В Одеській області розпочато підготовку заявки на внесення Білгород-Дністровської фортеці до Попереднього списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Це забезпечить охорону, збереження пам’ятки, інтеграцію до світової туристичної мережі, а також дозволить занести її у всесвітній каталог.
Про це під час апаратної наради в Одеській обласній державній адміністрації повідомив очільник Одеської області Максим Степанов:
— Вже укладено договір про підготовку заявки на внесення Білгород-Дністровської фортеці до Попереднього списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Ми розпочали розробку необхідних документів.
Як зазначається, підготовку документів профінансують за рахунок коштів обласної Програми розвитку туризму та курортів в Одеській області на 2017–2020 роки.
Крім цього, у березні окремий проект створення та просування комплексного туристичного продукту міста Білгород-Дністровський визнали переможцем конкурсу з Програми підтримки секторальної політики Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. В рамках цього наступні етапи підготовки документів до внесення фортеці у Список ЮНЕСКО мають реалізувати з коштів державного бюджету, отриманих від Європейського Союзу.
У листопаді минулого року розпорядженням голови Одеської ОДА Максима Степанова було створено робочу групу із підготовки пропозицій та проектів документів щодо внесення цієї пам’ятки архітектури до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Білгород-Дністровська (Аккерманська) фортеця — один з найпопулярніших туристичних об’єктів півдня України. Більшість істориків вважають засновниками фортеці генуезців, які прийшли в Причорномор’я у XIII столітті.
Нагадаємо, за словами відомого сходознавця Михайла Якубовича, Білгород-Дністровський, який тоді мав назву Аккерман («Біла фортеця»), входив до складу Османської імперії майже 400 років (з 1484 до 1812-ий). Тут народився Мухаммад аль-Аккірмані (тобто «Аккерманський») — один із найвидатніших ісламських мислителів XVIII століття, автор понад 60 наукових праць у галузі ісламського права, теології, філософії, арабської мови та навіть медицини.
Про історію виникнення Аккерману можна також дізнатися ще з однієї публікації на сайті «Іслам в Україні».
Довідково:
В Україні Список об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО налічує 7 найменувань. Це становить близько 0,65% від загальної кількості об’єктів Світової спадщини.