В Криму пройдуть молебні та жалобний мітинг памяті Номана Челебіджихана

Відбулася презентація нової книги про історію Кримського Ханства
Відбулася презентація нової книги про історію Кримського Ханства
В Криму пройдуть молебні та жалобний мітинг памяті Номана Челебіджихана
Відбулася презентація нової книги про історію Кримського Ханства
20.02.2008
Оцініть статтю: 
(182 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

23 лютого об 11-00 на відзначення 90-ї річниці трагічної загибелі лідера Першого Курултаю кримськотатарського народу Номана Челебіджихана в Севстополі відбудеться покладання квітів до пам'ятного знаку, встановленого на згадку про Номана Челебіджихана на будівлі колишньої Севастопольської в'язниці, повідомляє Crimean.org з посиланням на прес-службу Міллі Меджлісу.

Номан Челебіджихан - Муфтій мусульман Криму, України, Білорусії, Польщі та Литви, був розстріляний 90 років тому в Севастополі.

На площі Нахімова відбудуться жалобний мітинг і молебень. Молебень буде також проведена о 14-00 в Сімферополі, по вулиці Ялтинській, 22 на майбутньому місці будівництва Соборної мечеті.

Організують заходи Духове управління мусульман Криму, Управління Меджлісу з координації діяльності місцевих органів національного самоврядування і Севастопольський регіональний меджліс.

Про життя Номана Челебіджихана

Точна дата народження Номана Челебіджихана невідома. За одними джерелами це 1883, за іншими - 1885 рік. Місце народження - село Буюксонак Орського повіту (Північний Крим). Родина Ібрагіма Челебі - батька Номана - користувалася в селі незаперечним авторитетом завдяки розуму, добропорядності глави сімейства.

Початкову школу Номан у рідному селі закінчити не встиг. Як свідчить турецький дослідник кримськотатарського походження, після закриття сільської школи Номан продовжує навчання в медресе Акчора в Джанкої, потім у рушдіє мектебе в Сімферополі й Бахчисарайському Зинджирли медресе. В 1906 році Номан Челебіджихан їде в Турцію. Там він зустрічається із Джафером Сейдаметом, Алімом Сеітом, Аблякімом Ільмій та іншими, які стали згодом друзями на все життя. Вони ж в 1908 році створюють студентське земляцтво, що згодом перетворюється на політичну організацію.

В 1912 році Челебіджихан з дипломом юриста і богослова повертається на батьківщину. Національний рух набирає сили. І в цьому ж році Челебиджихан разом із Джафером Сейдаметом організовують товариство "Ветан" ("Батьківщина").

В березні 1917 року Номана Челебіджихана обирають Головним муфтієм Криму, а на засіданні знову організованого Кримського Мусульманського центрального виконавчого комітету він був обраний головою.

В урочистій обстановці в палаці кримських ханів у Бахчисараї 1 листопада 1917 року збирається перший Курултай, де Номан Челебіджихан оголосив про створення Народної Республіки Крим. Була прийнята Конституція, а Челебіджихан эфенді був обраний головою національного уряду.

Більшовизм у Криму переходить в наступ. На станції Бельбек між Сімферополем і Севастополем зав'язується важкий бій, але нечисленні ескадрони кримських татар під натиском у кілька разів переважаючих чисельністю більшовиків відступають під Севастополь, де, прийнявши останній бій, були остаточно розбиті ворожими з'єднаннями. Державу кримських татар було розбито. Більшовики заарештували Номана Челебіджихана і через 27 днів, 23 лютого, по-звірячому вбили його, а тіло скинули в Чорне море.

За матеріалами Crimean.org, Qirim tatarlar

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.