Меджліс закликає визначитись з датою Дня кримськотатарської мови та літератури

Меджліс закликає визначитись з датою Дня кримськотатарської мови та літератури
Меджліс закликає визначитись з датою Дня кримськотатарської мови та літератури
06.10.2022
Оцініть статтю: 
(197 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Меджліс кримськотатарського народу в рамках Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022–2032 роки з державними органами України ініціює запровадження в Україні Дня кримськотатарської мови та літератури. Ця дата має підтримувати статус кримськотатарської мови як невіддільного елементу ідентичности української нації та сприятиме збереженню національно-культурної та мовної самобутности корінного кримськотатарського народу.

В інформаційному повідомленні на сайті Меджлісу сказано, що в розв’язанні цього питання дуже важлива єдина узгоджена позиція. Висловитися з цього приводу мають кримськотатарські та українські мовознавці, історики, журналісти, делегати Курултаю кримськотатарського народу та лідери громадської думки — ті, хто живе на материковій частині України, ті, хто лишився в окупованому РФ Криму, а також представники діаспори та міжнародних тюркських наукових центрів.

Після консультацій з науковими установами, фахівцями та державними органами влади, підготовлено попередній список дат, пропонованих до розгляду та обговорення.

Пропозиції щодо запропонованих дат Дня кримськотатарської мови і літератури або альтернативних дат з обґрунтуванням прийматимуть до 14 жовтня 2022 року на електронну адресу Меджлісу (qrm.mejlis@gmail.com) та в коментарях під відповідним фейсбук-дописом представницького органу.

Пропоновані дати Дня кримськотатарської мови і літератури

Варіант I — 6 березня. На одному з найдавніших збережених ярликів засновника Кримського ханства, першого кримського хана Хаджи Ґерая написано: «26-сафар Тавукъ йылы — 857». За григоріанським календарем — 16 березня 1453 року. Переклад ярлика Хаджи Герая російською мовою вперше опубліковано 1953 року у збірці творів сходознавця-тюрколога, спеціаліста з турецької мови, літератури, фольклору та історії Туреччини, професора Володимира Гордлевського.

Варіант II — 20 березня. 20 березня 1851 року народився Ісмаїл Гаспринський — відомий кримськотатарський і тюркський просвітитель, мислитель, письменник, педагог, культурний та громадсько-політичний діяч. Засновник і видавець першої в історії газети кримськотатарською мовою «Терджиман».

Варіант III — 15 травня. 15 травня 1893 року народився Бекір Чобан-заде — видатний кримськотатарський тюрколог, доктор філологічних наук, професор, поет і письменник. Він зробив великий внесок у вивчення мови та літератури свого народу, а також у розвиток мовознавства і літературознавства багатьох тюркських народів. Його роботи «Наукова граматика кримськотатарської мови», «Тюркська граматика», «Тюрко-татарська діалектологія» та багато інших — одні з найважливіших праць, присвячених кримськотатарській мові. Чобан-заде був дійсним членом Азербайджанського філіалу АН СРСР, 1935 році обраний членом Паризького лінгвістичного товариства. Ученого заарештували 28 січня 1937 року в Кисловодську, звинувативши у причетності до «Міллі Фірка» та пантюркістських рухів у 1920–1937 роках, а також в участі в націоналістичних і пантюркістських організаціях. Страчений 13 жовтня 1937 року.

Варіант IV — 11 липня. «11 липня 1303 року» — ця дата зазначена на першій сторінці «Кодекса Куманікуса», найдавнішої датованої пам’ятки кримських татар. Це рукописне зібрання середньовічних робіт і текстів, присвячених куманській мові, на основі якої сформувалася кримськотатарська. «Кодекс Куманікус» зафіксував розмовну мову та зберіг фольклор тюркських народів, зокрема кримських татар, що жили тоді на території Криму.

Варіант V — 10 вересня. 10 вересня 1927 року розпочала свою роботу І Всекримська науково-практична конференція, на якій розглядали шляхи розвитку кримськотатарської літературної мови та взято курс на латинізацію письма з удосконаленням ортографії. Реформи, запропоновані на цій та наступних конференціях, можна вважати початком новітнього етапу розвитку кримськотатарської мови.

Варіант VI — 22 вересня. 22 вересня 2021 року Уряд України затвердив алфавіт кримськотатарської мови на основі латинської графіки.

Варіант VII — 31 жовтня. 31 жовтня 1520 роком — дата в документі кримськотатарською мовою, ярлику хана Мехмеда Ґерая. Ярлики Кримського ханства вважаються письмовою спадщиною Криму, на їх основі можлива реконструкція історії та мови кримськотатарського народу.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.