Результати розкопок літньої ставки золотоординського хана були представлені на конференції в Донецьку

1
Під час розкопок виявлено більше 3000 мідних і срібних монет, а також заготовки для їх карбування, що було виключним правом хана.
16.10.2012
Оцініть статтю: 
(432 оцінки)
nourdeen
Зображення користувача nourdeen.

На II Міжнародній науково-практичній конференції «Іслам і ісламознавство в Україні» Співробітник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля Сергій Санжаров представив результати розкопок на території Попаснянського району Луганської області, де була виявлена ​​літня ставка ханів Золотої Орди XIV в.

Сергій Миколайович зазначив, що Донбас XIII - XV століть довгий час був білою плямою в історичних дослідженнях, немов цей регіон був позбавлений жителів: відсутні будь-які письмові свідчення його заселеності. Насправді ж Донбас має дуже давні ісламські корені, пов'язані перш за все з тюркськими народами.

Літня ставка

Золота Орда - це найбільше держава, що простягалася від середньої Азії до Дунаю. Воно було створене спадкоємцями Батия і мало кілька столиць. Всі вони використовувалися в основному як місце зимівлі: тюркські народи, що складали більшість населення, продовжували вести кочовий спосіб життя.

Щороку з початком весни правитель залишав столицю зі своїм двором - гаремом, воєначальниками, адміністрацією, обслугою, ремісниками, торговцями - і вирушав на літню стоянку. Вона складалася з сотень юрт, наметів і кибиток і являла собою концентричну окружність. У центральній частині знаходилася юрта самого хана і місце, де він приймав послів і вершив правосуддя. Навколо були шатри наближених, родичів і дружин; потім розміщувалися ремісники, торговці. Замикали ряди намети населення орди найнижчого соціального рангу.

До ставки вела найсучасніша на той час дорога, так звана «Кальміуська сакма». Це дуже зручне місце з гарним оглядом околиць.

Знахідки

Розташування ставки було встановлено по концентрації старовин: місцеві жителі знаходили монети і уламки побутових виробів. Це зацікавило археологів, і до дослідження території приступили професіонали, що виявили більше 3000 мідних і срібних монет, залізні сокири, вудила, мідні та срібні жіночі прикраси, фрагменти олов'яних дзеркал і предметів побуту.

Близько 90% монет карбовані ханом Абдуллахом, який правив з 1361 по 1370-і роки. Були знайдені і заготовки для карбування монет, володіння якими було виключним правом хана.

Зустрічаються також срібні дирхеми попередніх правителів, і рідкісні монети з написом «Муаззам-урду» («найвища орда»), що імовірно є назвою самої ставки.
Крім того, тут зустрічаються монети і сина Абдуллаха, Мухаммеда-Булака, що говорить про тривале використання даної місцевості в такій якості.

З часу прийняття Ісламу пройшло всього 30-40 років, і на деяких монетах зустрічається барс.
На території ставки поки не знайшли зброї - наконечників стріл. Мабуть, наближатися до ханської юрти зі зброєю було заборонено.

Археологи одноголосно заявляють, що дане місце - неоціненна знахідка, адже воно відображає останні роки і десятиліття існування Золотої Орди як найбільшої держави.

Власкор.

Матеріали по темі:
Унікальна колекція срібних монет Золотої Орди надійшла у Музей грошей у Феодосії

На території комплексу Зинджирли медресе проводяться нові розкопки
Проводяться розкопки мечеті на території комплексу Зинджирли медресе

Мистецтво кримських татар у контексті світового ісламського мистецтва
Виставка «Рукописний Коран, його коментарі, хадиси» представлена у Великій ханській мечеті в Бахчисараї

Да Вінчі ісламського світу. Ракети, роботи і «життя у пробірці»...

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.