Реакція лідерів кримських татар на пропозицію 15-річних переговорів з окупантом щодо статусу Криму

Реакція лідерів кримських татар на пропозицію 15-річних переговорів з окупантом щодо статусу Криму
Крим - Україна
31.03.2022
Оцініть статтю: 
(142 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров негативно відреагував на пропозицію про підписання договору між Україною та РФ, у якому запропоновано позицію сторін щодо окупованого Криму зафіксувати на наступні 15 років.

Про це очільник представницького органу кримських татар висловився у Фейсбуці.

«Усім, хто погоджується з Путіним та іншими російськими бандитами на певний „переговорний період“ по статусу Криму тривалістю 15 років, пропонується негайно піти за російським військовим кораблем», — пише Рефат Чубаров, використовуючи слова відповідь прикордонника з о. Зміїний на пропозицію скласти зброю.

Голова Меджлісу порівнює непорівнянні ситуації: плачевний стан ЗСУ України 2014 року, коли росіянам удалося загарбати Крим, і сьогоднішні потенції українського війська, що дозволяють обстоювати територіальну цілісність країни :

«І ще про одне, неприємне: у 2014 році Українська держава не мала ані можливостей, ані сил, ані політичної волі захистити Крим, який росіяни окупували буквально за лічені дні. Відповідно, ні кримські татари, ні етнічні українці не могли без виступу української армії самостійно протистояти озброєній російській армії. Але сьогодні, на 8-му році окупації РФ Криму, абсолютно інша ситуація: Збройні сили України та українська політична нація не дозволять нікому(!!!) поступитися жодним метром української території, тим більше Кримом та Донбасом. Не зрадимо Крим та Донбас! Не зрадимо Україну!»

Коментар Чубарова з’явився після інформації про підсумки чергового раунду переговорів між делегаціями України та Росії, що відбувся 29 березня у Стамбулі. За словами радника керівника Офісу Президента Михайла Подоляка, «Крим — це окремий пункт договору, у якому ми пропонуємо зафіксувати позицію України і Росії, протягом 15 років проводити двосторонні переговори щодо статусу Криму і Севастополя».

Тим часом лідер кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв пояснив переговорну позицію щодо Криму:

«Якщо РФ погодиться вести переговори про статус Криму, це означає, що вона розглядає півострів як спірну територію».

За словами Джемілєва, для України важливо, щоб РФ погодилася вести переговори про статус Криму:

«Якщо Крим розглядається в гіршому разі як спірна територія, з погляду Росії, а на наш погляд — це окупована територія, то це — окупована територія і там, відповідно до [Женевської] конвенції 1949 року, діє українське законодавство: кримінальне, цивільне та інше право. Тоді людей перестануть викрадати, саджати до в’язниць лише за твердження, що Крим — це Україна. Я думаю, що якщо будуть ці свободи, то питання деокупації Криму вирішиться не за кілька років, а за кілька місяців».

На переговорах у Стамбулі українська делегація запропонувала російській стороні окремий пункт, який передбачає, що Україна і Росія не будуть протягом 15 років використовувати військові або збройні сили для розв’язання питання Криму. Джемілєв зазначив, що Україна і без цього не виношувала планів повернення територій силовим способом.

«Українська концепція про деокупацію Криму не передбачає застосування сили. Про це йдеться і в резолюції Кримської платформи, ухваленій у серпні 2021 року. Не важливо, 5 років чи 50. Ми все одно ми не застосовуємо силу, — сказав він, додавши при цьому, що категорично проти, щоб зазначалися якісь терміни. — Але тут важливо те, що Росія визнає, що це окупована територія, і ведуться переговори про статус».

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.