Президент міжбанківського відомства України переконаний, що моральні закони ісламського банкінгу властиві й нашій цивілізації

1
«Суперважливо зробити мораль основою банківської діяльності. Без неї не буде ні довіри до банків, ні стабільного і довготривалого розвитку», - Олександр Сугоняко
10.06.2010
Оцініть статтю: 
(425 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Формувати національну банківську систему Україні потрібно на вічних, універсальних законах людського буття. Допомогти у цьому можуть моральні закони ісламського банкінгу, адже «жити не по бажаннях, а по можливостях — це моральний закон не лише ісламських країн, а й біблійний принцип, властивий нашій цивілізації». Про це в інтерв'ю газеті «День» сказав президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

Відповідаючи на запитання журналіста про ісламський банкінг, президент АУБ зазначив, що в Ісламі система відносин між клієнтом і банком вибудовується на базі загальних духовних цінностей і моральних норм. Отже, базові принципи взаємодії визначаються не людськими, а Божими законами.

У свою чергу, західні фінансові системи пішли шляхом інтернаціоналізації основних правил банківських операцій і, таким чином, фактично зняли запобіжник, який захищав їх від дуже агресивних форм розвитку. «Таким запобіжником повинна була б стати система державної регуляції, але вона, на жаль, не спрацювала», - сказав експерт.

Він роз'яснив, що на відміну від європейських, в ісламських банках відсутнє поняття відсотка за кредит. Позичальник зобов'язаний заплатити банку частина своїх доходів. Отже, і доходи, і збитки клієнт і банк повинні розділити відповідно до певної пропорції. «Такий підхід дав можливість ісламській фінансовій системі відсікати неплатоспроможних позичальників, які не можуть довести свою здатність отримувати доходи й обмежувати темпи розширення операцій», - підкреслив Олександр Сугоняко.

Сучасні кризові явища багато в чому підтвердили правильність такого підходу. «Агресивне поглинання всіх сегментів ринку кредитування й охоплення кредитами неплатоспроможних клієнтів стали головними причинами фінансової кризи у світі», - зазначив президент АУБ.

В той же час однією із позитивних рис міжнародної фінансової кризи фахівець вважає те, що вона вимагає значного підвищення якості управління банківською справою, особливо у ризиковому менеджменті. «Банки повинні значно поліпшити аналіз обґрунтованості надання кредитів і гарантій їх повернення, зосередившись на кредитуванні реального сектора економіки і різко скоротивши позики на споживання. Суперважливо зробити мораль основою банківської діяльності. Без неї не буде ні довіри до банків, ні стабільного і довготривалого розвитку».

За його словами, жити не по бажаннях, а по можливостях — це моральний закон не лише ісламських країн, а й біблійний принцип, властивий наший цивілізації. Покладання ж усіх надій на державу як на універсальний регулятор — це шлях до повторення фінансових криз.

Стандартизація відносин між банком і клієнтом — закономірний і корисний процес, що збільшує продуктивність праці банківської системи в цілому. «Саме тому нам необхідно формувати національну банківську систему на вічних, універсальних законах людського буття», - підсумував Олександр Сугоняко.

Слід зазначити, що останнім часом досвідом ісламського банкінгу, який виявився значно стійкішим перед випробуваннями міжнародною фінансовою кризою, все більше цікавляться в Україні.

Зокрема, в Україні найближчим часом відкриють свої філії ісламські банки, які працюватимуть за принципами шаріату.

Крім того, планується випуск ісламських облігацій на суму 500-600 млн. євро.

За матеріалами «День»

Посилання на тему:

Новини

Iнвестиції за законами шаріату

В Україні незабаром з’являться ісламські банки (ВІДЕО, оновлено)

В Україні планується випуск ісламських облігацій на суму 500-600 млн євро

Статті

Утро.UA: Українські банки не поспішають видавати «мусульманські кредити»

А може варто замислитися? Про ісламський банкінг заговорили в Україні

Фактор віросповідання: кому банки довіряють більше

Наукові роботи

Правові аспекти глобалізації фінансових ринків: можливості зближення норм права ісламської і української правових систем, що регулюють фінансові угоди (рос. мовою)

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.