фатима Бойко, тітка однієї з бранок табору «Аль-Хол», каже:

«Моя племінниця перебуває у таборі «Аль-Хол». Вона поїхала до Туреччини у 2014 році — з чоловіком на роботу. У 2015 році вона повернулася, забрала дітей, але потім зв’язок зник. У 2017 році їй сказали, що її чоловік поїхав з країни і їй теж потрібно виїхати за ним на територію Сирії. Тільки заговоривши про те, що вони хочуть виїхати, їх могли вбити. Наш зять був убитий за те, що висловився, що хоче повернутися… Вона потрапила до табору вдів. Оскільки без чоловіка вони там жити не могли, їй довелося знову вийти заміж. Але його теж вбили… Вона з дітьми тижнями сиділа у підвалах Вони йшли десятки кілометрів з іншими жінками, шукаючи шлях, щоб повернутися, втекти з цього пекла… 29 серпня курдські військові підняли мою племінницю з дітьми і відвезли у невідомому напрямку. Потім виявилося, що її перевели до табору «Родж». Там людей утримують уже четвертий рік <…> Вони тижнями сидять у підвалах, коли ведуться авіаобстріли, коли бомблять фосфорними всілякими бомбами. Люди заживо горіли, проте вони йшли ці десятки кілометрів, переховуючи своїх дітей. У пустелі, замерзаючи, знімають з себе останній одяг, щоб укутати дітей. У пустелі вагітні народжували…», — зазначила Фатіма Бойко.

Пані Бойко наголосила, що зверталася у Службу безпеки України, але не отримала відповіді. Також, за її словам, Уповноважений з прав дитини звернувся до Міністерства закордонних справ України.

«Вони їздили на переговори, вони працюють, але з нами вони не зустрічалися. Я вдячна їм, але ми вже втомилися чекати. Ще одну зиму там вони не переживуть», — сказала жінка.

Як повідомляє «Крим. Реалії», у лютому 2020 року в таборі «Аль-Хол» побував український журналіст, кореспондент телеканалу «1 + 1» Андрій Цаплієнко.

У його репортажі йдеться про те, що більшість жінок і дітей тут — члени сімей бойовиків радикального угруповання «Ісламська держава» або тих, хто приїхав працювати в структурах і організаціях, створених для підтримки угруповання.

Після того, як ІДІЛ втратила вплив у Сирії, жінок і дітей з раніше підконтрольної бойовикам території відправили у цей табір.

У таборі «Аль-Хол» на північному сході Сирії, поруч з кордоном з Іраком, животіють близько 70 тисяч осіб — здебільшого жінки і діти, які покинули звільнені від ІДІЛ території. Табір, розрахований тільки на 11 тисяч осіб, міжнародні гуманітарні організації називають «одним з найжахливіших місць» на планеті.

За даними міжнародних правозахисників, у числі мешканців табору «Аль-Хол» — 40 тисяч дітей з 60 країн світу, які живуть без елементарних зручностей в умовах виснажливої спеки і замерзають вночі.

Про те, як ці люди потрапили в скрутну ситуацію і що для них може зробити Україна, йшлося в ефірі Радіо Крим. Реаліі.

Нагадаємо, що 1 жовтня 2020 року під час прес-конференції в «Інтерфакс-Україна» голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров закликав владу України допомогти повернути на батьківщину 100 українських жінок і дітей з сирійського табору «Аль-Хол».

З відповіддю Офісу Президента, у тексті якої є заклик «не політизувати» це питання, можна ознайомитися за посиланням.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.