Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв після зустрічі з головним радником президента Туреччини Ялчином Топчу та головою Комісії з питань національної оборони Великих національних зборів (парламенту) Туреччини Фейзі Бердібеком в Анкарі повідомив, що Туреччині передали список кораблів, які вивозили крадену пшеницю з Херсонщини через окупований Севастополь, а потім заходили до портів Туреччини, де намагалися продати вкрадене в України збіжжя Туреччині, Сирії та Єгипту.
Як повідомляє «Укрінформ», про це Джемілєв сказав після зустрічі:
«Одне з обговорюваних питань було пов’язане з тим, що, за нашою інформацією, даними української розвідки, Росія крадену на окупованих територіях пшеницю та інші товари провозить у т. ч. через порти Туреччини. Хоча чотири роки тому було ухвалене рішення, що ніякі кораблі, що відвідують порти на окупованих територіях, у першу чергу мають на увазі порти ц Криму, не можуть прийматися та обслуговуватися в портах Туреччини».
Мустафа Джемілєв повідомив, що Туреччині було передано список кораблів, що зокрема крадену пшеницю з Херсонської области через Севастополь, а потім порти Туреччини вивозили та намагалися продати Туреччині, Сирії та Єгипту.
«Ми домовились, що вони візьмуть це під контроль», — розповів лідер кримськотатарського народу.
Як повідомляв «Укрінформ», міністр закордонних справ Дмитро Кулеба закликав усі держави відмовлятися від пропозицій Росії купити вкрадене в Україні зерно.
МЗС України попередило країни-споживачі, що партії зерна, які продає РФ, можуть частково або повністю бути краденим зерном, здобутим унаслідок мародерських дій російських загарбників. Крадіжку Росією українського зерна підтверджують як численні свідчення українських аграріїв, так і документальні докази.
Нагадаємо, Президент України Володимир Зеленський у своєму відеозверненні заявив, що загарбники вкрали на тимчасово захопленій території України щонайменше півмільйона тонн зерна і шукають способи, як нелегально його продати:
«На нашій захопленій території російські окупанти вкрали вже як мінімум пів мільйона тонн зернових і шукають зараз, як їх десь „учорну“ продати. Так продати, щоб і грошей заробити на вкраденому, і зберегти дефіцит на легальному ринку».
Президент підкреслив, що особливо цинічно звучать розповіді російських представників різного рівня про те, що нібито якісь санкції не дозволяють їм наростити експорт їхнього продовольства. З цього приводу голова держави зауважив, що російське продовольство санкціями не блокували, а росіяни «брешуть, як і завжди». Водночас він наголосив, що через блокування Росією портів Україна не може експортувати 22 млн тонн зернових, що вже є на її складах.
«Це той обсяг, який мав вийти на зовнішній ринок. І блокування Росією нашого експорту дестабілізує ситуацію дійсно в глобальному масштабі. Як результат, дорожчає продовольство в різних країнах, а отже виникає загроза голоду: в Африці, в Азії, в деяких державах Європи. Ця загроза може перерости в нову міграційну кризу — і це те, чого явно прагне російське керівництво», — зазначив Зеленський.