Євродепутат Леонідас Донскіс, директор Інституту громадянського суспільства Дарюс Куоліс та директор Інституту моніторингу прав людини Хенрікас Міцкявічюс удруге звернулися до голови Департаменту держбезпеки Литви Гедімінаса Гріна. Захисники прав людини задали Гріну 11 питань, пов'язаних зі справою Егле Кусайте, яку підозрюють у намірі здійснити теракт, пише 7 липня «ІсламНьюз» з посиланням на DELFI.
У відповіді Гріна на перше звернення захисників прав людини з проханням почати розслідування допиту Егле Кусайте, проведеного у квітні поточного року, на якому, можливо, були присутні російські службовці і під час якого, можливо, грубо порушили права молодої жінки, було сказано, що голова ДДБ прагне «провести розслідування якомога об'єктивніше», тому просив надати «інформацію про дії службовців ДДБ, які, можливо, порушили права людини у процесі досудового розслідування у цій справі».
«Ми не вважаємо, що ми, громадяни Литви, можемо мати у своєму розпорядженні більшу інформацію про неправильні дії співробітників ДДБ, ніж та, яка на сьогоднішній день є у самого ДДБ. Проте, щоб допомогти об'єктивному внутрішньому розслідуванню, ми пропонуємо відкрито відповісти на давно поставлені у суспільстві питання», – пишуть Донскіс, Куоліс і Міцкявічюс.
У Гріна запитали, чи правда, що мати Кусайте, Віргінія Кусене, у листопаді 2007 року звернулася до службовця ДДБ Віргіліюса Норейка з проханням повернути її дочку з Німеччини і що з того часу цей службовець протягом двох років підтримував з нею постійний контакт; чи правда, що в грудні 2007 року, повернувшись з Німеччини, Кусайте поселили у Клайпеді у квартирі, яку орендував ДДБ, що ДДБ утримував її і оплачував житло, телефонні рахунки; чи правда, що два роки Кусайте «опікали» призначені особи ДДБ, які представилися мусульманами і закликали її їхати до Єгипту для здійснення теракту і розсердилися, коли Кусайте відмовилася їхати туди.
У Гріна також питають, чи правда, що Норейка переконував матір Кусайте, що її дочка в порядку і ні з ким не пов'язана, а сам умовляв Кусене і тітку Кусайте Ірену Еленяуськауйте стати мусульманками.
Донскіс, Куоліс і Міцкявічюс запитали у Гріна, чи правда, що в жовтні 2009 року російську візу Кусайте допомогли отримати співробітники ДДБ, а після затримання дівчину три дні допитували без адвоката, що проти неї використовували психологічне і фізичне насильство, а в квітні 2010 року Кусайте допитували без адвоката троє співробітників безпеки з Москви, які також застосовували психологічне і фізичне насильство.
У Гріна також запитали, чи провів ДДБ дослідження, хто і чому передав одному литовському виданню помилкову інформацію про те, що Кусайте «повинна була бути серед смертниць, які 29 березня організували вибухи в московському метро».
За матеріалами «ІсламНьюз»
Посилання на тему:
Служба безпеки Литви допитала студентку, яка написала дослідження про мусульман