Чи успадкувала сучасна кримськотатарська література традиційність культури ісламу та етики Корану?

На Книжковому арсеналі говоритимуть про долю кримськотатарської літератури
На Книжковому арсеналі говоритимуть про долю кримськотатарської літератури

Кримськотатарська література має давню історію. Коріння її — в часах ще Золотої Орди, свого розквіту вона набула у Кримському ханстві і відродилася наприкінці XIX століття. Цьому сприяла творчість таких авторів та мислителів, як Ісмаїл Гаспринський, що заклав сучасні основи оповідання та роману в кримськотатарській літературі та всіляко сприяв новим кримськотатарським літераторам, зокрема й друкуючи їхні доробки в газеті «Терджиман». Початок ХХ століття також дав кримськотатарській літературі багато імен, наприклад, Номан Челебіджіхан, якого частіше згадують як першого муфтія мусульман Криму, Литви, Польщі та Білорусі, одного з організаторів першого Курултаю та першого голову Уряду проголошеної в 1917 році Кримської Народної Республіки. Він був видатним письменником та поетом, відомим також і як Челебі Челебієв, а слова його вірша «Ant etkenmen!» («Я присягнувся!») стали національним гімном кримських татар. Одним із засновників новітньої національної поезії вважається Ешреф Шем’ї-заде. Свій внесок у кримськотатарську літературну спадщину зробили і визначні поети Бекір Чобан-заде, Шевкі Бекторе, Абдулла Дерменджи, Абдулла Лятіф-заде, Амді Гірайбай.

На розвиток кримськотатарської літератури радянського післявоєнного періоду сильно вплинула депортація кримських татар. Таким чином було перервано літературну традицію, а сам факт існування кримськотатарського письменництва і найважливіших його авторів замовчувався в СРСР аж до 1970-х років.

Чи зазнала тим самим література кримських татар непоправних втрат? Чи попри всі утиски й спроби замовчати й знищити її за радянських часів все-таки вона вистояла? Чи існує сьогодні сучасна кримськотатарська література? Чи збереглася в творах сучасних авторів характерна традиційність культури ісламу, етики Корану, що завжди була притаманна творам кримських татар?

Поціновувачів літератури запрошують долучитися до дискусії «Що відбувається із сучасною кримськотатарською літературою?», що 2 червня відбудеться в рамках VІІI Міжнародного фестивалю «Книжковий арсенал-2018».

Організатор заходу — культурний центр «Кримський дім» — обіцяє насичене спілкування та обговорення зазначеної теми з головним редактором газети «Къырым» Бекіром Мамутом, програмним директором «Кримського дому», співавтором книги «Мустафа Джемілєв. Незламний» Алімом Алієвим, літературознавицею Джемілє Сулеймановою, письменником Мустафою Аметовим та виконавчим продюсером «UA: Крим», журналістом телеканалу ATR Османом Пашаєвим.

Початок об 11:00 в Мистецькому арсеналі, зал — «Футура».

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.