В синагозі Темпл-Емануел у Сент-Луїсі, США, відкрилася виставка унікальних фотографій, що розповідає про албанських мусульман, які врятували дві тисячі євреїв під час Другої світової війни.
Враховуючи зростання антимусульманських настроїв у США, історія мусульман, які, ризикуючи власним життям, слідували своєму кодексу честі, повинна допомогти американцям краще пізнати мусульманську віру і вчення Корану.
Викладач університету Сент-Луїса доктор Газала Хайят (Ghazala Hayat) представляє ісламську організацію регіону.
За її словами, хоча «біса» - албанське слово, що означає албанський кодекс честі, воно є частиною ісламської культури і вчення. Ті, хто слідує «біса», готові ризикувати власним життям, щоб урятувати шукачів притулку. І до цього часу «біса» є вищим моральним законом для албанців, що допомагає вирішувати і релігійні розбіжності, і міжусобиці.
Дивлячись на фотографії албанських мусульман, бачиш їх життя ніби на власні очі. Молода жінка ховала у себе у домі єврейку, яка стала годувальницею маленького сина свого рятівника. «Євреї – Божі люди, такі ж, як ми», - вважала албанка.
Інший мусульманин ховав цілу єврейську сім'ю. «Я не зробив нічого особливого. Всі євреї – наші брати», - говорив він.
Голова суфійського ордена Бекташі, що має більше семи мільйонів послідовників, розповідає, що під час нацистської окупації прем’єр-міністр Албанії видав таємне розпорядження, в якому говорилося: «Хай єврейські діти сплять з вашими дітьми, хай усі їдять однакову їжу й живуть однією сім'єю».
У післявоєнній Європі Албанія була єдиною країною, де після окупації і Голокосту кількість євреїв збільшилася.
Ісламська організація Великого Сент-Луїса й місцеві єврейські організації вважають, що завдяки виставці американці отримають унікальну можливість дізнатися, яку роль зіграли албанські мусульмани в порятунку тисяч євреїв від нацистів.
«Зараз Америка переживає складнощі у відносинах з ісламом, але у неї є всі можливості, щоб краще зрозуміти релігію мусульман», - говорить рабин Темпл-Емануел Джастін Кербер (Justin Kerber).
За матеріалами «Іслам для всіх»