Співробітники Центру близькосхідних досліджень в редакції Агентства кримські новини (QHA) провели семінар, присвячений історії і діяльності двох відомих ісламських організацій – «Хизб ут-Тахрір» і «Табліг Джамаат».
Експерти Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов та Ігор Семиволос в ході семінару розповіли про становлення і розвиток двох організацій, світоглядах, які зробили на них вплив і приділили увагу їх популярності у сучасному світі.
Так, Сергій Данилов розповів, що ідеологія ісламської партії «Хизб ут-Тахрір», що виникла в період загострення арабо-ізраїльських відносин, увібрала в себе ідеї націоналізму, а також «ліву ідеологію», в основному представлену догмами Радянського Союзу. Будучи політичною партією, «Хизб ут-Тахрір» основною своєю метою ставить досягнення влади і в цьому прагненні виправдовує переворот «як засіб її отримання».
«Ідеологія «Хизб ут-Тахрір» – це свого роду національний соціалізм, а місію арабів члени цієї організації бачать у розповсюдженні світового Ісламу», – відзначив Сергій Данилов і додав, що партія «Хизб ут-Тахрір» розглядає секуляризм як явище, що шкодить мусульманам, і базується на ідеї побудови Ісламської держави.
Відносно «Табліг Джамаат» Сергій Данилов зазначив, що це найбільша на сьогоднішній день ісламська організація у світі, яка налічує як мінімум 3 млн. чоловік. На відміну від «Хизб ут-Тахрір», «Табліг Джамаат» поводиться менш радикально і є так званою «системою проповідників», групи яких налічують від декількох чоловік до декількох десятків чоловік.
«Табліг Джамаат» ніколи не йде на конфлікти і заявляє: «ми - мир, ми за мир», а їхні проповідники – це дуже тісно спаяна група людей, які ходять від будинку до будинку і проповідують догми «справжнього Корану», – розповів лектор і зазначив, що ідеологія «Табліг Джамаат» будується на Корані.
«Якщо представники «Хизб ут-Тахрір» роблять ставку на ключових осіб, які допомагають їм проводити політичні акції, то «Табліг Джамаат» орієнтується на широкі маси людей, що сповідають Іслам», – зазначив Сергій Данилов.
При цьому, він повідомив, що обидві організації вважають за краще бути закритими для суспільства, не прагнуть освітлювати свою діяльність і користуються іншими організаціями як знаряддями для досягнення поставлених перед собою цілей. Саме з цим пов'язана дуже мала кількість літератури, що описує діяльність цих організацій.
«До 90-х такої літератури не було взагалі, після 90-х її кількість також невелика», – вказав Сергій Данилов і продовжив: «По-перше, це обумовлено закритістю організацій, по-друге, вони дійсно мало привертали до себе увагу, особливо в академічних колах. Але серйозні дослідження їхньої діяльності ще попереду».
У свою чергу Ігор Семиволос зазначив, що матеріал презентації підготовлений в рамках співпраці Центру близькосхідних досліджень і інформаційного агентства QHA. Мета презентації полягає в тому, щоб показати всю складність соціальних процесів, які відбуваються за участю тих чи інших релігій.
«Слід розуміти, що соціальні процеси і релігії тісно пов'язані між собою, і їх слід розглядати у комплексі», – пояснив Ігор Семиволос і додав: «Ми також хотіли своєю презентацією сприяти тому, щоб у вас (співробітники QHA) і в інших слухачів формувалося теоретичне мислення, яке дозволить аналізувати ті події, які відбуваються у світовому суспільстві».
За матеріалами QHA
Посилання на тему:
Меджліс видав постанову про згубність «Хизб-ут-Тахрір» для кримських татар
Богомолов: Меджліс сприймає «Хизб-ут-Тахрір» як конкурентів
ДУМК просить Меджліс розглянути питання про екстремістські релігійні організації
Заборона «Хизб-ут-Тахрір» не виправить ситуації, - експерт
Р. Чубаров за заборону «Хизб-ут-Тахрір» в Україні
Г. Москаль закликав СБУ порушити кримінальну справу проти керівництва «Хизб-ут-Тахрір»
Всю провину за побоїще у Сейіт-Елі (Журавки) поклали на членів «Хізб-ут-Тахрір»