Сьогодні – 65-та річниця депортації кримських татар

1
З настанням сутінків на центральній площі Сімферополя учасники акції «Запали вогник у своєму серці» виклали зі свічок контури кримського півострова, в центрі якого була цифра «65»
18.05.2009
Оцініть статтю: 
(252 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Сьогодні, 18 травня 2009 року, минає 65 років з дня насильницького переселення кримських татар з території Криму. У травні 1944 року Йосип Сталін підписав постанову про виселення кримських татар з півострова. Їх звинуватили в масовому дезертирстві, співпраці з фашистами.

Виселення розпочалося вранці 18 травня 1944 року і завершилося до вечора 20 травня. За різними даними, були депортовані від 180 тисяч до 190 тисяч кримських татар. Велика частина була виселена до Узбекистану.

Крім кримських татар, з Криму виселили представників інших народів: у 1941 році – кримських німців, у 1944 році – вірмен, болгар і греків.

Масове повернення депортованих розпочалося наприкінці 1980-х – початку 1990-х років. Важливу роль в юридичному оформленні цього процесу зіграла декларація Верховної Ради СРСР 1989 року «Про визнання незаконними і злочинними репресивних актів проти народів, які зазнали насильницького переселення, і забезпеченню їх прав». У 1991 році були прийняті закони «Про реабілітацію жертв політичних репресій» і «Про реабілітацію репресованих народів».

З 1993 року 18 травня відзначається в Криму як День пам`яті жертв депортації.

«У цю скорботну дату ми вшануємо пам`ять безвинних жертв тих трагічних подій, віддаємо дань пошани тим, хто вистояв в умовах масових репресій, борючись за відновлення громадянських прав і норм гуманності», – йдеться у зверненні уряду автономії і президії кримського парламенту з нагоди 65-х роковин депортації.

Кримськотатарська молодь в неділю увечері запалила в центрі Сімферополі близько 5 тисяч свічок на вшанування жертв депортації 1944 року.

Як передає УНІАН, з настанням сутінків на центральній площі міста учасники акції «Запали вогник у своєму серці» виклали зі свічок контури кримського півострова, в центрі якого була цифра «65». 18 травня 2009 року – 65-і роковини депортації кримських татар з Криму.

Крім того, зі свічок викладено напис «No genocide» (немає геноциду) і тамга – національний символ кримських татар.

Кримськотатарська молодь звертається до світової громадськості із закликом визнати депортацію 1944 року актом геноциду.

Акція «Запали вогник у своєму серці» проводиться в Сімферополі третій рік поспіль. Її ініціатор – Кримськотатарський молодіжний центр.

Цього року, за даними організаторів, захід розширив географію: крім Сімферополя, акція відбувається в кримському місті Саки і в столиці України – Києві.

Крім того, сьогодні в центрі Сімферополя пройде всекримський траурний мітинг. У Меджлісі кримських татар сподіваються, що захід збере більше 25 тисяч чоловік.

Також кримські татари проведуть міжнародну акцію «Хвилина скорботи і єдності» на згадку про жертви депортації.

На сьогодні населення Криму становить понад 1,9 млн. чоловік, з них понад 260 тисяч – кримські татари.

За матеріалами УНІАН

Посилання на тему:

Новини

Відкрилася виставка, присвячена 65-й річниці депортації

До 65-ої річниці депортації кримських татар в Україні вшанують пам'ять жертв тоталітарного режиму - указ Президента

Потрібний закон про відновлення прав депортованих

Затверджено ескіз пам'ятника жертвам депортації

Статті

Кримські татари: і через 65 років депортація триває?

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.