Кабінет міністрів України 25 червня 2020 року на своєму засіданні прийняв постанови «Про внесення об’єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України (АР Крим)» і «Про внесення об’єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України (м. Севастополь)».
У переліку серед 175 об’єктів — Ханський палац у Бахчисараї, генуезькі фортеці в Судаку і в Феодосії, палац «Ластівчине гніздо» в Гаспрі, Воронцовський, Лівадійський палац й інші визначні місця.
Інформація про це оприлюднена на Урядовому порталі.
Як повідомляється, до реєстру внесено 175 об’єктів культурної спадщини національного значення, розташованих на тимчасово окупованій території Кримського півострова — 164 в АР Крим і 11 у місті Севастополь. Також ці об’єкти виключені зі Списку обліку й охорони пам’ятників архітектури на території Української РСР.
Нагадаємо, Ханський палац у Бахчисараї — найвідоміший музей, пов’язаний з історією кримських татар, був літньою резиденцією кримських ханів Гіреїв.
На території музейного комплексу розташовані палац, гаремний корпус, ханський цвинтар і мечеть, які сьогодні в окупованому Криму перебувають під загрозою знищення через так звану «реставрацію» — у Національній комісії України в справах ЮНЕСКО вважають, що роботи в Ханському палаці в Бахчисараї загрожують знищенням історичної і культурної автентичності об’єкта.
У квітні 2018 року у Парижі під час 204-ої сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО було ухвалено дев’яте з моменту незаконної окупації півострова Росією рішення «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)», де зафіксовано грубі порушення з боку окупаційної влади, зокрема у сфері захисту культурної спадщини.
Порушеннями зокрема є так звані реставраційні роботи на території Ханського палацу в Бахчисараї, проведення всупереч нормам міжнародного права археологічних розкопок і вивезення артефактів з території Криму.
Раніше муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» шейх Саід Ісмагілов заявляв, що знищення автентичності мечеті і Ханського палацу є злочином, знущанням над історією і традиціями послідовників ісламу.
Тим часом так звані «суди» в окупованому Криму відмовляються розглядати позови про захист історичних пам’яток.
Як відомо, Ханський палац у Бахчисараї — єдиний у світі зразок кримськотатарської палацової архітектури — був родовою резиденцією правителів Кримського ханства в 1532–1783 роках. У його приміщеннях розташовувалися музей історії і культури кримських татар, художній музей, виставка холодної і вогнепальної зброї.
Архітектурний стиль палацу продовжує традиції османської архітектури XVI–XVII століть. Палац входить до складу Бахчисарайського історико-культурного заповідника, а також є кандидатом на внесення до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Зауважимо, що після окупації Росією Криму ЮНЕСКО припинило співпрацю з об’єктами культурної спадщини півострова.
Зараз Хан Сарай перебуває під загрозою не просто втрати своєї історичної цінності, а взагалі знищення через руйнування під виглядом «реставраційних робіт», які проводить окупаційна влада Криму.