Питання залучення іноземних інвесторів у пост-кризовий період є вкрай актуальним. У цьому ключі в Астані у понеділок, 25 січня, почав роботу міжнародний форум, присвячений ісламському фінансуванню.
Ісламська фінансова система – це форма фінансової системи, в основі якої лежать принципи мусульманського права - шаріату. Вона відрізняється від традиційних фінансових систем. Приміром, отримання і оплата позичкового відсотка забороняється канонами ісламу.
На форумі був наведений приклад Малайзії, де працюють як традиційні, так і ісламські фінансові інститути. Історія створення останніх бере початок з 1963 року, коли був створений благодійний фонд, який залучав заощадження мусульман, що збиралися зробити паломництво у Мекку. Згодом на його базі був створений великий інвестфонд. Бурхливий розвиток ісламської банківської справи пішов у 1980-х роках. Створена законодавчу базу і діє Центральна рада шаріату, але регулятором діяльності ісламських фінансових інститутів є Національний банк.
В ісламському фінансуванні існує фінансовий інструмент під назвою «сукук». Це основна облігація по шаріату, що генерує прибуток для його власника. Примітно, що першою компанією, яка використала даний інструмент, стала відома західна фірма «Шелл», яка порахувала, що ісламські сукуки є більш ефективним способом розміщення облігацій.
Для Казахстану досвід ісламського фінансування цікавий, з урахуванням того, що дана система набуває все більшого поширення у всьму світі. У країні у лютому 2009 року був підписаний Закон «Про внесення змін і доповнень у деякі законодавчі акти Республіки Казахстан з питань організації і діяльності ісламських банків та організації ісламського фінансування». На урядовому рівні проводиться аналіз і вивчення досвіду інших країн.
Створення правового поля сприятиме залученню у Казахстан капіталу з країн Близького Сходу і Південно-Східної Азії, розвитку конкуренції у сфері проектного фінансування й інвестицій. Також, законодавство визнає право своїх громадян на використання етичних фінансових інструментів, оскільки більше половини населення сповідує іслам.
Як повідомили КАЗІНФОРМ на форумі представники Агентства з регулювання РФЦА, у першому кварталі 2010 року у Казахстані відкриється перша філія ісламського банку «Аль-Хіляль» з Абу-Дабі (ОАЕ). Уже завершені необхідні ратифікаційні процедури.
На думку фахівців, поява у Казахстані ісламських фінансових інструментів, таких як акції і паї ісламських інвестфондів, ісламські орендні сертифікати тощо, - може дати поштовх активнішому розвитку вітчизняного фондового ринку.
Форум продовжить свою роботу протягом двох днів.
За матеріалами КАЗІНФОРМ
Посилання на тему:
Казахстан вперше випустить ісламські облігації
Компанія Reuters запустила систему управління для ісламських банків
В Німеччині з'явиться мережа ісламських банків
Іслам заохочує участь жінок у сфері ісламського фінансування
Ісламські фінанси до цих пір продовжували копіювати традиційні, - експерти
Париж перепише закони заради можливостей ісламського банкінгу