У Стамбулі завершилася робота VIII Євразійської Ісламської Ради (ЄІР), яка засідала з 19 по 22 листопада. Українe на цьому форумі представили Муфтій мусульман Криму хаджі Еміралі Аблаєв і заступник Муфтія мусульман Криму Айдер Ісмаїлов.
Як повідомляє Прес-служба ДУМК, протягом чотирьох днів духовні лідери мусульман Європи та Азії обговорювали такі теми як: «Основи древнього знання і мудрості Євразії», «Духовні інститути Євразії - від минулого до майбутнього», «Досвід мирного співіснування в Євразії», «Майбутнє мусульман в Євразії».
Духовні лідери в ході зустрічі працювали у двох групах, в яких обговорювалися питання «єдиного календаря» для мусульман і запобігання образи релігії і священних цінностей.
По завершенню роботи VIII Євразійського Ісламської Ради була прийнята заключна декларація. У цій декларації говориться про пріоритетність для всього людства припинення кровопролиття мусульман у світі, на Близькому Сході, Сирії, Палестині.
Учасники VIII Євразійської Ісламської Ради вважають, що всі духовні інститути та релігійні діячі, незалежно від віросповідання, повинні вжити заходів для встановлення миру і спокою.
"Мудрість Ісламу і його школи, мазхаба є спадщиною мусульман. Не можна допускати протистояння між школами, мазхабами, тим більше не можна ставити це протистояння вище єдності і братства мусульман", - підкреслено в декларації.
Не залишилися осторонь і різні течії і секти. Учасники форуму вважають, що радикальні ідеї, що з’являються останнім часом, суперечать традиціям Ісламу. Відповідно, подібні ідеї не будуть поширюватися на споконвічно ісламських землях і мусульмани максимально будуть протистояти сектантам і їх радикальних ідей.
Важливе місце в роботі ЄІР зайняло питання ісламофобії.
«Можна сказати, що ісламофобія - це вже індустрія, культурна помилка, що приводить до злочинів проти совісті і прав людини», - йдеться в документі.
Ще одним питанням, яке турбує мусульман всього світу, є «єдиний календар». Це питання стало розколювати мусульман на дві і більше групи. У 2012 році в ході святкування К'урбан байраму (свято Жертвопринесення) мусульмани розділилися як мінімум на два табори. Одні святкували 25 листопада, інші 26 листопада. Були такі, які оголосили про те, що свято має відзначатися 27 листопада.
«Незалежно від територіального місцезнаходження, мусульмани повинні бути разом і в горі, і в радості. Тому такі факти, як святкування мусульманських свят в різні дні, викликає засмучення", - підкреслюється в декларації.
Учасники Ради впевнені, що важливим завданням забезпечення єдності в цих питаннях шляхом створення академічного релігійного комітету. Джерело проблем, на думку духовних лідерів Європи та Азії, - це неграмотність, відсутність прагнення до знань, і єдиний спосіб вирішення виникаючих проблем лежить через отримання знань та розвиток наук.
З даного питання голова Управління у справах релігії Туреччини Мехмет Гермезит зазначив, що є домовленості з Єгиптом, Саудівською Аравією, Пакистаном, Малайзією, Індонезією і Іраном про те, що найближчим часом відбудуться дві зустрічі, перша зустріч в січні в місті Анкара (Туреччина).
За підсумками роботи Ради було прийнято рішення про створення Секретаріату Євразійської Ісламської Ради, куди увійдуть по одному представнику з кожної країни-учасниці.
Крім того, в ході засідання VIII ЄІС було повідомлено про те, що в найближчому майбутньому планується створення Ісламського університету Туреччині для дозволу релігійних, національних та культурних проблем мусульманських громад країн-учасників Євразійського ісламського з'їзду.
Довідка: Вперше ЄІС був скликаний в 1995 році в Анкарі (Туреччина). 32 країни є учасницями Ради.
За матеріалами прес-служби ДУМК
Матеріали по темі:
29.02.2012 - «Київський муфтіят» підтримав ідею створення Ради муфтіїв СНД
23.12.2011 - Міжнародний форум «Затока і світ: погляд з України»
05.10.2011 - Кримські татари закликають світ обговорити проблеми депортованих народів Криму
30.09.2011 - На колоквіумі у Києві визначили нові напрямки роботи аналітиків Близькосхідного регіону
15.02.2010 - Форум учнів Кардаві. Виховання лідерів для майбутнього ісламської умми