Понад місяць триває протистояння Збройних сил України російській агресії. На тлі повідомлень з фронту інформація про намагання російських загарбників укотре закріпитися на летовищі в Чорнобаївці та про незмінний результат цих невдалих спроб викликає потужний резонанс, у тому числі в соцмережах. На жаль, автори деяких публікацій схильні до міфотворчости та продукують псевдоісторичні дописи, даючи притягнуту за вуха етимологію назви цього населеного пункту. Навіть створено легенду про нібито історичну постать «козака Чорнобая», що, мовляв, у давні часи боронив країну від «бусурманів». Хоч би які мотиви мали автори цих мітів, але патріотичний дух підтримувати вигадками не варто.
Про те, чому подібні дописи не можуть мати нічого спільного з реальністю, популярно пояснили відомі українські письменники, видавці, публіцисти, громадські діячі, блогери Дмитро та Віталій Капранови (Брати Капранови). На своїй фейсбук-сторінці вони без зайвих реверансів називають міти про козака Чорнобая «брехнями»:
«Друзі! Забембали вже брехні про козака Чорнобая, який захищав наші землі від бусурманів. Чому брехні? Тому що Чорнобаївка знаходиться на [історичній] території Кримського ханства, а точніше, його Перекопської (Джамбуйлуцької) орди. Так що насправді це — землі тих самих „бусурманів“, які жоден козак не міг від них захищати. А козаки зʼявилися там після того, як Кримське ханство підписало з Військом Запорозьким мирний договір та дозволило Січі переїхати в Олешки. І знову ніякий козак не міг захищати ці землі від бусурманів, бо це була не просто дружба, а порятунок кримцями козацької держави від спільного ворога — московитів».
Як зауважують письменники, слово бай, яке утворює назву села — теж кримське і означає зовсім не чорні брови, як довелося читати «у сильно вумних істориків»:
«…Бай, він-таки бей чи бек — це землевласник, тобто по-нашому шляхтич. Кримський шляхтич. І коли на цій землі мешкав такий собі Чорний бай, то захищав він її зовсім не від бусурманів, а від гяурів, які робили набіги на мирний квітучий Крим. І зараз захищає, допомагаючи палити їхні гвинтокрили. Подобається така версія? Тим більше що вона відповідає історичним реаліям. Так от — кримцям, які разом із нами борються з російськими агресорами, теж не подобаються брехні про козака Чорнобая, які виставляють їх ворогами українців. Іще раз нагадаємо: козаки оселилися на Херсонщині, коли Кримське ханство дало їм прихисток. І не треба уподоблюватися м-лям та ставати невдячними гяурами. Так що припиняйте розповсюджувати дурні та шкідливі фейки. А кримців особисто ми просимо пробачити українцям — це ми не зі зла, а з невігластва та впливу на мозок історичної пропаганди окупантів», — пишуть Брати Капранови, завершуючи публікацію кримськотатарською: «Багъышланъыз! (Пробачте!)»
Як написав у коментарях один із користувачів, він теж бачив у тій казковій версії про «козака Чорнобая», яку він назвав «вишиватним інфантилізмом», вплив московської пропаганди.
Як відомо, днями ЗСУ вже вдванадцяте розбили угруповання російських окупантів у Чорнобаївці біля Херсона.