День захисника Вітчизни – особливий день в історії кримських татар

1
23 лютого 1918 р. у севастопольській в'язниці матроси-більшовики розстріляли великого сина кримськотатарського народу Номана Челебіджихана
23.02.2012
Оцініть статтю: 
(137 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Загальнодержавний День захисника Вітчизни для кримських татар – ще й день пам'яті видатного суспільно-політичного діяча, одного з організаторів першого Курултаю, першого голови уряду проголошеної в 1917 році Кримської народної республіки, першого муфтія мусульман Криму, Литви, Польщі і Білорусії Номана Челебіджихана.

За блюзнірською випадковістю рік і день страти кримськотатарського патріота і демократа повністю співпадають із датою заснування тієї армії, силами якої методично намагалися повністю знищити кримських татар як націю: 23 лютого 1918 р. у севастопольській в'язниці матроси-більшовики розстріляли цього великого сина кримськотатарського народу, а його тіло кинули у Чорне море.

Для кримських татар ім'я Номана Челебіджихана стало символом патріотичного служіння Вітчизні: «У нагороду за чистоту віри Всевишній довірив нам цю велику і праведну справу... Не життя володіло нами, а ми володарювали над ним. Чи живі, чи мертві – думали не про себе, а про продовження боротьби в ім'я Батьківщини».

Супротивник будь-якого насильницького втручання, Челебіджихан бачив майбутнє Криму у «створенні такої держави, як Швейцарія. Народи Криму є прекрасним букетом, і для кожного з них потрібні рівні права й умови, бо нам іти пліч-о-пліч».

Він і його сподвижники – цвіт і молодість нації – у ті трагічні дні 1918 року, хоч і пожертвували своїм життям, але врятувати Вітчизну так і не змогли. Та все ж, жертви ніколи не бувають марними: «Біди і страждання навчать нас ще глибше зрозуміти, наскільки великою і безцінною є воля... Крим можуть втопити у крові, Вітчизну можуть знищити вогнем; нас можуть позбавити всього. Тільки це все буде спрямовано не на руйнування віри кримчан у волю, а, навпаки, на ще міцніше закріплення її».

Тому для кримських татар 23 лютого, дійсно, – День захисника Вітчизни, зі своїм близьким і дорогим кожному змістом.

У п'ятницю, 24 лютого, в усіх мечетях Криму відбудуться заходи пам'яті Номана Челебіджихана.

Статті

«Народе мій, для тебе я жив...»

Відео

«Історія одного пророцтва». Документальний фільм
Документальний фільм Лілі Буджурової, присвячений долі й діяльності голови I Курултаю кримськотатарського народу, муфтія мусульман Криму Номана Челебіджихана (1885-1918). Режисер, зйомка – Рефат Маліков. Архів. Редакція кримськотатарських програм ДТРК «Крим».

Історія Першого Курултаю кримськотатарського народу (1-а частина, 2-а частина)

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.