Коаліція з протидії дискримінації вимагає покласти край утискам кримських татар

Коаліція з протидії дискримінації
Коаліція з протидії дискримінації вимагає покласти край утискам кримських татар
АР Крим
АР Крим
Коаліція з протидії дискримінації вимагає покласти край утискам кримських татар
Кримські татари піддаються дискримінації і переслідуванням з боку окупаційної самопроголошеної влади
Коаліція з протидії дискримінації
АР Крим
Коаліція з протидії дискримінації вимагає покласти край утискам кримських татар

Всеукраїнська недержавна громадська правозахисна ініціатива «Коаліція з протидії дискримінації в Україні» оприлюднила заяву щодо переслідувань та дискримінації кримських татар на півострові, яку підписали співголови Координаційної ради Коаліції Назарій БОЯРСЬКИЙ, Святослав ШЕРЕМЕТ, Марія ЯСЕНОВСЬКА.

Наводимо текст заяви повністю.

З початку окупації Російською Федерацією Автономної Республіки Крим та подальшої анексії півострову, одна з найбільших етнічних груп Криму — кримські татари — зазнає дискримінації та переслідувань з боку окупаційної самопроголошеної влади. Окремою проблемою є дискримінація та обмеження кримських татар у використанні кримськотатарської мови, що набувають все більшого розмаху.

Тортури та вбивство кримського татарина Решата Аметова, котрий відкрито виступав проти російської влади в Криму на початку весни 2014 року, викрадення кримських татар, зокрема учасників або членів сімей учасників національного руху, заборона проведення мирних зібрань кримськими татарами, обшуки в мусульманських центрах, мечетях, дитячих навчальних закладах та у приватних помешканнях представників кримськотатарського народу, заборона ісламської літератури, кримінальне переслідування кримських татар за мітинг проти від’єднання Криму, який відбувся 26-го лютого 2014 р. (до т.з. «референдуму»), заборона діяльності Меджлісу кримськотатарського народу, заборона на в’їзд голові Меджлісу Рефату Чубарову та лідеру кримськотатарського руху Мустафі Джемілєву та переслідування кримських татар, які висловили свій протест проти цього («справа 3-го травня») — є фактами, що підтверджують дискримінацію та переслідування представників кримськотатарського народу.

18 серпня 2015 р. одна із трьох співробітниць (кримських татар), які працюють в перукарні в м. Сімферополь, вул. Київська, 60, отримала усну догану за те, що розмовляє кримськотатарською на робочому місці. 19 серпня 2015 р. іншого співробітника Рустема Сеітова власниця закладу Наталія Радостіна викликала на розмову, під час якої сварила за використання кримськотатарської мови на робочому місці, вимагала від Сеітова розмовляти на роботі російською («зрозумілою») мовою. Відповідні незаконні вимоги було обґрунтовано нею тим, що вона не розуміє кримськотатарську, і відтак не може бути впевненою, що розмова кримськотатарською не ображає її. Наталією Радостіною також було заборонено виконувати на роботі намаз (Рустем Сеітов є мусульманином), попри те, що на момент влаштування на роботу Сеітов попереджав, що він мусульманин, а з керівником перукарні було досягнуто домовленості про виконання намазу в підсобному приміщенні. Рустем зазначив, що працює в цій перукарні вже шість років, і ніколи раніше не було проблемою розмовляти кримськотатарською чи виконувати намаз.
Після інциденту Рустем Сеітов звернувся до Кримської контактної правозахисної групи з прав людини, де йому було надано юридичну допомогу.

Особливе занепокоєння викликає позиція т. з. омбудсмена Криму — Людмили Лубіної, яка, формально визнавши порушення, наголосила на тому, що «ситуація не однозначна і потрібно ще з’ясувати, чи не використовував співробітник факт незнання власниці кримськотатарської, щоб її образити». Чим фактично надала карт-бланш для подальшого утиску кримських татар, які «розмовляють незрозумілою мовою» і «можливо ображають навколишніх», на порушення права приватності, на з’ясування «доброзичливцями», наприклад, в громадських місцях, про що ж саме кримські татари говорять «своєю незрозумілою» мовою, чи, бодай, кого не ображають.

Також є загрозлива інформація від батьків щодо заборони дітям-кримським татарам розмовляти на уроках кримськотатарською, про скорочення обсягу годин кримськотатарської мови і виведення її за межі шкільної програми, відмову у навчанні кримськотатарською мовою, про відсутність підручників кримськотатарської (українські підручники було вилучено в минулому році, а російських досі немає), про заборону вивчення кримськотатарської мови дітям, яких адміністрація школи не вважає кримськими татарами.

Зважаючи на обставини, що склалися, Коаліція з протидії дискримінації вимагає припинити дискримінацію стосовно представників кримськотатарського народу в Криму.
Наголошуємо на необхідності дотримуватися фундаментальних прав людини самопроголошеною владою Криму як загально визнаних людських цінностей, притаманних кожному цивілізованому суспільству, зокрема свободи думки, совісті, релігії та свободи від дискримінації.

Також ми очікуємо від української влади негайного вжиття всіх можливих заходів із захисту свободи мешканців Криму від дискримінації. Зокрема, прокуратуру Автономної Республіки Крим просимо дати належну юридичну оцінку описаного інциденту, Урядового уповноваженого з питань Криму просимо актуалізувати зазначене питання на рівні міжнародних організацій. Міністерство закордонних справ України просимо висловити ноту протесту Російській Федерації.

Нагадуємо, що Європейська конвенція з прав людини та основоположних свобод забезпечує здійснення і користування своїми правами без дискримінації за ознаками, зокрема, мови, релігії, походження (ст. 14 основної частини Конвенції, ст. 1 12-го протоколу Конвенції). Стаття 13 Декларації ООН про права корінних народів встановлює право використання і розвитку корінними народами своєї мови, традицій, творчості, філософії, тощо.

Довідка:

Коаліція з протидії дискримінації в Україні (КПД) є всеукраїнською недержавною громадською правозахисною ініціативою. Вона заснована шляхом підписання українськими неурядовими організаціями спеціального Меморандуму 5 квітня 2011 року, який станом на сьогодні підтриманий представниками більш ніж 50 організацій громадянського суспільства. Діяльність Коаліції спрямовано на реальне забезпечення в Україні принципу громадянської рівності для всіх людей, незалежно від певних соціальних чи індивідуальних ознак, які визнані в міжнародному, європейському та національному праві такими, що потребують захисту від дискримінації; розвиток, розширення та вдосконалення прав і свобод людини в Україні; протидію спробам необґрунтовано та несправедливо обмежити права певних категорій громадян; викорінення такого явища, як дискримінація із суспільного життя.

Джерело: Коаліція з протидії дискримінації в Україні ​

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.