Україна звертатиметься до ЮНЕСКО через явні руйнування, виявлені в Ханському палаці у Криму після його так званої реставрації, розпочатої окупаційною владою в Криму.
Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова пообіцяла у Twitter, що про факт знищення внесеної до попереднього Списку всесвітньої спадщини пам’ятки культури Україна повідомить секретаріатові ЮНЕСКО.
«На одній зі стін Ханського палацу під час так званої реставрації з’явилися тріщини. Окупант продовжує знищувати культурну пам’ятку, включену до Попереднього списку для внесення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО», — написала Джапарова, проілюструвавши публікацію фотографіями.
Як повідомляє Асоціація реінтеграції Криму з посиланням на «керівника дирекції з централізованого обслуговування та розвитку закладів сфери культури» Іллю Алімчева, на стіні одного з корпусів Ханського палацу в Бахчисараї з’явилася ще одна велика тріщина. Об'єкт пошкоджено під час так званих реставраційних робіт. При цьому Алімчев запевнив, що нічого страшного не сталося, бо зруйнована не автентична стіна, а створена «реставраторами» новоробка:
«Це Свитський корпус палацу. Стіна, що дала тріщину — новоробка. Це помилка у проєкті, де показано, що цей будинок стоїть на фундаменті, а фактично, коли почали розкопувати ці стіни, [вони] стоять без фундаменту. Щойно копнули, і воно просіло».
Від 9 лютого Ханський палац закрили для відвідувачів. Адміністрація історичного об’єкта пояснює це аварійними роботами. Як повідомляє «Крим.Реалії», кримському активістові, ексголові Рескомнацу Криму Едемові Дудакову вдалося потрапити до місця пошкодження корпусу ввечері 8 лютого, незабаром після виявлення тріщини. За його словами, до 11 години наступного дня тріщина збільшилася. Едем Дудаков не вірить поясненням Алімчева, як і тому, що перед реставрацією провели наукове дослідження пам'ятки культури:
«Я хочу звернути увагу пана директора на те, що ця будівля існувала 500 років. І вона витримала землетрус, що стався 27 року минулого століття з амплітудою 8–9 балів. Нагадаю, що Ташкент за такої амплітуди в 60-х роках минулого століття зруйновано майже на дві третини. Отже, директор сам собі суперечить».
Дудаков упевнений, що будівля палацу стояла на фундаменті, але через необдумане поглиблення річища Чурук-Су та під час «реставрації» будівлі Великої ханської мечеті, що стояла поруч, не влаштували захисний навіс — через це вода пройшла під фундамент, зокрема Свитського корпусу. До того ж основною проблемою будівлі активіст вважає ерозію каміння основи, що вже почалася:
«Я зазначу, що Бахчисарайський палац побудований з місцевого каменю, вапняку. І через такі необдумані рішення, рясну вологу, використання бетону, цементу тощо він дуже схильний до ерозії. Це основні інженерні помилки, що сталися. Далі сталися усадки та інше, але це вже наслідки. Тобто те, про що ми кажемо останні три роки, — ось воно й відгукнулося».
«Крим.Реалії» підготував фотогалерею «Реальна загроза знищення» чи «помилка у проєкті»? Як виглядає Ханський палац під час російської «реставрації».
Нагадаємо, ще 2016 року голова ЦВК Курултаю кримських татар Заїр Смедляєв висловлював побоювання, що анонсована окупаційною владою реконструкція Ханського палацу в Бахчисараї може призвести до зникнення цієї пам’ятки історії та архітектури світового значення, колишньої резиденції кримських ханів.
Про варварське поводження окупантів із пам’яткою повідомляли ще 2017 року. Тоді «Іслам в Україні» описував процес «реставрації», під час якої з мечеті Біюк Хан Джамі зняли старовинну черепицю, у самій будівлі прибрали старовинні балки та пошкодили розписи XVIII століття. Весь фасад з вулиці помили «Керхером» (апарати високого тиску Kärcher), унаслідок чого пішли тріщини, і просто біля входу, коло брами, тиньк обвалився, оголивши мур. Щоб приховати скоєне, дірки замазали цементним розчином, а весь фасад покрили сучасною фарбою та шпаклівкою.
2018 року Національна комісія України у справах ЮНЕСКО заявляла, що роботи в Ханському палаці в Бахчисараї загрожують знищенням історичної та культурної автентичности об'єкту. На той момент ремонт і «реставрацію» проводили московська фірма «Корпорація АТТА Груп» та сімферопольська «Кірамет», що не мають ліцензій на таку діяльність і замінили автентичні елементи новоробками, пластиковими вікнами та сучасною черепицею.