Брати Капранови присвятили чергове відео історії ісламу в Україні

Брати Капранови присвятили чергове відео історії ісламу в Україні
Яка релігія правильна? / Історія України від імені Т. Г. Шевченка
29.12.2021
Оцініть статтю: 
(121 оцінка)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

Брати Капранови, відомі українські письменники та віднедавна блогери, на своєму YouTube-каналі «імені Т. Г .Шевченка» розмістили серію відеолекцій з історії релігії в Україні. Зокрема, про історію Української Церкви, а також про різні конфесії українських християн: православних, греко-католиків та протестантів. 

Картину релігійного розмаїття нашої країни завершила розповідь про український іслам у новому відео «Яка релігія правильна? / Історія України від імені Т. Г. Шевченка».

«Незважаючи на те, що ми з вами живемо у XXI ст., і церква давно вже відокремлена від держави, релігійні питання залишаються актуальними й сьогодні», — починають своє відео автори.

Далі йдеться про те, що для України іслам не є чимось далеким чи абстрактним, адже один із корінних народів України, кримці (киримли) — мусульмани.

Фактично, відео складається з двох частин. Перша розповідає про іслам,  його головні принципи та приписи, подібність і відмінність із християнством:

«Іслам виник на межі VI і VII століть, коли Мухáммад, а саме так правильно звучить його ім’я, отримав від Господа святу книгу „Коран“, яка дає правовірним картину світу і розповідає, як жити та у що вірити. Про що розповідає Коран? Приблизно про те саме, що й Біблія. Велику частину святої книги мусульман займає виклад старозавітної історії про створення світу, Адама, Ноя, Авраама, Мойсея, вихід євреїв з Єгипту і так далі, щоправда, робить це у досить короткій формі, адже й сам Коран — книга не товста. Не всі біблійні історії тлумачаться мусульманами так само, як і християнами, деякі зазнали відчутного впливу місцевої міфології, як-от, наприклад, постаті джинів, які діють там нарівні з янголами, та й взагалі прописані як постійні мешканці планети Земля. Окрім викладу історії єврейського народу, Коран містить також перелік правил, якими має керуватися правовірна людина. Ці правила мають сукупну назву „шаріат“, що в перекладі означає „правильний шлях“».

Глядач дізнається з відео про ставлення мусульман до юдеїв та християн, а також священних для них книг — Тори та Євангелія. Ідеться й про те, ким уважають в ісламі всіх пророків, що були перед Мухаммадом (мир йому і благословення); даються пояснення самої назви ісламського віровчення. Автори пояснюють, у що саме вірять мусульмани і що спільного в них із християнами в цьому розумінні, а в чому полягають розбіжності; зауважують, що мусульманський світ не є чимось монолітним, бо в ньому існують різні школи, течії тощо.

Кажучи про український іслам, брати Капранови висловлюють своє переконання, що його головний носій в Україні — «народ кримців, а головне осердя — український Крим», і спростовують поширену хибну думку про те, що іслам в Україну прийшов з монгольськими завойовниками: 

«Часто доводиться чути, що іслам в Україну принесло монгольське нашестя. І це — неправда. Бо монголи були язичниками і, як годиться язичникам, цілком терпляче ставилися до інших релігій. Вони навіть дозволили відкрити у своїй столиці, місті Сарай-Бату, відділення київської митрополії, яке звалося „сарайською єпархією“. Мусульманство як державну релігію прийняв тільки хан Узбек у 1320 році. Так-так, це той самий хан, який подарував московському князю шапку, яку нині всі звуть „шапкою Мономаха“».

На той час Крим був улусом Золотої Орди, тож там хан Узбек не тільки навертав населення в іслам, а й займався просвітництвом.

«Так, хан наказав збудувати у столиці Криму Солхат (нині це Старий Крим) медресе — вищу духовну школу, руїни якої збереглись донині. І це медресе хана Узбека стало першим вищим навчальним закладом на території України. До заснування Острозької академії ще залишалося дві з половиною сотні років», — розповідають Капранови, уточнюючи, що кримці стали мусульманами сунітської течії.

 

Відеолекція розвінчує стереотипи про нібито негативне ставлення мусульман до іновірців. Натомість наведено історичні приклади функціонування у Кримському ханстві церков і храмів різних релігій — язичників, католиків, православних, неогригоріанців та ін., — що доводить релігійну терпимість. І не просто толерантне ставлення, а й піклування влади про громади немусульман:

«Попри те, що іслам був державною релігією Кримського ханства, влада опікувалась також іншими релігійними громадами. Зокрема, весь час існування Кримської держави на її території діяли православні метрополії, як, наприклад, Готська, яка веде свою історію в Криму ще з III ст. н. е. До речі, кримські православні належали до Константинопольського патріархату і були незаконно підпорядковані Москві тільки після окупації Кримського ханства російською імперією у XVIII ст. А до того протягом століть православні Криму спокійно жили в мусульманській державі й поминали у своїх молитвах константинопольського патріарха, який, до речі, жив у турецькому Стамбулі».

У відео також ідеться про «осучаснення» ісламу у Криму, що відбулося завдяки просвітителю та реформатору Ісмаїлові Гаспринському, а також про долю Криму й мусульман у XX ст. 

Довідка. Капранов Дмитро Віталійович та Капранов Віталій Віталійович (Брати Капранови) — українські письменники, видавці, публіцисти, громадські діячі, блогери. У 90-х рр. у Москві брати Капранови видавали українську газету «Тинди-ринди» та журнал української фантастики «Брати». Пізніше повернулися до Києва. У 2000 р. заснували видавництво «Зелений пес».

4 вересня 2019 р. брати Капранови заснували YouTube канал «ім. Т. Г. Шевченка», де публікують відео матеріали про історію України. Найпопулярнішим відео стала «Історія України за 10 хвилин / Українська історія / History of Ukraine (english subtitles)», опубліковане 27 жовтня 2019 року: менше ніж за місяць воно набрало півмільйона переглядів. У 2020 році канал отримав звання «Відкриття року в Youtube».

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.