Human Rights Watch: Українські жінки і діти мають бути репатрійовані з Сирії

Human Rights Watch: Українські жінки і діти мають бути репатрійовані з Сирії
Хлопчик в секції для іноземців табору «Аль-Хол» у північно-східній Сирії. © 2021 Sam Tarling
Human Rights Watch: Українські жінки і діти мають бути репатрійовані з Сирії
HRW направила листа міністру закордонних справ України Дмитру Кулебі
Human Rights Watch: Українські жінки і діти мають бути репатрійовані з Сирії
Human Rights Watch: Українські жінки і діти мають бути репатрійовані з Сирії
26.04.2021
Оцініть статтю: 
(174 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch (HRW) закликає повернути на батьківщину українських жінок і їхніх дітей, утримуваних у нелюдських умовах у таборах «Аль-Холь» і «Родж» на північному сході Сирії.

HRW заявляє, що регіональна адміністрація незаконно утримує в таборах близько 40 українських громадян.

«Ці люди належать до майже 43 тис. іноземних громадян, затриманих регіональною владою за зв’язки з екстремістським озброєним угрупованням „Ісламська держава“ (ІДІЛ). Більшість із 40 осіб, що про них ідеться, становлять діти, починаючи з дворічного віку», — сказано в заяві HRW.

25 березня цього року Human Rights Watch направляла міністру закордонних справ України Дмитру Кулебі лист із закликом оперативно вжити заходів для надання допомоги та репатріації українських жінок і дітей. З аналогічним листом HRW зверталася й до президента Володимира Зеленського:

«Українських жінок і дітей утримують у жахливих умовах, а влада вдає, що її це не стосується, — каже Юлія Горбунова, старший дослідник Human Rights Watch з України. — У Києві повинні дослухатися до неодноразових закликів регіональної влади про репатріацію іноземних громадян і в пріоритетному порядку вивезти на батьківщину тих, хто в найтяжчому становищі».

Як підкреслюють у Human Rights Watch, жодна з цих жінок, не кажучи вже про дітей — нікого з цих сорока осіб не доправляли до суду. Щодо них не провадять жодного кримінального розслідування та не порушено жодної кримінальної справи. Безстрокове та довільне затримання цих осіб збройними силами Автономної адміністрації північно-східної Сирії, де провідна роль належить курдам, — це порушення міжнародного права.

Як задокументовано в нещодавній доповіді Human Rights Watch, умови в таких таборах часто нелюдські та створюють ризики для життя з огляду на безпекову ситуацію, що погіршується, та дефіцит базової допомоги. 

За даними профільної незалежної української групи журналістів-розслідувачів та активістів неурядової організації «Діти: Сирія-Ірак», станом на квітень у таборі «Аль-Холь» перебували 8 українських жінок і 19 дітей; у таборі «Родж» — 2 жінки та 11 дітей. Активісти кажуть, що цих людей утримують у нестерпних умовах. Дехто з них має хронічні або невиліковні хвороби. Затримані дуже пригнічені психологічно та перебувають у постійному страху за своє здоров'я та безпеку.

1 січня 2021 року Україна репатріювала з Сирії лише 9 зі 100 українських громадян: двох жінок і семеро дітей. Тоді Володимир Зеленський зазначив, що Україна завжди буде повертати додому громадян, «де б вони не потрапили в біду». Але відтоді до України більше не повернули жодного з українських в’язнів сирійських таборів.

Human Rights Watch наполягає: Київ повинен продовжити роботу з регіональною владою в інтересах репатріації всіх українських громадян, що лишилися. Дітей, що перебувають у таборах, треба вивозити разом із матерями, не дозволяючи розділення сімей.

Україна разом, а також Франція, Німеччина та Росія належить до числа принаймні 58 країн, громадяни яких затримані в північно-східній Сирії, Іраку, Лівії та Туреччині як підозрювані в участі в ІДІЛ або члени сімей «іділівців». Багато держав посилаються на потенційні загрози національній безпеці як на підставу для неповернення своїх громадян, проте залишення затриманих у нинішньому становищі може мати набагато серйозніші ризики, вважає Human Rights Watch.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.