Країни-члени ООН, у тому числі консервативні католицькі та мусульманські держави, після тривалих переговорів зуміли погодити формулювання декларації, покликаної захистити жінок від насильства. Про це повідомляє Associated Press.
Прийнятий 15 березня документ закликає всі країни утриматися від посилань на свої традиції, звичаї та релігійні принципи для виправдання насильства над жінками. При цьому декларація підтверджує принцип рівноправності статей, а також закликає держави-члени ООН стимулювати сексуальне виховання дітей в школах, створити систему екстреної допомоги жертвам насильства і суворіше карати за вбивства на грунті гендерних забобонів. При цьому з документа виключили положення, що стосуються сексуальної орієнтації.
Ухваленню 17-сторінкового проекту декларації передували два тижні запеклих дискусій. В результаті свої підписи під документом поставили представники всіх вхідних в організацію 193 держав.
Найбільший опір документ зустрів з боку Єгипту. Представники держави визнали, що проект декларації суперечить принципам ісламу і підриває сімейні підвалини. У зв'язку з цим Єгипет запропонував внести поправку, що дає всім країнам, що підписали декларацію, право застосовувати документ у відповідності з власними традиціями і законами.
Пропозиція не знайшла підтримки в інших учасників переговорів, і з остаточної редакції документа це формулювання виключили. Незважаючи на це керівник єгипетської делегації не стала блокувати прийняття проекту, для якого потрібно було схвалення всіх країн-членів ООН.
Як уточнює Agence France-Presse, крім Єгипту претензії до тексту документа висловлювали і інші мусульманські країни, в тому числі Лівія, Судан та Іран, а також Ватикан і Росія. Вони вимагали пом'якшити окремі формулювання, що стосуються, зокрема, заборони абортів та визнання згвалтуванням примус жінки до сексу з боку чоловіка. Тим не менш іншим країнам вдалося знайти з ними компроміс шляхом відмови від низки положень, побічно пов'язаних із захистом прав сексуальних меншин.
Голова комітету ООН у справах жінок Мішель Бачелет назвала прийняття проекту декларації історичною подією. За її словами, тепер жінки всього світу отримають ефективний інструмент для захисту своїх прав. На сайті ООН зазначається, що з нею погодився і глава ООН Пан Гі Мун, який назвав насильство над жінками загрозою всьому світу.
Попередня спроба узгодити текст декларації у 2003 році закінчилася невдачею. Державам не вдалося знайти компроміс з питань сексуального виховання дітей, допустимості абортів і пріоритетів прав жінки над традиціями і релігійними нормами.
За матеріалами: Lenta.ru