Черговий акт вандалізму на мусульманському цвинтарі

Черговий акт вандалізму на мусульманському цвинтарі
23.04.2008
Оцініть статтю: 
(121 оцінка)
oksana
Зображення користувача oksana.

В ніч з 10 на 11 квітня 2008 року невідомі сплюндрували мусульманський цвинтар у селищі Чистеньке Сімферопольського району.

Усього на мусульманському цвинтарі понад 500 поховань. Це єдиний цвинтар, на якому мусульмани, що проживають у мікрорайоні Фонтани, Чистеньке, Ак-мечеть, з моменту свого повернення на Батьківщину, хоронили своїх близьких і рідних.

В ході акту вандалізму було розбито близько 40-ка могил (повалені надмогильні камені), ще кілька десятків пошкоджено. Крім того, на внутрішній стороні огорожі цвинтаря нанесено напис червоною фарбою: «Татари геть із Криму», після якого зображено малюнок «шибениці» і перекреслений національний символ кримськотатарського народу - тамга. Біля паркану цвинтаря невідомі залишили 4 християнських вінки.

Через паркан від мусульманського цвинтаря знаходиться християнський, котрий вандали не чіпали.

Мітинг протесту

У зв'язку з даним актом вандалізму в Сімферополі відбувся мітинг протесту кримських татар.

Виступаючі на мітингу члени Президії Меджлісу кримськотатарського народу, Муфтій мусульман Криму Еміралі Аблаєв, перший заступник Голови СМ АРК Азіз Абдуллаєв, а також люди, чиї рідні й близькі поховані на розгромленому цвинтарі й могили яких були сплюндровані, у першу чергу відзначили, що вчинювані в останні місяці злочини проти кримських татар набувають загрозливого системного характеру.

Одночасно виступаючі закликали всіх співвітчизників, якими б нестерпними не були їхні моральні страждання, не піддаватися на провокації, а проведення всіх масових акцій із захисту своїх прав, честі та гідності погоджувати з Меджлісом кримськотатарського народу.

Учасники акції протесту виступили з критикою на адресу влади, яка допускає прояви ксенофобії на півострові.

Так, керівник Секретаріату Меджлісу кримськотатарського народу Заїр Смєдляєв, виступаючи перед присутніми відзначив, що кримські татари мають намір звернутися до міжнародної громадськості, а також до Верховної Ради України і Президента Віктора Ющенко, щоб домогтися зміни влади в Криму.

«Треба міняти владу, яка не може захистити права свого народу, проявляючи безпорадність і всіляко ігноруючи події, які зачіпають релігійні й національні почуття корінного народу Криму, - продовжив З. Смєдляєв. - Поки центральна влада серйозно не зверне уваги на проблеми кримськотатарського народу і зростаючі ксенофобські настрої стосовно наших співвітчизників, на те, що на території Криму вільно діють «скінхеди» і різні незаконні воєнізовані організації, що дестабілізують ситуацію в Криму - акти вандалізму тільки будуть тривати».

«Я не хочу якимось чином розрізняти скоєні злочини за національною ознакою, але тенденції такі, що в Криму вже стало постійним явищем знищення мусульманських цвинтарів, - відзначив перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. - Ми зібралися на цьому мітингу для того, щоб разом обміркувати, кому потрібна така системність у здійсненні провокацій і злочинів. Для нас очевидно: існують сили, які прагнуть підірвати ситуацію в Криму. Ми всі в одному човні, це - Крим. І розгойдувати його нікому не дозволено».

Перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров вважає, що в посиленні ксенофобії в Криму, яка проявляється, у тому числі, в опоганенні мусульманських цвинтарів, відповідальна влада. «У відвертому прояві ксенофобії я б, у першу чергу, звинувачував не правоохоронців, хоча їм варто було б давно знайти злочинців - відзначив Р.Чубаров. - Думаю, насамперед, відповідальність за зростання ксенофобії несе в цілому влада, яка вибірково ставиться до представників різних національностей і віросповідань. Влада сама створює умови, які будять в окремих особистостей темні, звірині почуття, що приводять їх до здійснення актів вандалізму». Він також висловив думку, що до боротьби із ксенофобією повинні підключитися не лише кримські політики, але й духовні особи, журналісти. «Крім того, у сформовану ситуацію в Криму повинно втрутитися вище керівництво країни», - підкреслив він.

У своєму виступі Рефат Чубаров відзначив, що в найближчі дні до відома громадськості будуть доведені всі рішення, прийняті на екстреному засіданні Президії Меджлісу й форми їхньої реалізації. «Ми зробимо все, - сказав він, - для того, щоб ця влада була змінена, принаймні, у Сімферополі, де до цього часу триває в єзуїтській формі знущання більшості депутатських корпусів над почуттями мусульман». Але й тут ми закликаємо керівництво Верховної Ради й Ради міністрів Криму, не чекаючи нових акцій протесту кримських татар, ввести в практику щоденні зустрічі із представниками Меджлісу для вирішення всіх проблем, що накопилися в репатріантів, для припинення будь-яких спроб дестабілізації ситуації в Криму».

На мітингу було зачитано звернення жителів масиву Фонтани і села Чистеньке, могили близьких яких були знівечені, до Президента України Віктора Ющенко. У своєму зверненні вони закликали Главу держави негайно вжити заходів для припинення провокацій у Криму, «аж до введення тут прямого президентського правління».

Нагадаємо:

В ніч з 9 на 10 лютого 2008 року - вандали повністю зруйнували 270 надгробків на мусульманському цвинтарі в с. Сеітлер (Нижньогірський). Злочинці не знайдені.

12 березня, у с. Жовтневе, Першотравневого району невідомі молоді люди намагалися здійснити акт вандалізму в мечеті. Розслідування триває.

1 квітня, у м. Сімферополі виявлені образливі написи стосовно кримських татар. До цього часу написи не знищені й злочинці не знайдені.

9 і 10 квітня 2008 року в Карасубазарі (м. Білогірську) невідомі осквернили мечеть і нанесли в різних районах міста образливі стосовно кримських татар написи. Злочинці не знайдені.

За матеріалами прес-служби Меджлісу

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.