У зв'язку з тим, що ісламофобія є зростаючою проблемою для європейських мусульман, яка обмежує здатність общини реалізувати свій потенціал, Форум європейських мусульманських молодіжних і студентських організацій (FEMYSO) у співпраці з Радою Європи провів шестиденну учбову сесію у Страсбурзі, об'єднавши молодих лідерів Європи разом, щоб обговорити нові підходи у боротьбі з ісламофобією. Україну на Форумі презентувала Всеукраїнська асоціація громадських організацій «Альраїд», що відправила на захід двох своїх представників із Києва і Харкова.
Назва сесії «Боротьба з ісламофобією за допомогою міжрелігійної і міжкультурної співпраці», яка пройшла у Європейському молодіжному центрі 8 - 14 травня 2011, свідчить про те, що організатори поставили за мету розширити можливості мусульманської молоді у конструктивній боротьбі з ісламофобією за рахунок тіснішої міжкультурної і міжрелігійної взаємодії.
Участь в учбовій сесії взяли молоді мусульмани у віці від 20 до 30 років, які вже активно співробітничають із мусульманською общиною у своїй країні й зацікавлені у вирішенні проблеми ісламофобії, використовуючи міжрелігійну і міжкультурну співпрацю.
Безцінний досвід
Під час роботи сесії широко обговорювалося само поняття ісламофобії, її витоки, причини і наслідки.
Ліз Фекете (Liz Fekete), голова Інституту міжрасових відносин, автор відомої книги з ісламофобії «Зручний ворог» (“A Suitable Enemy”), підкреслила, що «ісламофобія набуває форми стереотипів, дискримінації й навіть інституційного расизму».
Привівши приклад заборони бурки у Франції, Фекете сказала: «Нам особисто бурка може й не подобатися, але підтримуючи державну заборону, ми ізолюємо жінок від суспільства, від соціальної активності, і дискримінуємо їх».
Руї Гомес, начальник відділу освіти і професійної підготовки Управління у справах молоді і спорту Ради Європи, представив увазі учасників лекцію про міжкультурний і міжрелігійний діалог в області прав людини. Серед інших умов діалогу він відзначив готовність розглядати як спільні риси, так і відмінності сторін діалогу, уникаючи при цьому бажання його «виграти».
«Мир між народами неможливий без миру між релігіями. А мир між релігіями неможливий без діалогу між ними», - переконаний Гомес.
Представники з України
Представникам 11 країн західної і східної Європи, Боснії і Герцеговини, Албанії випала чудова нагода для обміну успішним досвідом у подоланні випадів проти мусульман і їх запобіганні.
Всеукраїнська асоціація громадських організацій «Альраїд» не вперше бере участь у спільних проектах FEMYSO і Ради Європи, активно представляючи Україну з 2002 року. Учбову сесію у Страсбурзі відвідали її представники з Києва і Харкова - Фриндак Ольга і Євгеній Глущенко.
Надихнувшись отриманими знаннями і досвідом, учасники від України, як і від інших держав, мають намір продовжувати розробляти і реалізовувати відповідні проекти для своїх країн під егідою FEMYSO.
FEMYSO - форум для європейської мусульманської молоді і студентських організацій - є асоціацією, яка прагне забезпечувати, представляти й розширювати права і можливості європейських мусульман. Серед головних її цілей можна назвати сприяння розвитку, розумінню й повазі прав людини у всій Європі, включаючи, зокрема, вирішення проблеми ісламофобії у всіх її формах.
За матеріалами «Іслам для всіх»
Посилання на тему:
На конференції ОБСЄ прийнято ряд актуальних рекомендацій щодо дискримінації мусульман
Представник української мусульманської організації візьме участь у конференції ОБСЄ вищого рівня
Мусульмани України - активна частина європейської умми
Наукові роботи
«Дослідження рівня та форм ісламофобії щодо представників видимих меншин на прикладі міста Києва»